Jak mądrze korzystać z Chatu GPT.jpeg
Newsy

Jak mądrze korzystać z Chatu GPT?

17 maja 2023 4 minuty czytania

O rewolucyjnej technologii stworzonej przez firmę Open AI zrobiło się na tyle głośno, że wielu osobom nie trzeba już tłumaczyć, co to jest Chat GPT.

O rewolucyjnej technologii stworzonej przez firmę Open AI zrobiło się na tyle głośno, że wielu osobom nie trzeba już tłumaczyć, co to jest Chat GPT. Warto jednak dowiedzieć się, jak mądrze wykorzystywać to narzędzie. Jego możliwości bowiem już są duże, a z czasem będą tylko się rozwijać. Komu więc i w jaki sposób przyda się Chat GPT? Pora znaleźć kilka jego interesujących zastosowań!

Spis Treści:

  1. Wykorzystanie Chatu GPT w edukacji

  2. Zastosowanie Chatu GPT w samodzielnej nauce

  3. Chat GPT pomocą w marketingu internetowym

Wykorzystanie Chatu GPT w edukacji

Zaprezentowanie Chatu GPT na początku 2023 roku jednych zachwyciło, a innych przeraziło. Blady strach padł m.in. na nauczycieli i wykładowców, których podopieczni szybko odkryli, jak bardzo nowa technologia ułatwia naukę. Istotnie, można ją wykorzystać do chodzenia na skróty i np. pisania wypracowań. Na szczęście oprócz zastosowania do niewłaściwych praktyk Chat GPT już dziś sprawdzi się w szkole i na uczelni jako narzędzie do nauki krytycznego myślenia.

W jaki sposób pedagog może pokazać, jak korzystać z Chatu GPT? Jeden z pomysłów to zadanie polegające na generowaniu przez uczniów wypracowań z pomocą AI. Sztuczna inteligencja nie jest bowiem nieomylna (i być może nigdy nie będzie), a to otwiera drogę do omówienia na lekcji nieścisłości i przekłamań znalezionych w tekstach. Weryfikacja niezgodnych z prawdą danych z pomocą książek daje podwójny efekt. Dzięki temu młodzi ludzie zdobywają wiedzę z rzetelnych, zrecenzowanych materiałów, a do tego uczą się, że nie wszystko, co czytają, widzą lub słyszą w internecie, jest warte zaufania. Takie zajęcia stają się tym samym przestrzenią do dyskusji o roli światowej sieci we współczesnym świecie i jej zarówno pozytywnym, jak i negatywnym wpływie na jednostki i społeczeństwa.

Sztuczna inteligencja Chat GPT sprawdzi się więc jako narzędzie do nauki przydatnych umiejętności na wielu przedmiotach. Nauczyciele zyskują dzięki temu bliski uczniom i zrozumiały dla nich przykład technologii obrazującej konieczność edukacji internetowej. Zamiast jednak tworzyć osobny przedmiot, wystarczy uczyć dzieci i młodzież krytycznego podejścia do informacji na już istniejących lekcjach. Wyrobi to w nich nawyk dociekania prawdy i korzystania z rzetelnych źródeł. O tym, jak jest to konieczne, można się przekonać na przykładzie fake newsów, których niestety nie brakuje w internecie, a w szczególności w mediach społecznościowych.

Zastosowanie Chatu GPT w samodzielnej nauce

AI pomóc może nie tylko nauczycielom i ich młodym podopiecznym, ale również osobom dorosłym, kształcącym się na kursach przygotowujących do zawodu. Przykładem jest nauka programowania z Chat GPT. Choć nie uczyni on z nikogo zawodowego programisty w kilka dni, pozwala szybko poznać odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień poruszanych na zajęciach. Dla przykładu osoba potrzebująca wytłumaczenia działania danego fragmentu kodu dostanie zwięzłe wyjaśnienie, a do tego przykład użycia. Wyraźnie przyspiesza to naukę, ponieważ eliminuje konieczność żmudnego przeszukiwania zawartości stron internetowych.

Warto wiedzieć, że do uczenia się z pomocą bota od Open AI wystarczy urządzenie mobilne. Jak włączyć Chat GPT na telefonie? Z poziomu aplikacji dostępnej na system operacyjny iOS. Z możliwości sztucznej inteligencji mogą w ten sposób korzystać posiadacze iPhone’ów. Osoby, które nie posiadają takiego smartfona, mogą skorzystać z bogatej oferty sieci Play, która oferuje je swoim klientom. Właściciele urządzeń z Androidem zapewne wkrótce również będą mogli korzystać z tej przełomowej technologii na ekranie swojego telefonu.

Chat GPT pomocą w marketingu internetowym

Dostępny również po polsku Chat GPT przyda się także osobom prowadzącym agencje contentowe, SEO i e-sklepy. Przy pomocy tej technologii można wesprzeć prace przy tworzeniu tekstów. Opracowany przez Open AI bot jest zdolny do pomocy przy tworzeniu m.in. opisów produktów i treści na firmowego bloga. Znajduje również zastosowanie w kreowaniu artykułów publikowanych z myślą o link buildingu, czyli mających za zadanie promować docelową witrynę poprzez umieszczony w tekście odnośnik. Stąd już blisko do kolejnych jego zastosowań w branży SEO. Generujący treści po polsku chat GPT 3 może wspierać tworzenie meta i title description oraz opisów grafik umieszczanych na stronie. Wszystkie te praktyki są konieczne do pozycjonowania stron w wyszukiwarkach. Co ważne, chat GPT powinien stanowić jedynie dodatkową pomoc. Nic nie zastąpi zdrowego osądu człowieka, który prowadzi dany projekt.

Z racji tego, że nie trzeba (przynajmniej jak do tej pory) martwić się o to, czy Chat GPT jest darmowy, czy płatny, można dzięki niemu optymalizować koszty prowadzenia firmy. Warto jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja nie we wszystkim może zastąpić człowieka. Brak umiejętności weryfikacji informacji sprawia, że nie nadaje się do pisania treści eksperckich. Do tego zadania nadal potrzebny jest człowiek mający wiedzę i doświadczenie, a także umiejętność tłumaczenia skomplikowanych zagadnień. Co więcej, jego wiedza jest bardziej aktualna niż bota bazującego na informacjach zaimplementowanych mu przez człowieka.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl