szybszy-internet-blog-glowne.jpg
Porady

Poznaj 10 mało znanych faktów o internecie

26 lipca 2023 4 minuty czytania

Internet skrywa wiele tajemnic, a jego skala znacznie przekracza możliwości poznawcze człowieka.

Internet skrywa wiele tajemnic, a jego skala znacznie przekracza możliwości poznawcze człowieka. Obecnie trudno sobie to wyobrazić to, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu głównym źródłem informacji dla wielu osób była prasa i telewizja. Powstanie i rozpowszechnienie się internetu szybko ogłoszono rewolucją, a dziś jest już on stałym elementem naszej codzienności. Dzięki sieci możemy poszerzać naszą wiedzę, kontaktować się ze swoimi znajomymi i rodziną, a także pracować. Czy jednak wiesz o nim wszystko? Poniżej przedstawiamy 10 ciekawostek o sieci!


Spis treści: 

  1. Pierwsza strona internetowa
  2. Liczba stron www
  3. Kiedy najchętniej surfujemy po sieci?
  4. Najpopularniejsze social media
  5. Siecioholizm - uzależnienie od internetu
  6. Czy internet działa wszędzie?
  7. Pierwsza reklama internetowa
  8. Pierwszy język programowania
  9. Najpoluarniejsza wyszukiwarka internetowa
  10. Ile zdjęć codziennie wrzucamy do sieci? 

1. Pierwsza strona internetowa

Pierwsza strona dostępna dla wszystkich użytkowników internetu niedawno obchodziła swoje 30 urodziny, gdyż została uruchomiona w 1991 roku. Opierała się ona na koncepcji Tima Bernersa-Lee, a dokładniej na hipertekstowej bazie danych. Zarówno jej konstrukcja, jak i design znacząco odbiegają od tego, do czego przyzwyczaił nas dzisiejszy internet. Co ciekawe, ta strona nadal funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej i można znaleźć ją pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

2. Liczba stron www

Internet jest stosunkowo „młodym wynalazkiem”, ale mimo to obecnie trudno znaleźć osobę, która nigdy nie miała z nim styczności. Codziennie śledzimy różne informacje, przeglądamy social media oraz wchodzimy na swoje ulubione strony internetowe. Wobec tego warto zadać sobie pytanie, ile stron www znajdziemy w internecie? Według szacunków jest ich już grubo ponad 1 miliard, a obecnie przekłada się na ok. 175 nowych witryn dodawanych każdej minuty. Z aktualnymi szacunkowymi statystykami można zapoznać się pod adresem: https://siteefy.com/how-many-websites-are-there/

3. Kiedy najchętniej surfujemy po sieci?

Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie pewnym zaskoczeniem – według badania PBI/Gemius najwięcej czasu w Internecie spędzamy w poniedziałki. Rekord odsłon padł 13 marca 2021 r., kiedy to Polacy wykonali ponad 2 mld odsłon.

4. Najpopularniejsze social media

Obecnie młodzi ludzie, mówiąc internet, zwykle mają na myśli media społecznościowe, z których, jak pokazują liczne dane, korzystają chętnie i często. Wśród nich niezmienne króluje… Facebook, a tuż za nim plasują się: YouTube i Facebook Messenger. Na uwagę zasługują również dwa kanały, które podbiły serca młodych ludzi w ostatnich latach. Mowa tu oczywiście o Tik-Toku i Instagramie.

5. Siecioholizm - uzależnienie od internetu

Korzystanie z internetu niestety może mieć również swoje ciemne strony. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ok. 6% osób korzystających z Internetu zmaga się z uzależnieniem. Co ciekawe, w Chinach znajduje się specjalistyczny ośrodek dla osób uzależnionych od korzystania z internetu.

6. Czy internet działa wszędzie?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście przecząca. Mimo to dla wielu osób może być zaskakujący fakt, że internet w standardzie 5G dostępny jest na… Mount Everest! Podobno działa również całkiem dobrze nawet na samym szczycie góry.

7. Pierwsza reklama internetowa

Internet jest nie tylko doskonałym źródłem informacji i narzędziem umożliwiającym sprawną i szybką komunikację, ale również platformą dla reklamodawców. Pierwsza reklama w internecie pojawiła się 27 października 1994 r. w formie statycznego, czarnego prostokąta z hasłem zachęcającym do kliknięcia. Co ciekawe, reklama ta charakteryzowała się świetnym współczynnikiem klikalności, bo o wysokości aż 44% – dziś o takich wynikach reklamodawcy mogą sobie tylko pomarzyć.

8. Pierwszy język programowania

Pierwszym językiem programowania był Fortran, który został stworzony w latach 50. ubiegłego wieku przez pracownika IBM. Początkowo był on wykorzystywany wyłącznie w celach matematycznych, a dopiero później służył on stricte do programowania. Co ciekawe, niekiedy nadal jest on wykorzystywany.

9. Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa

Niegdyś szukanie informacji było znacznie utrudnione – służyła do tego przede wszystkim encyklopedia. Obecnie jej funkcję przejął internet, który znacznie szybciej potrafi dostarczyć odpowiedź na nurtujące nas pytania i wątpliwości. W takiej sytuacji najczęściej swoje kroki kierujemy do wyszukiwarki. Polacy najchętniej korzystają z wyszukiwarki Google, który jest prawdziwym monopolistą na naszym rynku (ok. 92% udziału). Z kolei w Rosji większą popularnością cieszy się Yandex, a w Chinach wyszukiwarka Baidu. Niemniej jednak na większości rynków króluje Google.

10. Ile zdjęć codziennie wrzucamy do sieci?

Nie da się ukryć, że żyjemy w erze obrazkowej – to właśnie content graficzny przemawia do nas najbardziej (co powiązane jest z fenomenem takich mediów społecznościowych jak Instagram czy Tik-Tok). Codziennie wrzucamy do sieci aż… 500 milionów zdjęć, w tym przede wszystkim na serwisy społecznościowe. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ta liczba z roku na rok będzie się stale zwiększać.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl