security.jpeg
Porady

Jak zabezpieczyć smartfon przed kradzieżą?

23 kwietnia 2021 4 minuty czytania

Kradzież telefonu może zdarzyć się każdemu z nas. Warto na co dzień przestrzegać kilku reguł, które znacząco mogą utrudnić kradzież naszego smartfona. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by skutecznie zabezpieczyć telefon przed kradzieżą.

Telefon można zabezpieczyć przed kradzieżą na kilka sposobów. Dzisiaj poznacie te najważniejsze, które mogą uchronić waszego smartfona, a przede wszystkim wasze dane (zdjęcia, filmy), które trudno odzyskać w przypadku kradzieży telefonu. 

Najlepsze rozwiązania to te najprostsze 

Żyjemy w pośpiechu i często to on przyczynia się do tego, że stajemy się ofiarami kradzieży. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić bezpowrotnie nasz smartfon. Najlepiej, jeśli to możliwe, nosić telefon przy sobie. Zamiast wrzucać komórkę do plecaka albo do torby (bo tak jest wygodniej), warto pomyśleć, czy nie lepiej przyzwyczaić się do noszenia telefonu w przedniej kieszeni spodni. Obecnie smartfony mają takie przekątne ekranów, że te podczas chodzenia na pewno będą odczuwalne w naszej kieszeni. Poza tym kieszonkowcowi o wiele trudniej dostać się do przedniej kieszeni spodni niż np. do torby, którą mamy na ramieniu. Należy też pamiętać, by nie trzymać telefonu w tylnej kieszeni spodni – jest on wtedy dodatkowo narażony na wypadnięcie. Poza tym złodziejowi najłatwiej go wyjąć niepostrzeżenie właśnie z tylnej kieszeni.

Ciekawym zabezpieczeniem jest smycz do smartfona. Najczęściej jest ona elementem etui na nasz smartfon. Jej koniec możemy zaczepić np. do paska. W ten sposób telefon trzymany w kieszeni naszych spodni jest bardziej bezpieczny. Nie dość, że złodziej będzie musiał najpierw niepostrzeżenie wyjąć telefon z naszej kieszeni, to jeszcze będzie musiał sobie poradzić ze smyczą. Niestety nie jest to w 100% pewny sposób. Złodziej może po prostu przeciąć smycz (zwłaszcza kiedy znajdujemy się w tłumie ludzi, np. w tramwaju lub w autobusie, gdzie panuje ścisk), a my nawet tego nie poczujemy.

Hasła, piny, blokady, odcisk palca

W przypadku kradzieży smartfona dobrym zabezpieczeniem są różnego rodzaju blokady, które uniemożliwią niepowołanym osobom uruchomienie naszego telefonu. Warto korzystać z hasła do odblokowywania urządzenia. Najlepiej, by składało się z liter i liczb i było przypadkowym ciągiem znaków. Wtedy złodziejowi trudniej będzie włamać się do naszego telefonu. Popularnym sposobem jest także odblokowywanie urządzenia poprzez kod PIN. Do tego dochodzą dodatkowe zabezpieczenia jak blokada ekranu poprzez konkretny wzór (do narysowania na ekranie), odblokowywanie telefonu przed odcisk palca czy za pomocą twarzy użytkownika. W praktyce, jeśli jest to możliwe, warto korzystać ze wszystkich wymienionych sposobów naraz.

Ochrona smartfona - przydatne aplikacje

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się aplikacje, które za darmo albo za drobną opłatą pozwolą zabezpieczyć nas przed kradzieżą smartfona. Zarówno na Androida, jak i na system iOS znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt sprawdzonych aplikacji. Najciekawsze funkcje, jakie oferują, to informowanie o bieżącej lokalizacji naszego telefonu, włączanie głośnego alarmu (którego złodziej nie wyciszy), blokowanie wyłączania telefonu, a nawet robienie zdjęć z ukrycia. Którą aplikację wybrać? Najlepiej zapoznać się z opiniami użytkowników w sklepie, z którego będziemy chcieli pobrać daną aplikację. Dodatkowo nie zawsze warto kierować się ceną. To, że apka jest darmowa, nie znaczy, że nie jest godna zaufania, czego przykładem może być darmowy Avast Mobile Security. Firma Avast od lat cieszy się ogromną popularnością, zabezpieczając za darmo miliony laptopów i komputerów stacjonarnych na całym świecie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym sposobie. Nie zabezpieczy on naszego smartfona przed kradzieżą (niestety nie mamy wpływu na takie zdarzenia), jednak możemy zyskać niekiedy równowartość nowego telefonu albo po prostu nowy smartfon. Gdy kupujemy telefon w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, możemy skorzystać z opcji przedłużenia gwarancji wraz z wariantem przypadkowych uszkodzeń. Wtedy polisa obejmuje także kradzież smartfona. Jeśli nasz telefon zostanie skradziony, w ramach przedłużonej gwarancji zgłaszamy do ubezpieczyciela fakt kradzieży. Zgodnie z warunkami polisy możemy dostać zupełnie nowy telefon.

Co zrobić w przypadku kradzieży telefonu?

W przypadku kradzieży najlepiej udać się na policję, żeby zgłosić ten fakt. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której powinniśmy pamiętać. W pierwszej kolejności warto zmienić hasła do usług, z których korzystamy na smartfonie. W ten sposób złodziej nie uzyska dostępu do bankowości elektronicznej, naszego e-maila i jeszcze wielu innych wrażliwych danych. Warto pamiętać też o natychmiastowej zmianie haseł do Facebooka czy Messengera. Dzięki temu złodziej nie przejmie naszego konta w serwisie społecznościowym i nie dostanie się do kontaktów z komunikatora. 

W przypadku kradzieży smartfona należy także jak najszybciej zablokować kartę SIM. Można zadzwonić na infolinię operatora z prośbą o blokadę numeru albo zrobić to osobiście w punkcie operatora naszej sieci.

O czym jeszcze pamiętać?

Kiedy pomimo naszych starań telefon zostanie skradziony, jest już za późno na pewne działania. To właśnie dlatego każdy z nas (jeśli jeszcze tego nie zrobił) powinien przede wszystkim zadbać o dwie rzeczy. Pierwsza to spisanie numeru IMEI (International Mobil Equipment Identity). To indywidualny numer rozpoznawczy każdego produkowanego smartfona. Na świecie nie ma dwóch takich samych numerów IMEI. Jeśli policja odzyska skradziony telefon, będziesz mógł za jego pomocą w prosty sposób udowodnić, że należał on wcześniej do ciebie. Żeby odnaleźć numer IMEI, wystarczy wpisać na klawiaturze kod *#06#.

Druga ważna rzecz to robienie co jakiś czas kopii zapasowych wszystkich danych znajdujących się w telefonie. Dzięki temu, jeśli nasz telefon zostanie skradziony, my nie utracimy cennych zdjęć, filmów czy innych plików składowanych na smartfonie. W sklepach Google Play oraz AppStore bez problemu znajdziesz aplikacje do robienia kopii zapasowych (darmowe bądź płatne). Najczęściej sam proces jest intuicyjny i wykonanie kopii przebiega szybko.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl