dziecko_smartfon.jpeg
Porady

Pierwszy telefon dla dziecka. Kiedy warto kupić?

12 maja 2021 5 minut czytania

Wielu rodziców zastanawia się, jaki czas jest dobry, by kupić swojemu dziecku pierwszy telefon. Żyjemy w czasach, w których kontakt z wieloma bliskimi odbywa się właśnie poprzez smartfona. Dodatkowo każdego dnia możemy zaobserwować, że dzieci od najmłodszych lat korzystają już z tego typu urządzeń.

Kiedy warto kupić pierwszy telefon dla dziecka? Jaki wiek będzie optymalny? Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie smartfona dla naszej pociechy? Które modele są najlepsze dla najmłodszych?

Smartfon stałym elementem naszego życia

Telefon komórkowy przez kilka ostatnich lat stał się jednym z najczęściej używanych urządzeń na całym świecie przez miliony osób. Oczywiście wielu użytkowników używa go głównie do dzwonienia albo wysyłania wiadomości SMS. Jednak z czasem technologia rozwinęła się w takim stopniu, że ten stał się niemalże naszym prywatnym komputerem osobistym. Poza dzwonieniem i wysyłaniem SMS-ów otrzymujemy także możliwość przeglądania w każdej chwili internetu, odbierania poczty, oglądania najnowszych filmów (np. z YouTube) czy grania w gry niczym na przenośnej konsoli. 

Tyle o nas, dorosłych, dla których smartfon jest po prostu czymś niezbędnym w codziennym życiu, a już na pewno urządzeniem ułatwiającym nam życie. Jednak co w przypadku dzieci? W pewnym wieku może się okazać, że telefon komórkowy będzie im potrzebny tak samo, jak nam. Zazwyczaj uświadamiamy to sobie, kiedy dziecko wyjeżdża na swoje pierwsze kolonie, zaczyna chodzić do szkoły albo na zajęcia pozalekcyjne. Bo przecież każdy rodzic chce być w stałym kontakcie ze swoimi dziećmi, kiedy nie ma ich w domu.

Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon?

Czy jest odpowiedni wiek, kiedy należy rozważyć zakup pierwszego telefonu dla dziecka? Zapewne w tym miejscu wielu z Was pomyśli, w jakim wieku otrzymało od swoich rodziców swojego pierwszego smartfona. Dla niektórych były to czasy szkoły średniej. Jeszcze inni otrzymali pierwszy telefon w szkole podstawowej. Gdybyśmy popytali naszych znajomych, ci udzieliliby pewnie różnych odpowiedzi. Jednak czasy (i technologia) szybko się zmieniają i rodzice chcą mieć po prostu kontakt ze swoimi dziećmi. Obecnie możemy zaobserwować, że już w szkole podstawowej dzieci używają smartfonów. W każdej klasie znajdzie się kilka osób, które od najmłodszych lat posiadają taki gadżet.

Coraz rzadziej dochodzi do sytuacji, że w szkole podstawowej (w niższych klasach), ktoś jeszcze nie ma telefonu.

Tak naprawdę nie ma idealnego wieku, w którym dziecko powinno otrzymać telefon. Wszystko tak naprawdę zależy od rodziców. Zdarza się, że małe dzieci w wieku 5–6 lat korzystają już ze smartfona, oglądając na nim bajki, podczas gdy rodzice są zajęci domowymi obowiązkami. Często uważa się, że wiek 7–9 lat to taki, w którym najczęściej kupuje się telefon dla dziecka.

Dlaczego pierwszy telefon dla dziecka jest tak ważny?

Telefon komórkowy na początku służył do wykonywania połączeń oraz wysyłania i odbierania SMS-ów. Teraz spełnia on dodatkowe funkcje, które dla rodziców są zbawienne. Pierwszy telefon dla dziecka jest bardzo ważny, bo dzięki niemu możemy zawsze być w kontakcie z naszą pociechą. Teraz nie musimy się martwić o dziecko, kiedy musi codziennie dojeżdżać do szkoły i z powrotem, wyjeżdża na wycieczkę szkolną itd.

Druga ważna rzecz to bezpieczeństwo. Dziecko wie, że w każdej chwili, kiedy jest poza domem, może zadzwonić do mamy i taty, gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego. To buduje zarówno w nas, jak i w dziecku poczucie większego bezpieczeństwa. Przed zakupem smartfona dla dziecka warto nauczyć je korzystać z telefonów alarmowych i poinstruować, co robić w różnego rodzaju sytuacjach (np. dziecko bez smartfona będące świadkiem wypadku drogowego nie zawsze będzie wiedziało, co zrobić).

Aplikacje na pierwszy telefon dla dziecka

Wielu rodziców korzysta z różnego rodzaju aplikacji (darmowych lub płatnych), które zwiększają bezpieczeństwo naszej pociechy. Jedną z najpopularniejszych, którą warto zainstalować w pierwszym smartfonie dla dziecka, jest „Gdzie jest dziecko”. Tę można pobrać ze sklepu Google Play albo App Store. Dzięki niej w każdej chwili możemy sprawdzić lokalizację telefonu naszego dziecka na mapie. Appka namierza kartę SIM, a my mamy dostęp do jej lokalizacji poprzez aplikację mobliną, SMS lub serwis na stronie WWW. Oczywiście na tym nie koniec zalet tej aplikacji. „Gdzie jest dziecko” pozwala także na zdefiniowanie stref na mapie, w których przebywa najczęściej nasza pociecha. Za każdym razem, kiedy dziecko przekroczy zaznaczony wcześniej obszar, otrzymamy o tym powiadomienie.

Pierwszy telefon dla dziecka: o czym pamiętać?

Zakup pierwszego smartfona jest ważny, ale pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach korzystania z tego urządzenia. Warto ustalić z dzieckiem czas przeznaczony na korzystanie ze smartfona. Nadmierne używanie może prowadzić wręcz do nałogu w przypadku, kiedy dziecko ma 7–9 lat i dopiero wyrabia sobie nawyki korzystania ze smartfona. Jak ograniczyć czas dziecka przed ekranem? Na szczęście do pobrania są również aplikacje umożliwiające śledzenie czasu korzystania z telefonu, nawet blokadę urządzenia, jeśli limit dzienny czasu zostanie przekroczony. Warto korzystać także z programu antywirusowego i uświadomić dziecku, jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci. Nieklikanie w podejrzanie wyglądające linki, czy niewchodzenie na niebezpieczne strony mogą pomóc, ale zainstalowanie aplikacji, która blokuje dostęp do stron nieprzeznaczonych dla dzieci, to lepsze rozwiązanie.

Jaki powinien być pierwszy telefon dla dziecka?

Smartfon dla dziecka powinien być łatwy w obsłudze, by dziecko bez problemu mogło się z nami skontaktować, wysłać wiadomość SMS. Telefon powinien być też wytrzymały (odporny na upadek), zbicie ekranu, a nawet wodoszczelny. Pamiętajmy, że zawsze warto zabezpieczyć dodatkowo ekran folią ochronną albo wybierać modele, które oferują szkło hartowane na ekran. Dobry sprzęt powinien mieć także wytrzymałą baterię. No i oczywiście smartfon dla dziecka powinien być tani. Poniżej przedstawiamy najlepsze smartfony dla dzieci:

Xiaomi Redmi 9C NFC

  • Wyświetlacz 6,53"
  • Rozdzielczość ekranu 1600 x 720 px
  • Aparaty tylne 13 Mpix + 2 Mpix
  • Aparat przedni 5 Mpix
  • System operacyjny Android 10
  • Procesor MediaTek Helio G35
  • Pamięć RAM 2 GB
  • Pamięć wbudowana 32 GB
  • Pojemność baterii 5000 mAh

Samsung A51

  • Wyświetlacz 6,5"
  • Rozdzielczość ekranu 2400 x 1080 px
  • Aparaty tylne 48 Mpix + 12 Mpix + 5 Mpix + 5 Mpix
  • Aparat przedni 32 Mpix
  • System operacyjny Android 10
  • Procesor Samsung Exynos 9611
  • Pamięć RAM 4 GB
  • Pamięć wbudowana 128 GB
  • Pojemność baterii 4000 mAh

Motorola Moto E7 Plus

  • Wyświetlacz 6,5"
  • Rozdzielczość ekranu 1600 x 720 px
  • Aparaty tylne 48 Mpix + 2 Mpix
  • Aparat przedni 8 Mpix
  • System operacyjny Android 10
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 460
  • Pamięć RAM 4 GB
  • Pamięć wbudowana 64 GB
  • Pojemność baterii 5000 mAh

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl