czym-jest-lte.jpg
Porady

Czym jest LTE i jaki ma związek z siecią 4G?

10 lipca 2020 4 minuty czytania

Czym jest LTE w telefonie? Jakie ma zalety? Poznaj bliżej technologię dostępną na terenie całej Polski – to ona będzie światowym standardem przez najbliższe lata.

LTE a 4G – czy to jest to samo?

Sieci telefonii komórkowych przechodzą stałą ewolucję, aby zapewnić użytkownikom dostęp do jak najszerszego pakietu usług i obsłużyć stale rosnącą liczbę urządzeń podłączonych do Internetu. W Polsce aktualnie standardem są sieci czwartej generacji, a w największych miastach rozpoczęło się już wdrożenie sieci piątej generacji – 5G.

Aby korzystać z sieci danej generacji, telefon powinien obsługiwać odpowiednie standardy, które określają, w jaki sposób w danym regionie telefon komunikuje się ze swoją siecią. Kolejne generacje sieci wdrażane są co około 10 lat, a kolejne standardy pojawiają się co około 5 lat – w ramach każdej generacji zatem można wskazać po dwa standardy wykorzystywane do wykonywania połączeń.

Standardy LTE wykorzystywane w Europie to:

  • W sieciach drugiej generacji (2G) połączenia były nawiązywane za pomocą standardu GPRS, później EDGE.
  • W sieciach trzeciej generacji (3G) za połączenia odpowiadał standard HSPA, później HSPA+.
  • W sieciach czwartej generacji (4G) za połączenia odpowiada standard LTE (z ang. „Long Term Evolution” – „Długoterminowa ewolucja”), a w najnowszych urządzeniach można spotkać ewolucję tego standardu, zwaną LTE-A (z ang. „Zaawansowane LTE”).

Podsumowując: LTE jest zatem częścią szerszego pojęcia sieci czwartej generacji. Do niedawna określenie LTE mogło być stosowane jako synonim sieci 4G, ponieważ tylko za pomocą sieci LTE można było skorzystać z dobrodziejstw sieci czwartej generacji. Dziś dostępna jest już nowsza wersja tego standardu, zwana LTE-A, jednak nadal jest ona klasyfikowana jako sieć czwartej generacji.

Jak działa standard LTE?

Technicznie standard LTE jest rozwinięciem standardów stosowanych w Europie w sieciach drugiej i trzeciej generacji, i jest skupiony w całości na połączeniu Internetowym – co warto zauważyć, sam standard LTE nie obsługuje już klasycznych połączeń telefonicznych. Jeśli zatem dzwonisz do kogoś, kto nie znajduje się w sieci LTE, twoje połączenie zostanie zrealizowane za pomocą standardów z sieci poprzednich generacji. W przypadku połączenia pomiędzy dwoma telefonami w sieci LTE ruch zostanie skierowany przez Internet, a rozmówcy zauważą znaczną poprawę jakości dźwięku podczas połączenia.

Jako pierwsza implementacja sieci czwartej generacji standard LTE oferuje wyraźne przyspieszenie połączenia internetowego, którego prędkość dorównuje już tej spotykanej w Internecie stacjonarnym. Dzięki LTE znacznie poprawiła się też wydajność całej sieci w centrach miast i największych skupiskach ludzkich, gdzie jej obciążenie jest największe.

Warto zauważyć, że LTE jest pierwszym standardem połączeń komórkowych wprowadzonym jednocześnie na całym świecie. Na różnych kontynentach sieci LTE działają w różnych częstotliwościach, ale jeśli posiadasz telefon wielozakresowy, możesz mieć pewność, że twój telefon „złapie zasięg” w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do sieci LTE.

Wydajność LTE

Większość urządzeń dostępnych dziś w sprzedaży obsługuje standard 4G LTE. W praktyce, jeśli twoje urządzenie połączy się z siecią LTE, możesz liczyć na połączenie o prędkości nawet do 10-krotnie szybszej niż w przypadku sieci 3G i ponad 100-krotnie szybszej od sieci 2G. W przypadku sieci LTE-A możesz spodziewać się połączenia nawet 3-krotnie szybszego od sieci LTE. Jeśli interesują Cię konkretne wartości: średnia prędkość Internetu LTE PLAY według rankingu Mobirank za rok 2019 wyniosła 23,14 Mb/s podczas pobierania i 10,92 Mb/s podczas wysyłania.

Taka przepustowość w przypadku sieci LTE pozwala na swobodny dostęp do stron internetowych bez długiego oczekiwania na załadowanie strony oraz na nieprzerywaną transmisję filmu o jakości Ultra HD (4K). W przypadku sieci LTE-A strony internetowe powinny otwierać się nawet trzykrotnie szybciej, a transmisja filmu powinna umożliwić swobodne przewijanie go bez opóźnień. Szybkość działania sieci LTE może też usprawnić działanie m.in. terminali płatniczych w sklepach, dzięki czemu płatności za zakupy będą finalizowane jeszcze szybciej.

Współpraca między sieciami różnych generacji

Ikony sygnalizujące zasięg we współczesnych smartfonach zazwyczaj informują o generacji sieci, z którą twój telefon połączył się w danym momencie. Czasem w tej samej lokacji telefon może „przeskakiwać” pomiędzy sygnałem różnych standardów w ramach sieci, czyli np. pomiędzy LTE z sieci 4G i HSPA z sieci 3G. Dzieje się tak, ponieważ współczesne smartfony i nadajniki sieci komórkowych stale się komunikują i szukają najmocniejszego sygnału, a tym samym najstabilniejszego połączenia między sobą – tylko w takiej sytuacji twoje rozmowy i połączenia internetowe będą transmitowane wyraźnie i bez przerw.

Warto zauważyć, że sieć 5G na wstępnym etapie rozwoju do działania wymaga współpracy ze standardem LTE – standardy sieci 5G odpowiadają za wysyłanie danych do telefonu użytkownika, a za pomocą standardu LTE dane są wysyłane z telefonu do sieci komórkowej. Sieć LTE będzie też standardem aż do pełnego wprowadzenia sieci 5G. Można zatem założyć, że jeszcze przez najbliższe lata będzie to główny sposób łączenia twojego telefonu z siecią macierzystą.

Zasięg LTE w Polsce

Aktualną mapę zasięgu sieci PLAY możesz znaleźć na stronie: https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html . Sieć 4G LTE jest dostępna na terenie  zamieszkanym przez ponad 99% populacji polskiej. Dodatkowo w większości miast wprowadziliśmy standard 4G LTE Ultra, który dzięki łączeniu różnych częstotliwości transmisyjnych poprawia prędkość, stabilność połączenia i zasięg LTE wewnątrz budynków. Z sieci 4G LTE Ultra mogą korzystać użytkownicy wyposażeni w telefony wspierające nowszy standard LTE-A. A kolejnym krokiem jest oczywiście zbudowanie prawdziewej sieci 5G w Polsce. Chcesz wiedzieć więcej sprawdź informacje o 5G tutaj.

Sprawdź także: Jaki internet do oglądania filmów w 4k?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl