Najlepsze seriale Marvela – jakie warto obejrzeć 3.jpg
Zestawienia/Rankingi

Najlepsze seriale Marvela – jakie warto obejrzeć?

28 maja 2023 4 minuty czytania

Filmowe Uniwersum Marvela od niedawna poszerza się o głośne produkcje serialowe.

Filmowe Uniwersum Marvela od niedawna poszerza się o głośne produkcje serialowe. Jako pierwszy w 2021 roku zadebiutował tytuł WandaVision, który spotkał się z dużym uznaniem widowni i krytyków. Czy jest jakaś ustalona kolejność oglądania seriali Marvela z IV Fazy i które z nich szczególnie warto zobaczyć?

Spis treści:

 1. WandaVision (2021)

 2. Loki (2021)

 3. Moon Knight (2022)

 4. Falcon i Zimowy Żołnierz (2021)

 5. Hawkeye (2021)

 6. Jak oglądać seriale Marvela?

WandaVision (2021)

Twórczynią pierwszego serialu IV Fazy MCU jest Jac Schaeffer. Akcja rozgrywa się niedługo po wydarzeniach z filmu Avengers: Koniec gry. Opowiada o losach Wandy Maximoff i Visiona, w których role wcielili się Elizabeth Olsen i Paul Bettany. Bohaterowie żyją spokojnie w Westview, ale nagle ich losy zaczynają się dramatycznie zmieniać.

Serial cieszy się popularnością nie tylko ze względu na historię uwielbianych przez fanów MCU bohaterów. Wrażenie robi też sposób, w jaki został nakręcony. Obraz w wielu momentach jest czarno-biały, a na dodatek przedstawiony w formacie 4:3. Styl retro produkcji kontrastuje z nowoczesnymi technologiami i CGI, które często ogląda się w innych tytułach z uniwersum.

Loki (2021)

Loki zadebiutował w Stanach Zjednoczonych kilka miesięcy po WandaVision, również w 2021 roku. W Polsce wszystkie seriale z tego zestawienia pojawiły się w czerwcu 2022 roku wraz z premierą platformy Disney+. Aktualnie fani czekają już na drugą odsłonę historii, która zadebiutuje w październiku.

Serial opowiada o wydarzeniach tuż po kradzieży cennego artefaktu o nazwie Tesserakt. Tytułowy bohater, w którego wcielił się Tom Hiddleston, musi dołączyć do organizacji zarządzającej czasem. Robi, co może, aby nie sprowadzić na ludzkość katastrofy, w czym pomaga mu zdolność podróżowania pomiędzy różnymi liniami czasowymi wydarzeń. Twórcą nagrodzonego Saturnem tytułu jest Michael Waldron.

Sprawdź:  Play Expert poleca: najlepsze filmy Marvela

Moon Knight (2022)

Najmłodszy tytuł w zestawieniu to Moon Knight z marca 2022 roku. Głównym bohaterem produkcji jest Steven Grant pracujący w sklepie z pamiątkami, jakich w dużych miastach wiele. Jego życie gwałtownie się zmienia, kiedy zaczyna cierpieć na rozdwojenie jaźni, a podczas ataków staje się zupełnie kimś innym.

Kiedy Steven traci przytomność, wciela się w najemnika o imieniu Marc. Widzowie chwalą twórców za sposób odwzorowania złożonej postaci, która swoje początki miała na kartach komiksu. W serialu występują m.in.: Oscar Isaac, F. Murray Abraham, Ethan Hawke i May Calamawy. Tytuł otrzymał statuetkę Emmy za montaż dźwięku.

Falcon i Zimowy Żołnierz (2021)

Falcon i Zimowy Żołnierz to drugi w kolejności chronologicznej serial Marvela z IV Fazy. Pojawił się dwa miesiące po WandaVision. Składa się z sześciu epizodów, które opowiadają o losach Sama Wilsona i Bucky'ego Barnesa. Tytułowi superbohaterowie muszą połączyć siły, aby razem pokonać wspólnego wroga.

W 2024 roku ma pojawić się film będący kontynuacją wydarzeń z produkcji. W serialu wystąpili m.in.: Sebastian Stan, Anthony Mackie, Emily VanCamp i Daniel Brühl. Podobnie jak wszystkie inne tytuły z listy Falcona i Zimowego Żołnierza można oglądać na platformie Disney+. Z serwisu da się korzystać np. po wykupieniu pakietu internetu w Play.

Sprawdź:  Filmy i seriale na Disney+ - zobacz jakie nowości czekają nas w 2023

Hawkeye (2021)

Filmy i seriale Marvela to zbiorowiska największych gwiazd współczesnego kina. Tym bardziej cieszy fakt, że w produkcji Hawkeye pojawił się polski aktor Piotr Adamczyk. Wcielił się w rolę Tomasa i zdobył bardzo dobre recenzje. Twórcą produkcji jest Jonathan Igla.

Serial opowiada o byłym Avengersie planującym jak gdyby nigdy nic rodzinne święta. Okazuje się jednak, że nie spędzi tego czasu tak, jak tego chciał. Musi rozwiązać sprawę kryminalną, która nie może poczekać. Do współpracy zaciąga młodą łuczniczkę, Kate Bishop. Wszystko dzieje się w Nowym Jorku.

Poza Piotrem Adamczykiem w serialu pojawia się szereg utalentowanych aktorów i aktorek, w tym m.in.: Jeremy Renner, Florence Pugh, Vera Farmiga, Hailee Steinfeld czy Vincent D'Onofrio.

Sprawdź:  Komiksowi superbohaterowie Marvela w HBO GO w PLAY NOW

Jak oglądać seriale Marvela?

Uniwersum Marvela to całe mnóstwo produkcji, które nie zawsze ogląda się w kolejności zgodnej z datami ich kinowych premier. W przypadku filmów sytuacja jest nieco skomplikowana, ponieważ wydarzenia często się ze sobą przeplatają. Seriale IV Fazy, które powstały, aby królować na platformie Disney+, to jednak zupełnie inna sprawa.

Tytuły można oglądać chronologicznie, czyli tak, jak pojawiały się w dystrybucji, ale również na podstawie tego, jaki jest czas ich akcji. W drugim przypadku najlepsza będzie następująca kolejność:

 • Loki;

 • A gdyby…?;

 • WandaVision;

 • Falcon i Zimowy Żołnierz;

 • Hawkeye;

 • Moon Knight;

 • Mecenas She-Hulk;

 • Ms. Marvel.

Jeśli chce się być na bieżąco z całym MCU, trzeba uwzględnić jeszcze nieustannie pojawiające się nowe filmy. W IV Fazie należą do nich np.: Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni, Eternals, Spider-Man: Bez drogi do domu i Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu.

Co prawda produkcje serialowe Marvela pojawiały się również we wcześniejszych etapach uniwersum, ale dopiero te tworzone dla Disney+ mają tak duże znaczenie dla całego superbohaterskiego świata. Wiadomo też, że twórcy nie kończą na tym, co widzowie zobaczyli do tej pory. W planach są kolejne sezony już znanych tytułów oraz zupełnie nowe adaptacje słynnych komiksów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl