Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie Foto.jpeg
Porady

Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

20 października 2021 3 minuty czytania

Co jednak ważne, każda nowa karta wymaga zainstalowania i odpowiedniego uruchomienia – jak to zrobić i dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?

Zapewne wiesz, jak uciążliwy i irytujący jest brak pamięci w smartfonie – przestaje on normalnie funkcjonować, jednocześnie wysyłając całą masę alertów. Najszybciej pamięć wewnętrzną urządzenia możesz zwiększyć poprzez dodanie karty microSD. Tego typu gadżet jest wyjątkowo funkcjonalnym akcesorium, dzięki któremu zyskasz nawet do 2 TB dodatkowej przestrzeni (co konkretnie dotyczy kart microSDXC )! Co jednak ważne, każda nowa karta wymaga zainstalowania i odpowiedniego uruchomienia – jak to zrobić i dlaczego warto skorzystać z tej możliwości?

Karta microSD – dlaczego warto?

Należysz do tych osób, które często kręcą filmy lub wykonują duże ilości zdjęć? Karta microSD będzie dla Ciebie bardzo przydatnym rozwiązaniem. Dzięki niej unikniesz codziennych komunikatów o przepełnionej pamięci w urządzeniu, a także znacznie podniesiesz jego funkcjonalność. Warto przy tym pamiętać, że do wyboru jest kilka rodzajów kart pamięci, które różnią się przede wszystkim pojemnością:

  • microSD (pojemność do 2 GB);

  • microSDHC (do 32 GB);

  • microSDXC (do 2 TB).

Jak można je wykorzystać? Jest to szczególnie proste w przypadku smartfonów z systemem Android – bazujące na nim telefony zwykle posiadają zamontowane w obudowę specjalne miejsce, do którego możesz po prostu włożyć dodatkową kartę pamięci. Slot ten najczęściej występuje pod postacią małej, wysuwanej z boku smartfona tacki, na której umieszczasz kartę, a następnie ponownie ją wsuwasz.

Jak uruchomić kartę pamięci w telefonie?

Uruchomienie karty pamięci w telefonie odbywa się przede wszystkim poprzez włożenie jej do urządzenia, a następnie otworzenie tzw. „Menedżera Plików”. Biorąc jednak pod uwagę telefony z Androidem, trzeba liczyć się z tym, że każdy model może się nieco różnić. Jeśli więc nie widzisz w swoim telefonie wspomnianej opcji, poszukaj jej pod inną nazwą, jak np. „Moje Pliki" czy po prostu – „Pliki". Wciąż nie możesz jej znaleźć? Spróbuj zatem pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu Google Play.

Po otworzeniu „Menedżera Plików” znajdziesz listę folderów, które podzielone będą na dwie sekcje:

  • pamięć wewnętrzna – w której znajdziesz foldery takie jak: „Pobrane", „Obrazy", „Audio" czy „Wideo";

  • pamięć masowa – tam zaś znajdują się: „Karta pamięci" i „Karta SD". 

Musisz otworzyć właśnie ten drugi folder – „Pamięć masowa" – w którym znajdziesz całą zawartość swojej karty pamięci.

Alternatywna opcja uzyskania dostępu do karty pamięci

Jeśli szukasz innej, alternatywnej opcji, dzięki której uzyskasz dostęp do swojej karty pamięci, możesz wykorzystać „Ustawienia". Otwórz je, a następnie znajdź opcję określoną jako „Pamięć". W tej kategorii znajdziesz sekcję „Pamięć przenośna” – to właśnie ona jest Twoją kartą pamięci.

Jak zainstalować kartę pamięci jako pamięć domyślną?

Jeśli chcesz, by wszystkie nowe zdjęcia, pliki, aplikacje czy filmy były od razu zapisywane na karcie pamięci zewnętrznej, wówczas musisz swoją kartę microSD ustawić jako pamięć domyślną dla urządzenia. Instalacja karty pamięci w takim formacie nie jest skomplikowana – zwłaszcza jeśli posiadasz nowszy model telefonu, który od razu po włożeniu karty do czytnika, konfiguruje ją.

Jak to zrobić? Ponownie wejdź w opcję oznaczoną jako „Ustawienia", a następnie kliknij „Ustawienia karty pamięci". Niektóre modele telefonów od razu wyświetlą możliwość zastosowania dodatkowej pamięci jako tej domyślnej dla urządzenia, w innych konieczne jest przejście w „Ustawienia zaawansowane" i samodzielnie oznaczenie tego typu opcji.

Czy możesz zainstalować wszystkie aplikacje na karcie pamięci?

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie aplikacje przeniesiesz i zainstalujesz na karcie microSD. Niektóre z nich – nawet jeśli podczas procesu przenoszeniu nie pojawią się żadne alarmujące komunikaty – mogą później działać wadliwie. Najczęściej dotyczy to programów systemowych lub też takich, które przez cały czas muszą mieć dostęp do wewnętrznej pamięci telefonu (np. antywirusy).

Jeśli jednak mimo wszystko chcesz daną aplikację umieścić na karcie pamięci, wówczas musisz w swoim smartfonie odszukać opcję oznaczoną jako „Domyślna lokalizacja instalacji". Następnie wystarczy, że przeniesiesz zainstalowaną wcześniej aplikację. Jak możesz to zrobić? Otwórz listę programów w telefonie, kliknij na wybraną aplikację i – jeśli urządzenie na to pozwala – przekieruj ją na kartę microSD.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl