Jak ergonomicznie urządzić domowe biuro.jpeg
Porady

Jak ergonomicznie urządzić domowe biuro?

9 maja 2022 3 minuty czytania

Pandemia koronawirusa zmusiła wielu z nas do pozostania w domach i pracy w trybie home office. Bardzo szybko przyzwyczailiśmy się do wykonywania obowiązków z dala od biurowców i zaczęliśmy aranżować nasze domowe biura. Jak urządzić taką przestrzeń roboczą w sposób ergonomiczny, sprzyjający produktywnej pracy? Doradzamy!

Ergonomia w biurze – podstawy

Każda osoba pracująca w domu chce, by domowe biuro było miejscem, w którym pracuje się przyjemnie oraz efektywnie. Dlatego ogromną rolę przywiązujemy do organizacji naszej przestrzeni roboczej. Jeśli podejdziemy do tego zadania w odpowiedni sposób, to nasza domowa przestrzeń biurowa będzie miejscem, w którym spędzanie czasu będzie czystą przyjemnością.

Bardzo ważną – wręcz kluczową kwestią – w przypadku każdego domowego biura, jest znalezienie dla niego odpowiedniej lokalizacji. Dobrze byłoby, gdyby była ona jak najbardziej odizolowana od wszelkich rozpraszających nas bodźców. Może to być np. osobny, niezagospodarowany przez nas wcześniej pokój. Zapewni on możliwość skupienia się na ważnych dla nas zadaniach. Nic tak nie przeszkadza w pracy, jak włączony w tle telewizor, czy przewijający nam się za plecami domownicy.

Bardzo często zdarza się jednak, że nie dysponujemy dodatkowym pokojem mogącym posłużyć nam jako biuro. Wtedy konieczne jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni np. w salonie. Pamiętajmy, by odpowiednio ją zaaranżować – w taki sposób, byśmy mogli w jak największym stopniu odizolować się od czynników nas rozpraszających. Jeśli w trakcie pracy przeprowadzamy wiele wideokonferencji – zadbajmy o neutralną przestrzeń za naszymi plecami, która będzie prezentowała się profesjonalnie (nasi rozmówcy z pewnością nie będą zachwyceni biegającymi za naszymi plecami dziećmi, czy też widokiem gotującego się obiadu).

Produktywna praca – jak się do niej przygotować?

Jeśli chcemy skupić się na produktywnym wykonywaniu codziennych zadań – musimy zadbać o to, by nie rozpraszały nas żadne czynniki zewnętrzne oraz by nasze stanowisko pracy wyposażone było we wszystkie niezbędne nam na co dzień akcesoria, które pomagają nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dlatego podczas aranżowania domowego biura warto zwrócić uwagę na kilka fundamentalnych kwestii.

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie warunki do wykonywania przez nas pracy. Nasze domowe biuro powinno być odpowiednio nasłonecznione. Odpowiedni dopływ światła zapewnia bowiem nie tylko dobre samopoczucie, ale i chroni nasz wzrok. Jeśli sporo pracujemy w godzinach wieczornych, warto zainwestować w dobrą lampę biurkową oraz w podświetlaną klawiaturę do komputera.

Dobrym pomysłem może być też zakupienie przyzwoitych słuchawek Bluetooth z ANC (aktywnym tłumieniem dźwięków z zewnątrz). Hałasy generowane przez pozostałych domowników nie sprzyjają produktywnej pracy. Podczas pracy możemy z nich skorzystać. Włączmy ulubioną muzykę pomagającą nam się skoncentrować – pomoże nam ona odizolować się od rozpraszających dźwięków z zewnątrz.

Pamiętajmy również o tym, by korzystać z wygodnego fotela biurowego, który nie będzie powodował dyskomfortu nawet w trakcie wielogodzinnych sesji z komputerem. Zadbajmy o prawidłową pozycję przed ekranem komputera – taką, która nie będzie dla nas przyczyną nadmiernego zmęczenia mogącego w bardzo negatywny sposób wpływać na jakość i płynność wykonywanych przez nas obowiązków. Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia!

Wyposażenie w domowym biurze

Zadbajmy o to, by wszystkie najważniejsze dla nas akcesoria znajdowały się pod ręką. Dzięki temu nie będziemy musieli odrywać się od pracy i tracić czasu na ich poszukiwanie. W ten sposób praca stanie się efektywniejsza. A na jakie urządzenia warto postawić? Na pewno na wszystkie podstawowe, które pozwolą nam na bezproblemowe wykonywanie wszystkich postawionych przed nami zadań.

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia domowego biura warto wymienić sprzęty, takie jak:

  • telefon, komputer stacjonarny, tablet, laptop – oczywiście odpowiednio dostosowane pod względem parametrów do charakteru wykonywanej przez nas pracy;
  • dobrej jakości monitor, który pozwoli na wyświetlanie obrazu o satysfakcjonującej jakości (mogą to być też zapewniające wygodną pracę dwa monitory – o ile dysponujemy odpowiednio dużym biurkiem);
  • mysz i klawiatura – w tej kwestii nie warto stawiać na rozwiązania najtańsze – postawmy na sprzęt ergonomiczny, który nie będzie męczył naszych dłoni oraz nadgarstków – to szczególnie ważna kwestia, gdy sporo pracujemy z edytorem tekstu;
  • słuchawki, mikrofon, kamera – sprzęt szczególnie przydatny wtedy, gdy nasza praca wymaga przeprowadzania wielu wideokonferencji; słuchawki dodatkowo pomogą wyciszyć się, gdy w otoczeniu pojawiają się dźwięki i hałasy mogące nas rozpraszać;
  • dobrej klasy drukarka – sprzęt niezbędny, gdy konieczne jest przygotowywanie wydruków tekstów bądź grafik; warto rozejrzeć się za takim sprzętem, który nie doprowadzi nas do ruiny w kwestii materiałów eksploatacyjnych.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl