Powrót iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
Photo by Daniel Romero on Unsplash

iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO. Który model Apple jest lepszy?

Kiedy producent smartfonów wypuszcza na rynek dwa niemal bliźniacze modele, od razu rozpoczyna się dyskusja na temat tego, w który z nich lepiej zainwestować. W przypadku Apple’a takie rozważania to już niemal tradycja.

  1. Cechy wspólne iPhone 11 i iPhone 11 PRO
  2. Aparat iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
  3. Wyświetlacz iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
  4. Obudowa iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
  5. Bateria i ładowanie iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
  6. Cena i wybór iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

W przypadku iPhone’a 11 oraz iPhone’a 11 PRO trzeba zwrócić uwagę na szczegóły, bo to one odróżniają od siebie wskazane modele. Czy któryś z detali może zaważyć na wyborze jedenastki albo jedenastki PRO?

Cechy wspólne iPhone 11 i iPhone 11 PRO

Zacznijmy od tego, co łączy obie wersje. Spora część użytkowników generacji iPhone’ów zwraca uwagę na świetnie działający system iOS 13. Oprogramowanie jest bardziej stabilne i doskonale radzi sobie nawet z najbardziej obciążającymi zadaniami. Sytuacja, w której iOS 13 się zawiesza, praktycznie się nie zdarza. Najpopularniejsze w sprzedaży modele wyposażone są w 64 GB wbudowanej pamięci, co jest ilością w zupełności wystarczającą, nawet jeśli na ekranie brakuje nam miejsca na nowe aplikacje, a każdy nasz dzień dokumentujemy obszernym wideo w 4K. W pełni zadowalający jest również procesor Apple A13 Bionic, wspomagany 4 GB RAM-u, które znajdziemy zarówno w iPhonie 11, jak i w wersji PRO. Oba modele posiadają znakomicie działającą funkcję rozpoznawania twarzy Face ID i niemal identycznie w testach wydajności.

iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
Photo by Daniel Romero on Unsplash

Aparat iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Modele różnią się od siebie pod względem aparatów, jednak podstawowe wyposażenie jest takie samo. Zarówno z przodu, jak i z tyłu mamy do dyspozycji obiektywy o rozdzielczości 12 Mpix. iPhone 11 oraz iPhone 11 PRO posiadają ten sam moduł selfie i większość trybów tylnego aparatu. Oboma możemy nagrywać wideo w 4K w 60 kl/s. Skoro dotarliśmy do obiektywów, czas na różnice. iPhone 11 PRO w założeniu jest sprzętem o wyższym standardzie, dla najbardziej wymagających użytkowników. W przypadku jedenastek to właśnie takie szczególne oczekiwania mogą zaważyć na tym, czy zdecydujemy się na profesjonalną wersję. Dla wielu koneserów decydujące mogą być detale. A jeśli chodzi o aparat, dostrzeżemy je znacznie lepiej w wersji PRO. Wszystko za sprawą dodatkowego obiektywu telefoto, który oferuje nawet dziesięciokrotny zoom cyfrowy. W przypadku zdjęć wykonanych z optycznym przybliżeniem (dwukrotny zoom w obu modelach) różnice są niezauważalne. Jednak po przybliżeniu zdjęcia w standardowej jedenastce obraz zaczyna się rozmazywać. Krawędzie i drobne szczegóły dużo lepiej widać w iPhonie 11 PRO.

Wyświetlacz iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Kolejną różnicą między iPhonem 11 i jego wersją profesjonalną jest wyświetlacz. W standardowej jedenastce otrzymujemy ekran o większej rozdzielczości, jednak wykonany w starszej technologii. Wersja PRO jest nieco mniejsza, a mimo to ukaże nam więcej detali. Jak to wygląda w liczbach?

  • iPhone 11 posiada ekran 6,1 cala z wyświetlaczem LCD z IPS-em. Mamy do dyspozycji 1792 x 828 pikseli przy 326 pikselach na cal.
  • iPhone 11 PRO ma ekran 5,8 cala (6,5 cala w wersji PRO Max), a wyświetlacz wykonany jest w technologii OLED Multi-Touch. Rozdzielczość: 2436 x 1125 pikseli przy 458 pikselach na cal (wersja Max: 2688 x 1242 pikseli przy 458 pikselach na cal).

Kolosalna wręcz różnica tkwi w kontraście. W przypadku standardowej jedenastki wynosi on 1400:1, natomiast w wersji profesjonalnej aż 2 000 000:1. iPhone 11 PRO jest też jaśniejszy (800 nitów do 625 nitów w wersji podstawowej). Jak wiadomo, OLED to niesamowita wręcz czerń, która robi wrażenie zwłaszcza w nowym trybie zdjęć nocnych. Jednak trzeba też docenić wyświetlacz LCD w standardowej jedenastce, który prezentuje najwyższy poziom w swojej klasie.

Chcesz przeczytać więcej o wyświetlaczach. Przeczytaj artykuł >>> Jaki ekran w smartfonie - ewolucja ekranów w telefonach.

Obudowa iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Paradoksalnie mniejszy ekran w standardowej wersji iPhone’a 11 PRO jest kolejnym punktem po stronie zalet w porównaniu do podstawowej jedenastki od Apple’a. Smartfon jest bardziej poręczny, lepiej leży w dłoni. Palce nie zostawiają śladów na matowych plecach profesjonalnej wersji w przeciwieństwie do błyszczącego tyłu podstawowej odsłony. Ta ma też grubsze ramki, co na pierwszy rzut oka nie jest zbyt estetyczne. Dopiero po pewnym czasie można się do nich przyzwyczaić.

iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO
Photo by Daniel Romero on Unsplash

Bateria i ładowanie iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

O czym jeszcze warto wspomnieć w kwestii codziennego użytkowania? Na pewno o baterii. Różnica w pojemności jest niewielka. 3110 mAh w podstawowej jedenastce i 3190 mAh w wersji PRO. W praktyce obie akumulatory są dość wydajne. Znacząca rozbieżność pojawia się w momencie, gdy bateria się rozładowuje. Słabe ładowarki o mocy 5 W były przez lata piętą achillesową Apple’a, gdyż konkurencja już dawno wprowadziła szybsze urządzenia. Niestety w przypadku jedenastki nadal otrzymujemy tę samą ładowarkę, która uzupełnia energię w niezbyt imponujące 3,5 h. Z kolei iPhone 11 PRO w zestawie posiada zdecydowanie mocniejszą ładowarkę 18 W, która skraca czas ładowania aż o 2 h. To ważny argument dla zabieganych użytkowników, którzy kupując najwyższej jakości sprzęt, nie chcą dokupować dodatkowo lepszej ładowarki.

Obejrzyj również recenzje iPhone 11 przygotowaną przez Mobileo PL

Cena i wybór iPhone 11 vs. iPhone 11 PRO

Na koniec nie można zapomnieć o jeszcze jednym argumencie, czyli cenie. Różnica między podstawowym modelem a wersją profesjonalną to około 1500 zł. Czy jest to kwota, która odzwierciedla rozbieżności między oboma modelami? To już pozostawiamy waszej ocenie. A może któraś z innych różnic sprawia, że warto sięgnąć po wersję PRO? Jak już stwierdziliśmy na początku, wszystko zamyka się w kwestii waszych oczekiwań wobec możliwości smartfona. Z pewnością oba te urządzenia są na najwyższym światowym poziomie.

Rekomendowane