GeForce NOW – na czym polega granie w chmurze.jpeg
Rozrywka

GeForce NOW – na czym polega granie w chmurze?

8 lutego 2022 3 minuty czytania

Do niedawna nadążanie za wymaganiami sprzętowymi gier, przypominało wyścig zbrojeń. Nowy komputer po dwóch latach tracił swoje walory, gdyż do podziwiania grafiki na najwyższych ustawieniach potrzebne były nowe podzespoły. Rozwiązaniem tego problemu jest GeForce NOW.

Gdy sprzętu do grania brak

Dawniej problemem graczy były koszty ciągłego udoskonalania swoich komputerów stacjonarnych, czy też kupowanie nowych laptopów gamingowych. Coraz bardziej zaawansowane pod względem graficznym gry wymagają zakupu coraz mocniejszego sprzętu. Obecna sytuacja jest jednak o tyle niecodzienna, że nowych modeli podzespołów, na rynku po prostu brakuje. Z czego to wynika?

Problem z dostępem do hardware’u zrodził się wraz z rosnącą popularnością kryptowalut. Wirtualne waluty można bowiem samemu „wykopać” przy pomocy sprzętu komputerowego. W rezultacie ze sklepowych półek zniknął zarówno osprzęt CPU, jak i GPU, a gracze zostali z pustymi rękami. Dziś nawet jeśli pojawia się nowa karta graficzna, jej koszt jest bardzo duży, przez co większość zwykłych klientów nie stać na jej zakup. W tej sytuacji na ratunek przychodzi NVIDIA.

Abonament na granie

Tradycyjnie gry instalowało się na swoim komputerze z zakupionych płyt. Z czasem, coraz więcej elementów wiązało się z dostępem do sieci i aktualnie pliki z grą często po prostu ściąga się z serwerów. Także w trakcie gry nierzadko wykorzystuje się pliki w chmurze.

Mimo to, komfort rozgrywki wciąż jest uzależniony od posiadanego sprzętu. Jeśli nie kupujemy regularnie nowego laptopa lub podzespołów tracimy możliwość korzystania z najnowszych produkcji. Rozwiązaniem tego problemu może być usługa firmy NVIDIA. Granie w chmurze to nowa oferta na rynku gier, która ma potencjał zrewolucjonizować całą branżę.

Już dziś w wielu sektorach biznesu i rozrywki można zauważyć rosnącą popularność modelu abonamentowego. Filmy i seriale oglądamy na platformach streamingowych, a coraz więcej osób jeździ wypożyczonymi samochodami - wypożyczamy produkty i usługi, gdyż posiadanie ich na własność jest nieopłacalne. W przypadku sprzętu do gier jest podobnie. Stąd pomysł na NVIDIA GeForce NOW, czyli abonamentową usługę grania w chmurze.

Jak działa GeForce NOW?

W tym modelu to usługodawca zapewnia użytkownikom sprzętowe zaplecze. W GeForce NOW to NVIDIA uruchamia grę na swoim sprzęcie i własnym serwerze. Zatem wszystkie niezbędne obliczenia, które wpływają na grę w najwyższej jakości, zapewnia znany producent kart graficznych.

Dzięki dzisiejszym, niezwykle szybkim łączom internetowym, do użytkownika trafia jedynie obraz gry. Opóźnienia w transmisji danych na poziomie kilku milisekund sprawiają, że bez trudu można z poziomu własnego komputera sterować grą, uruchomioną nawet na drugim końcu świata. Można w dużym uproszczeniu określić to Netflixem w świecie gier.

Ogromna popularność streamerów gamingowych na YouTube czy Twitchu wynika po części z faktu, że wiele osób chciałoby zagrać w któryś z najnowszych tytułów, jednak nie mają środków na skompletowanie odpowiedniego hardware’u. Dzięki graniu w chmurze staje się to możliwe.

Największą zaletą NVIDIA GeForce NOW jest możliwość korzystania z najnowszych i najbardziej wymagających gier bez konieczności wydawania pieniędzy na jakikolwiek sprzęt. Wystarczy laptop z ekranem w jakości Full HD oraz płynnością do 60 fps. Jest to idealne rozwiązanie dla „niedzielnych graczy”, którzy nie chcą inwestować w drogi sprzęt dla pojedynczych, interesujących ich produkcji.

Zaoszczędzone środki można zainwestować w akcesoria, które nie będą wymagały upgrade’u, jak np. słuchawki gamingowe. Jeśli chcecie wiedzieć, jak dobrać słuchawki dla gracza, koniecznie przeczytajcie artykuł „Słuchawki dla graczy - na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki gamingowe?”

Gdzie można korzystać z GeForce NOW?

Wymagania, o których wspomnieliśmy wcześniej, tak naprawdę spełnia każdy sprzęt w domu - komputer stacjonarny, laptop, konsola (także starszej generacji), a nawet smartfon. Ostatnio do urządzeń, na których można korzystać z GeForce NOW dołączyły także telewizory. Wystarczy Android TV lub przystawka Chromecast z padem (NVIDIA wspiera większość kontrolerów PS, Xboxa czy Razera).

Usługodawca oferuje kilka rodzajów abonamentu:

  • podstawowy, bezpłatny – pozwala na godzinne sesje oraz standardowy dostęp do serwerów gamingowych. W praktyce oznacza to kolejkę na granie, gdyż moce obliczeniowe serwerów GeForce NOW są ograniczone. Limitowana jest również liczba tytułów, w które można zagrać bez dodatkowych opłat;
  • wyższy pakiet – jest odpłatny, ale gwarantuje priorytetowy dostęp do serwerów, sesje do 6 godzin oraz jakość do 1080p przy 60 fps;
  • trzeci, najwyższy pakiet – obejmuje 8 godzin grania, dostęp do zestawów gamingowych RTX 3080 i najkrótszy czas oczekiwania. Subskrypcja GeForce NOW RTX 3080 udostępnia rozgrywkę do 1440p lub 1600p przy 120 fps na komputerach PC i z systemem macOS oraz 4K HDR przy 60 FPS na NVIDIA SHIELD TV.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl