jaki-router-mobilny-wybrac.jpg
Porady

Jaki router mobilny wybrać?

13 lipca 2020 4 minuty czytania

Żyjemy w erze masowej komunikacji na odległość, w której dostęp do Internetu można nawiązać z dowolnego miejsca w kraju. Jest kilka sposobów na podłączenie z Internetem „w terenie”, a najpopularniejszym z nich jest router mobilny. W tym artykule sprawdzimy, jaki model wybrać.

Czym jest router?

W terminologii informatycznej router oznacza urządzenie, które łączy ze sobą różne sieci komputerowe. W czasach przed upowszechnieniem Internetu routery wykorzystywano, by na przykład połączyć sieć komputerów w jednym budynku z siecią komputerów w budynku sąsiadującym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie urządzenia w obu budynkach mogły się połączyć i komunikować ze sobą nawzajem. Router w takiej sytuacji stanowił węzeł komunikacyjny i stawał się punktem centralnym całej sieci. Znakiem rozpoznawczym routerów były od zawsze gąszcze kabli podłączone do tych urządzeń. W dzisiejszych czasach routery można spotkać praktycznie w każdym domu. To właśnie bez nich internet nie mógłby istnieć.

Czym jest router mobilny?

Popularyzacja internetu mobilnego sprawiła, że pojawiła się potrzeba zaproponowania routerów, które będą w stanie połączyć się z Internetem przez sieć komórkową i udostępnią to połączenie pozostałym urządzeniom, np. laptopom. Najłatwiejszym sposobem na to jest wykorzystanie sieci Wi-Fi. Router mobilny stanowi zatem połączenie trzech różnych urządzeń w jednym:

  1. modemu do podłączenia internetu;
  2. samego routera, który rozdziela sygnał;
  3. nadajnika Wi-Fi, który udostępnia sieć urządzeniom w otoczeniu.

Dzięki wykorzystaniu komunikacji przez sieci komórkowe i sieci Wi-Fi wygląd samych routerów zmienił się z nieatrakcyjnych, metalowych pudełek z wiązkami kabli w eleganckie, mobilne, miniaturowe urządzenia, które mają tylko jeden przewód zasilania. Co więcej, łatwość instalacji routerów i bogata oferta pakietów internetowych w Polsce sprawia, że taki router z powodzeniem może zastąpić internet światłowodowy i stanowić główne źródło sygnału. Nie wymaga on nawet przeciągania kabli czy wiercenia w ścianach. Jest to zdecydowanie najbardziej estetyczne i designerskie rozwiązanie ze wszystkich metod podłączenia Internetu w domu.

Jaki router przenośny wybrać?  

Routery mają kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

  1. Obsługiwane sieci komórkowe: to od rodzaju sieci zależy, jak szybko będzie działał Internet na podłączonych urządzeniach. Najlepiej zdecydować się na przenośny router obsługujący standard LTE, który jest już dostępny na ponad 96% powierzchni Polski. Mapę zasięgu sieci LTE możesz sprawdzić na stronie: https://play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html. Szybkość działania sieci LTE dorównuje szybkości Internetu stacjonarnego i pozwala na swobodne przeglądanie Internetu na kilku urządzeniach jednocześnie. Jeśli na danym terenie sieć LTE jest niedostępna lub jej zasięg jest niewystarczający, router automatycznie przełączy się na połączenie z siecią 3G, natomiast wtedy połączenie zauważalnie zwolni.
  2. Obsługiwane sieci Wi-Fi: szybkość sieci Wi-Fi powinna dorównywać szybkości połączenia z siecią komórkową, inaczej będzie stanowić „wąskie gardło” i wprowadzi sztuczne ograniczenie prędkości połączenia Internetowego. Sieć Wi-Fi w standardzie N (802.11n) obsługuje połączenia o prędkości do 300 mBit/s, co wystarczy do przesyłania sygnału Internetowego LTE o pełnej prędkości.
  3. Bateria: routery przenośne z definicji powinny działać w ruchu, więc wyposażone są w baterię. Tak jak w przypadku baterii w smartfonach, ich pojemność podawana jest w miliamperogodzinach (mAh). Praktyczne zużycie energii przez router podczas pracy wynosi około 250–300 mAh na godzinę, zatem router z baterią 1000 mAh powinien funkcjonować przez około 4 godziny. Dodatkowy zapas energii może zapewnić nawet niedrogi powerbank. Router może też swobodnie pracować podłączony do zasilania, którym w przypadku routerów mobilnych może być zwykła ładowarka do smartfona.
  4. Konstrukcja: o ile czasem można spotkać routery posiadające wysuwane lub dołączane anteny, w przypadku urządzeń mobilnych bezpieczniej i wygodniej jest wybrać urządzenie, które jest całkowicie zabudowane – możesz dzięki temu wrzucić taki router do plecaka bez obaw, że uszkodzisz jakieś delikatne elementy. Dawniej w routerach można było spotkać dodatkowe złącza do przewodowego podłączania urządzeń, ale dziś już praktycznie każdy produkt ma możliwość łączenia bezprzewodowego, więc złącza te przestają być potrzebne.

HUAWEI E5783B – router w ofercie PLAY

W sieci PLAY mamy bogate doświadczenie z urządzeniami różnych producentów, a stały kontakt z Klientami pozwala nam poznać opinie na ich temat. Nasze badania pozwoliły nam wybrać uniwersalne urządzenie, które spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania, jakie moglibyśmy mieć od współczesnego routera – jest to router przenośny HUAWEI E5783B. Dlaczego wybraliśmy właśnie ten model? Ma on wszystkie poszukiwane przez nas parametry:

  1. Renomowany producent: HUAWEI jest drugim co do wielkości producentem smartfonów na świecie. Urządzenia tej marki cieszą się uznaniem, tak samo jest w przypadku routerów tego producenta.
  2. Dostęp do sieci LTE: HUAWEI E5783B umożliwia łączenie z sieciami LTE i osiąga prędkości pobierania do 300 Mb/s – jest to maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć sieć LTE.
  3. Sieć Wi-Fi w standardzie N: Router HUAWEI podaje dalej sygnał z tą samą prędkością, z którą pobiera go z sieci LTE, nie generuje zatem żadnych opóźnień po swojej stronie.
  4. Bateria 1500 mAh: dzięki niej router może działać samodzielnie nawet do 6 godzin.
  5. Możliwość podłączenia do 16 urządzeń: powinno to zapewnić swobodne połączenie dla wszystkich urządzeń w typowej, 4-osobowej rodzinie. Może on z powodzeniem służyć jako standardowy router.

Czy router przenośny w domu lub mieszkaniu poprawia zasięg?

Prawie każdy znalazł się kiedyś w pomieszczeniu, w którym zasięg telefonii komórkowej był bardzo słaby, do połączenia trzeba było stawać przy oknie, a w głębi mieszkania sygnał się urywał. Przenośność routerów mobilnych pozwala wykorzystać je jako „mostki”, które można ustawić przy oknie lub w miejscu, gdzie sygnał jest najmocniejszy. Router będzie wtedy pobierał sygnał LTE i przekazywał go dalej w formie sieci Wi-Fi do pozostałych urządzeń w domu. Dzięki funkcji Wi-Fi Calling dostępnej we współczesnych smartfonach poprawi się też stabilność i jakość połączeń telefonicznych prowadzonych z mieszkania. Router może zatem stanowić ratunek w miejscach, w których zasięg jest ograniczony.

Przeczytaj także artykuł: Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu.

Sprawdź także: Internet stacjonarny czy mobilny – poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl