5g.png
Porady

Internet 4G vs 5G. Czym się różnią?

29 czerwca 2021 4 minuty czytania

Zarówno Polska, jak i cały świat wkraczają w erę internetu 5G.

Zarówno Polska, jak i cały świat wkraczają w erę internetu 5G. Co to oznacza dla właścicieli smartfonów oraz czego poza prędkością łącza dotyczy wprowadzenie 5G w naszym kraju? Wyjaśniamy najważniejsze aspekty i porównujemy nową sieć z dotychczasową 4G.

Spis treści:

Start internetu 5G oznacza dla wszystkich kolejny skok jakościowy w korzystaniu z sieci z urządzeń mobilnych i nie tylko. Sprawdzamy wszystkie różnice, jakie można zauważyć, porównując sieć 4G z 5G.

 Czym jest sieć 5G?

Demonizowana w niektórych kręgach sieć 5G to nic innego jak kolejna generacja sieci komórkowej. Główne założenie działania sieci nie zmienia się od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Operatorzy nadal korzystają z fal radiowych i przy pomocy sieci masztów pokrywają jak największy obszar zasięgiem swojej sieci. Jedyne różnice polegają w udoskonaleniu stosowanej od dekad technologii.

Jak w każdej dziedzinie, tak w sferze internetu mobilnego co jakiś czas zauważamy efekty postępu. Kiedy w 2009 roku debiutowała sieć 4G nazywana też LTE, zmiana wynikała głównie z potrzeb użytkowników. Chociaż pierwsza powszechna sieć 3G zaczęła działać zaledwie kilka lat wcześniej, pobieranie z prędkością 42 Mb/s szybko okazało się niewystarczające. Z entuzjazmem witano więc czwartą generację sieci komórkowej, która zwielokrotniała prędkość pobierania i wysyłania plików przez internet. Dziś siecią 4G objęty jest praktycznie cały kraj, a dokładnie 99% populacji.

Z czasem wymagania użytkowników znowu wzrosły. Pojawiła się chociażby rozdzielczość 4K, która sprawiła, że pliki stały się jeszcze bardziej obszerne. Swoją cegiełkę do potrzeb rynku dołożyły również serwisy streamingowe, które strumieniują obraz w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Wzrosły również wymagania graczy online oraz firm, które w znacznie większym stopniu zaczęły korzystać z takich rozwiązań jak chmura obliczeniowa. Sieć 5G jest zatem odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników, a zarazem kolejnym krokiem naprzód.

Jak przedstawiają się liczby 5G? Teoretycznie prędkość sieci 5G umożliwia osiągnięcie prędkości do 20 GB/s, co z dzisiejszej perspektywy jest wynikiem imponującym. Drugi najważniejszy wskaźnik to opóźnienia w połączeniu. Mają one wahać się w granicach 4 ms, co oznacza, że np. transmisję meczu piłkarskiego na drugim końcu świata możemy oglądać praktycznie równocześnie z osobą, która siedzi na trybunie stadionu. Ważnym udoskonaleniem jest również stabilizacja łączy. W sieci 5G nie dochodzi do częstych skoków prędkości internetu, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się m.in. z płynnych połączeń wideo. Poza zmianą infrastruktury nadajników korzystanie z 5G wymaga jedynie posiadania smartfona, który obsługuje najnowszą generację łączności bezprzewodowej. Więcej na temat działania sieci 5G możesz przeczytać w naszym artykule wszystko, co chcesz wiedzieć o 5G, czyli 5G w Polsce.

 Różnice między 4G a 5G

Statystyki dotyczące sieci 5G robią jeszcze większe wrażenie, jeśli zestawi się je z możliwościami internetu mobilnego czwartej generacji. Podstawowa różnica dotyczy oczywiście prędkości działania. Internet LTE w optymalnych warunkach pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 300 Mb/s, natomiast średnia prędkość, wynikająca z różnych czynników zewnętrznych, wynosi około 30 Mb/s. W przypadku sieci 5G mowa o wspomnianych 20 Gb/s, co oznacza ponad dziesięciokrotne przyspieszenie!

Kolejny ważny czynnik to opóźnienie w przesyłaniu danych. Wprowadzenie sieci 4G było krokiem milowym w stosunku do poprzedniej generacji, umożliwiło łączenie z opóźnieniem na poziomie 20–40 ms. Pozwalało to m.in. na swobodną rozgrywkę online oraz transmitowanie w sieci wideo niemal równocześnie z telewizją. W przypadku sieci 5G znów mamy do czynienia z ogromnym skokiem do poziomu 4 ms, a zatem jakości, która jest niezauważalna dla człowieka. Jeśli sprawdzą się zapowiedzi o opóźnieniu na poziomie 1 ms, będzie możliwe zdalne kierowanie autem, a nawet przeprowadzanie operacji.

Kolejna różnica dotyczy częstotliwości działania internetu. W Polsce 4G działa na pasmach radiowych o częstotliwości od 800 do 2600 MHz. Początkowo dla sieci 5G przeznaczone będą pasma o częstotliwości 3,4–3,8 GHz. To wydatny wzrost pod względem stabilności połączenia internetowego. Prawdziwą rewolucją może być jednak zapowiadane działanie sieci 5G na paśmie 26 GHz. To może oznaczać kolejny wzrost komfortu korzystania z sieci bezprzewodowej.

 Infrastruktura sieci 5G

Wdrożenie i korzystanie z sieci 5G możliwe jest dzięki udoskonalonej technologii. Nowsze stacje bazowe zostaną podrasowane do stopnia, by obsługiwać 5G, natomiast starsze będą wymienione na nowe nadajniki. Oprócz lepszej jakości prędkości połączenia nadajniki najnowszej generacji będą też w stanie obsłużyć większą liczbę urządzeń w swoim zasięgu. W efekcie użytkownicy będą mieli zagwarantowany większy komfort korzystania z internetu nawet w czasie największego ruchu sieciowego.

Jak widać, wprowadzenie technologii 5G to nie tylko szybszy internet dla zwykłych użytkowników. Przyspieszone łącze oraz praktycznie niezauważalne opóźnienia otwierają zupełnie nowe możliwości w wielu dziedzinach. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl