Najlepsze-ekranizacje-live-action-mang-i-anime-ktore-produkcje-warto-zobaczyc-Foto.jpeg
Newsy

Jakie zmiany wprowadzi Android 13?

17 marca 2022 4 minuty czytania

Po solidnych zmianach, jakie przyniosła wersja Android 12, wydawało się, że Google na jakiś czas zaniecha dużych aktualizacji systemu. Tymczasem w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat wersji Android 13. Jakie nowości czekają użytkowników?

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Android jest z nami stosunkowo od niedawna, niemniej już nie brakuje przecieków, dotyczących następnej generacji oprogramowania. Czy w przypadku Android 13 będziemy mówić o równie poważnych zmianach jak te, które pojawiły się jesienią 2021 roku?

Android króluje na rynku

Chociaż od lat mówi się o podziale użytkowników na posiadaczy telefonów z Androidem oraz systemem iOS, proporcje i bezpośrednie liczby są miażdżące. W 2021 roku osoby, które miały w kieszeniach smartfony z systemem operacyjnym Android, stanowiły aż 62% ogółu (38% dla posiadaczy iPhone’ów z iOSem). Dominacja jest zatem wyraźna, dlatego trudno się dziwić, że wszelkie informacje dotyczące tego oprogramowania cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kooperacja z systemem Android jest też wyraźnie widoczna na rynku producentów smartfonów. Telefony Samsung, które od lat rozwijają się w harmonii z oprogramowaniem od Google’a, stanowią dziś największą konkurencję dla Apple’a w klasie urządzeń premium. Z dobrodziejstw Androida korzystają też inne rosnące wziąć firmy, jak np. w ostatnich latach Xiaomi. Jedną z pierwszych decyzji chińskiego giganta było instalowanie w swoich telefonach właśnie systemu Android, choć z własną nakładką MIUI.

Z kolei Huawei, który ma problemy w stosunkach z rządem amerykańskim, mimo tak udanych modeli jak Nova 9, notuje rekordowe straty tylko dlatego, że nie udostępnia użytkownikom wszystkich dobrodziejstw od Google’a.

Jakie zmiany przyniesie Android 13?

System operacyjny Android, mimo światowej hegemonii, nie spoczywa na laurach i nieustannie rozwija swój produkt. Zmiany wynikają jednak nie tylko z chęci udoskonalania, ale również innych bieżących projektów Google’a. Chodzi m.in. o system operacyjny Chrome OS, który dostępny jest już na laptopach czy tabletach. Ma być lekką i przyjazną użytkownikom odpowiedzią na coraz bardziej wymagającego Windowsa.

W związku z tym twórcy Androida planują większą integrację pomiędzy różnego rodzaju urządzeniami. Nie jest to nowość, gdyż od lat działają tak sprzęty Apple i systemy iOS, ipadOS oraz macOS. Google łączyło dotąd urządzenia mobilne (smartfony, tablety), z czasem dołączyły również telewizory (Android TV), natomiast teraz czas na desktopy, a nawet samochody (Android Automotive). Jak zapowiedzieli przedstawiciele Google podczas targów CES 2022, nowy Android będzie także przygotowany do współpracy z systemem Windows 11 oraz najnowszym software’em od Apple’a.

Nowości testowane na Pixelu

Już przy okazji premiery systemu Android 12, materiałem testowym dla Google’a były ich smartfony marki Pixel. To właśnie dzięki tym telefonom pojawiły się pierwsze wiadomości odnośnie 12. odsłony słynnego oprogramowania. Podobnie jest w przypadku Androida 13, który ma zawierać m.in. rozbudowany język stylistyczny Material You. Dzięki niemu użytkownik ma mieć możliwość dokładniejszej personalizacji kolorystycznej Androida czy też zarządzania paletą tonalną barw systemu. Wśród wizualnych nowości można wspomnieć również o interaktywnych tapetach, które będą miały nieznane dotąd efekty.

Nowością w systemie Android 13 ma być również widżet, który pozwala wygodniej sterować multimediami. Przy rosnącej liczbie różnego rodzaju odtwarzaczy audio i wideo, które instalujemy w telefonach, takie narzędzie wydaje się przydatnym rozwiązaniem. Równie praktycznym akcesorium, jakie ma pojawić się w Androidzie 13 ma być menadżer pierwszego planu. Przy jego pomocy łatwiejsze ma być zarządzanie aplikacjami działającymi w tle. Zamykanie aplikacji poprzez menadżera ma być skuteczniejsze niż dotychczasowe rozwiązania, które zaledwie wysyłają prośbę wyłączenia do aplikacji.

Rozwiązania z myślą o tabletach

Android 13 tworzony jest nie tylko z myślą o smartfonach. Inżynierom Google’a zależy również na lepszym wykorzystaniu potencjału większych ekranów w tabletach. Dotychczas oprogramowania na telefony i tablety znacznie się od siebie różniły. Nowa wersja systemu operacyjnego Android ma m.in. lepiej rozpoznawać, czy do urządzenia podłączona jest klasyczna ładowarka czy dedykowana stacja dokująca. Nowością ma być również nowy tryb dziecięcy, zaprojektowany z myślą o najmłodszych użytkownikach tabletów.

Kiedy premiera Android 13?

Według informacji, jakie dobiegają do nas z Google’a, Android 13 jest obecnie w początkowym stadium rozwoju, co oznacza, że premiery systemu należy spodziewać się bliżej grudnia niż października 2022. Nie jest również wykluczone, że na nowe oprogramowanie przyjdzie poczekać nawet do 2023 roku. Mówi się, że ponownie pierwszym urządzeniem z nowym systemem będzie Google Pixel. Warto zatem śledzić newsy o pojawieniu się na rynku 7. generacji tego smartfona, gdyż prawdopodobnie na pokładzie będzie miał już Androida 13.

Ostatnie pytanie, jakie warto zadać sobie w związku z nowym systemem operacyjnym Android, to nazwa. Google kontynuuje swoją tradycję wykorzystywania nazw wypieków dla kolejnych wersji systemu. Czy zatem po wersjach Oreo (Android 8), Pie (9), Quince Tart (10), Red Velvet Cake (11) oraz Snow Cone (12) nadchodzi czas znanego i lubianego Tiramisu?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl