Gry w kosmosie – poznaj listę najlepszych tytułów (2).jpeg
Zestawienia/Rankingi

Gry w kosmosie – poznaj listę najlepszych tytułów

9 sierpnia 2023 4 minuty czytania

Rozbudowane uniwersa, niesamowite widoki i możliwość odkrywania nieznanego – nie bez powodu gracze kochają produkcje z fabułą w kosmosie.

Rozbudowane uniwersa, niesamowite widoki i możliwość odkrywania nieznanego – nie bez powodu gracze kochają produkcje z fabułą w kosmosie. Które z obecnie dostępnych gier są godne polecenia? Po jakie tytuły należy sięgnąć w pierwszej kolejności? Premiera Starfield już za nami, ale ciekawych gier z tej tematyki jest zdecydowanie więcej!

Spis Treści:

 1. Gry – statki kosmiczne i eksploracja układu słonecznego

 2. Gry w kosmosie – fabularne

 3. Gry kosmiczne – horrory

 4. Gry o kosmosie dla dzieci

Gry – statki kosmiczne i eksploracja układu słonecznego

Listę najlepszych gier o kosmosie otwiera No Man's Sky. To innowacyjna produkcja z gatunku sandboxów eksploracyjnych. Gracze wcielą się w rolę kosmicznego podróżnika. Przemierzają ogromne, generowane proceduralnie uniwersum, bogate w miliardy różnorodnych planet – każda z nich wyróżnia się unikalną florą, fauną i krajobrazem (według zapewnień twórców jest ich aż 18 kwintylionów!).

W No Man's Sky można zbierać surowce, budować bazy, handlować, zwiedzać różne ekosystemy, a nawet zdobywać nowe technologie i statki. Odkrywanie pełnych tajemnic i niespodzianek światów nie nudzi się nigdy, zwłaszcza podczas współpracy z innymi graczami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rywalizować z nimi podczas walk odbywających się na kosmicznych arenach lub… po prostu uprzykrzać im życie. Perypetie gwiezdnego przestępcy zapewniają dużo emocji i wrażeń!

Twórcy gry stale ją aktualizują – nowe treści i funkcje pozwalają grającym realizować marzenia o eksploracji kosmosu w niemalże nieograniczony sposób. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy pragną przeżyć przygodę rodem z filmu Interstellar! W podobnym stylu stworzone są także m.in. następujące produkcje:

 • Kerbal Space Program;

 • Star Trek Online;

 • EVE Online;

 • Endless Space 2;

 • FTL: Faster Than Light.

Gry w kosmosie – fabularne

Outer Wilds to nietypowa gra fabularna, która kładzie nacisk na poznawanie tajemnic kosmosu i... odkrywanie jego złożonych sekretów. Gracz wciela się w rolę podróżnika, który w ramach programu kosmicznego – Outer Wilds Venture – zbada mały układ planetarny, uwięziony w pętli czasowej – co 22 minuty wszechświat resetuje się do stanu początkowego (ze względu na wybuch umierającej gwiazdy).

Sprawdź także: Seriale na podstawie gier komputerowych – nowości, które warto obejrzeć

Podczas podróży graczom przyjdzie zbadać różne planety, tym samym zapoznać się z ich przeszłością i rozwiązywać zagadki. Produkcja zachęca do eksperymentowania i łączenia pozornie niepowiązanych ze sobą faktów. W ten sposób gracz powoli dowiaduje się, dlaczego uniwersum jest skazane na zagładę i... czy da się temu jakkolwiek zapobiec.

Tytuł wyróżnia się piękną oprawą graficzną oraz niezwykłą muzyką i atmosferą. Wątek fabularny wciąga na wiele długich godzin. Gra spodoba się szczególnie osobom, które cenią rozbudowane historie zmuszające do refleksji nad sensem istnienia.

Dla fanów tytułów FPS/TPP stawiających większy nacisk na akcję przeznaczone są:

 • Prey (2017);

 • Prey (2006);

 • Seria Quake;

 • Seria Mass Effect;

 • High On Life.

Gry kosmiczne – horrory

Kosmos, pomimo swoich gargantuicznych rozmiarów, bywa... zadziwiająco klaustrofobiczny, co da się odczuć zwłaszcza podczas przemierzania opustoszałego statku USG Ishimura. Przekonają się o tym gracze decydujący się na włączenie Dead Space – przerażającego survival horroru, pełnego koszmarnych mutantów i szybkiej akcji.

Śmiałkowie będą musieli przeżyć (m.in. za pomocą innowacyjnego systemu walki, który pozwala na amputację kończyn wrogów), a potem odkryć tajemnice stojące za okrutnymi eksperymentami naukowymi. Produkcja ta jest znana przede wszystkim z realistycznego dźwięku oraz atmosfery nieustannej grozy – wróg może zaatakować w każdym momencie!

Dead Space to tytuł dla tych, którzy uwielbiają się bać. W 2023 roku wyszedł jego remake – to idealna okazja, aby zapoznać się z produkcją w odświeżonej, unowocześnionej oprawie graficznej. Podobne wrażenia zapewniają:

 • The Callisto Protocol;

 • Aliens: Isolation;

 • Echo Night: Beyond;

 • System Shock;

 • Doom 3.

Gry o kosmosie dla dzieci

Wśród najlepszych gier o kosmosie nie mogło zabraknąć Among Us! To emocjonująca produkcja wieloosobowa – gracze wcielają się w rolę członków załogi statku pozaziemskiego, a ich cel stanowi wykonywanie podstawowych zadań konserwacyjnych, które umożliwią dalszą, bezpieczną podróż. Cała zabawa polega na tym, że… na terenie pojazdu kosmicznego znajduje się także grupka oszustów, starających się zakłócić jej przebieg.

To tytuł pełen intryg, zwrotów akcji i wymagający strategicznego myślenia. Ustalenie tego, kim jest oszust, bywa trudnym zadaniem – zwłaszcza wtedy, gdy goni czas, a pozostali gracze znajdują się pod presją. Among Us zalicza się do kosmicznych gier, które mogą pomóc najmłodszym w nauce skutecznej komunikacji międzyludzkiej.

Produkcja jest przeznaczona zarówno do grania na PC, jak i smartfonach. Wymaga stałego połączenia z internetem. Do komfortowej rozgrywki wystarczy nawet Abonament S, dostępny w ofercie Play, ponieważ gra nie zużywa zanadto transferu danych. Została stworzona w sposób nieobciążający sieci, aby mogła umilać czas każdemu np. podczas długiej podróży pociągiem.

Sprawdź także: Tani telefon do gier – jak wybrać odpowiedni model?

Minie jeszcze wiele lat, zanim zwykli ludzie będą mogli zająć się samodzielną eksploracją kosmosu – gry pozwalają zrobić to już teraz, bez wychodzenia z domu! 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl