Najlepsze, darmowe gry logiczne na telefon, które warto znać! Baw się i rozwijaj! 2.jpg
Zestawienia/Rankingi

Najlepsze darmowe gry logiczne na telefon, które warto znać! Baw się i rozwijaj!

16 maja 2023 4 minuty czytania

Gry logiczne nie bez powodu stanowią popularną kategorię aplikacji mobilnych – oferują nie tylko rozgrywkę, ale także szansę rozwijania umiejętności analitycznego myślenia.

Gry logiczne nie bez powodu stanowią popularną kategorię aplikacji mobilnych – oferują nie tylko rozgrywkę, ale także szansę rozwijania umiejętności analitycznego myślenia. Co najlepsze, zagrać w nie można zawsze i wszędzie, pod warunkiem że telefon jest wystarczająco naładowany. Które z tytułów cieszą się największą popularnością wśród graczy?

Spis treści:

 1. Gry logiczne – dlaczego warto w nie grać?

 2. Gry logiczne online – ciekawa forma rywalizacji

 3. Gry na tablet dla dzieci

Gry logiczne – dlaczego warto w nie grać?

Logika, czyli poprawne, rzeczowe formułowanie myśli i prawidłowe uzasadnianie swoich twierdzeń. Czy da się jej nauczyć w prosty sposób, który nie wymaga ślęczenia przy książkach? Okazuje się, że tak! 

Pomocne w tym będzie wykorzystanie narzędzia, jakim są gry logiczne przeznaczone na smartfony. Chociaż wielu osobom może wydawać się to niemożliwe, jest to jak najbardziej prawda. Badania naukowe wykazują, że to forma rozrywki, która niesie za sobą szereg korzyści:

 • ćwiczy pamięć i koncentrację;

 • stanowi wyzwanie umysłowe;

 • zapewnia satysfakcję z rozwiązywania problemów;

 • relaksuje;

 • rozwija umiejętności logicznego myślenia.

Szczególnie ważny jest ostatni podpunkt – grając w tego rodzaju gry, użytkownicy doskonalą swoją sprawność analizowania sytuacji, przewidywania konsekwencji działań i szukania optymalnych rozwiązań. To ważne zdolności, które można potem zastosować także w życiu codziennym.

Gry logiczne na telefon cechują się zwykle prostą, ale wciągającą i zmuszającą do myślenia rozgrywką. Są idealnym wyborem dla osób, które szukają chwili relaksu, a jednocześnie nie chcą marnować swojego czasu wolnego, bo wolą przeznaczyć go na rozwijanie umiejętności intelektualnych!

Sprawdź:  Telefon do gier. Jaki model wybrać?

Darmowe gry logiczne – to od nich warto zacząć gamingową przygodę!

Dobrym pomysłem zdaje się rozpoczęcie nowej pasji od gier, których pobranie nie wymaga opłaty. Wtedy, w najgorszym wypadku, jeżeli nie zapewnią wystarczająco pochłaniającej i wartościowej rozrywki, będzie można je po prostu usunąć z pamięci telefonu bez żadnej straty pieniędzy.

Sprawdź:  Play Expert poleca: premiery gier 2022 – na co czekamy najbardziej?

Gry logiczne – Android

Jakie gry zainstalować na telefonie wyposażonym w system operacyjny Android? Przede wszystkim:

 • 2048 – (w dużym uproszczeniu) zestawianie ze sobą klocków o identycznych wartościach, co powoduje stworzenie nowego, który będzie wynikiem poprzednich;

 • 96% Quiz – dopasowywanie jak największej ilości słów do podanego hasła, np. „deszcz”, „wiatr”, „hałas” i „błyskawice” do terminu „burza”;

 • Cut the Rope – umiejętne przecinanie lin, na których wiszą smakołyki, w taki sposób, aby mogły zostać zjedzone przez zielonego potworka.

Gry logiczne – iOS

Na sympatykach urządzeń wykorzystujących system operacyjny iOS największe wrażenie powinny zrobić:

 • Water Sort – napełnianie fiołek zabarwionymi płynami w taki sposób, aby były jednokolorowe;

 • Chess – szachy, czyli król wszystkich gier w wersji mobilnej;

 • Brain Test: Zagadki logiczne – jak podpowiada sama nazwa, aplikacja ta jest zbiorem wartościowych zagadek logicznych.

Sprawdź:  Gry mobilne – sprawdź jakie nowości trafią na smartfony

Gry logiczne online – ciekawa forma rywalizacji

Gry logiczne online wymuszają nie tylko konieczność myślenia, ale także stania się lepszym od przeciwników. Czasami zajęcie wysokiego miejsca w rankingu jest najlepszą ze wszystkich możliwych motywacji.

Z pewnością najbardziej godnym polecenia tytułem będzie Among Us. To niezwykle popularny tytuł, w którym gracze wcielają się w rolę kosmonautów odbywających podróż kosmiczną. Cel rozgrywki jest prosty: wyeliminować złowrogiego i zmiennokształtnego kosmitę, który podstępnie zabija członków drużyny. Użytkownicy muszą pracować razem, aby utrzymać sprawność statku, którym podróżują, ale jednocześnie zachować ostrożność, bo każdy niewłaściwy ruch może skończyć się śmiercią jednego z nich.

To gra wymagająca przede wszystkim skutecznej komunikacji i strategicznego planowania. Stała się atrakcyjna dla całej społeczności gamingowej nie bez powodu – to idealna pozycja dla ludzi, którzy cenią sobie nie tylko dobrą zabawę z przyjaciółmi, ale także możliwość rozwijania umiejętności interpersonalnych i sprawnego myślenia.

Gry na tablet dla dzieci

Dużą wadę smartfonów stanowi fakt, że ich ekrany są małe, przez co szybko męczą wzrok użytkownika. Dorośli są w stanie przestać grać w momencie, w którym zaczynają odczuwać pierwsze oznaki zmęczenia. Zupełnie inaczej zachowują się dzieci. Najczęściej spędzają na graniu tyle czasu, ile mogą.

Dlatego dobrym pomysłem jest aktywne niwelowanie efektów ubocznych, np. poprzez zamianę małego ekranu na większy, jak np. ten w tabletach (dostępny w sprzedaży sklepu Play Galaxy Tab A7 Lite jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 8,7 cala). Tylko czy na urządzeniach tych da się grać? Jak najbardziej! Grywalne będą wszystkie gry dla dzieci na telefon (za darmo, aby nie tworzyć sposobności na wykonanie przypadkowych zakupów) – oba rodzaje urządzeń wykorzystują ten sam system operacyjny.

Należy jednak pamiętać, że gry na telefonie dla dzieci powinny ulegać ścisłej kontroli rodzicielskiej nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także dlatego, że niektóre z nich zawierają treści przeznaczone jedynie dla starszych odbiorców.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl