Desktop_internet_cover.png
Wiedza dla biznesu

Czym różni się dostęp do internetu dla biznesu i dla osoby prywatnej

24 stycznia 2024 3 minuty czytania

Współcześnie podłączenie do internetu i usług sieciowych jest dla wielu firm tak oczywiste i istotne jak dostęp do energii elektrycznej, ciepła, wody, kanalizacji. Co więcej, niektóre przedsięwzięcia biznesowe nie mogą funkcjonować – zarabiać – jeżeli taki dostęp zostanie zakłócony. Stąd pojawia się pierwsze zagadnienie, które ma wpływ na koszt dostępu do Internetu dla biznesu. Jakie mogą być straty dla firmy, w przypadku utraty połączenia z Internetem?

Czy dany biznes może sobie pozwolić na minutowy, kilkugodzinny, a może kilkudniowy brak możliwości korzystania z internetu? W przypadku prywatnej osoby, taka przerwa nie jest zwykle krytyczna dla codziennego funkcjonowania, jednak w biznesie może ona oznaczać straty liczone w tysiącach, czy setkach tysięcy złotych.

 

Spis zagadnień

Jak wygląda optymalizacja dostępności usług?

Prędkość łącza internetowego w biznesie - kluczowa dla efektywnej komunikacji

Wybór mediów dostępowych w kontekście biznesowym

Bezpieczeństwo łącza internetowego - jak o nie zadbać?

 

Jak wygląda optymalizacja dostępności usług?

Odpowiedź na pytanie „jaki jest akceptowalny czas funkcjonowania firmy bez usług sieciowych” pozwala przygotować się do rozmowy z dostawcą łącza do Internetu na temat Service Level Agreement [SLA], czyli m.in. gwarantowanych parametrach jakościowych łącza, w tym również czasu przywrócenia usługi po awarii.  Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek przerwy w dostępności usług sieciowych konieczne może okazać się wykorzystanie dwóch łącz światłowodowych, doprowadzonych z dwóch różnych kierunków geograficznych, z niezależnych węzłów IP. Jest to rozwiązanie najbardziej zaawansowane. Alternatywnym rozwiązaniem może być uzupełnienie łącza podstawowego o łącze świadczone w innej technologii – na przykład uzupełnieniem dla połączenia światłowodowego może okazać się połączenie w technologii LTE. Profesjonalny operator telekomunikacyjny powinien podczas rozmowy z klientem dopytać o wymagania i przedstawić odpowiednie rozwiązanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że im wyższy poziom zabezpieczeń i redundancji łącza oraz krótszy czas na usunięcia awarii, tym wyższy będzie abonament naliczony przez dostawcę.

Prędkość łącza internetowego w biznesie – kluczowa dla efektywnej komunikacji

Drugim zagadnieniem jest prędkość, z jaką będziemy – potocznie mówiąc – ściągać i wysyłać dane, czyli np. jak szybko załaduje się nam strona internetowa, ściągniemy plik, czy jak komfortowo przyjdzie nam korzystać z aplikacji dostępnych przez przeglądarkę lub oprogramowanie. Ma to również bezpośrednie przełożenie na wymianę danych pomiędzy innymi oddziałami naszej firmy, udostępnianie plików pracownikom w terenie, czy naszym kooperantom. Zwykle w przypadku prywatnego łącza najbardziej istotna jest szybkość, z jaką pobieramy dane, w firmie oba powyższe parametry mają znaczenie. Dlatego w biznesie zastosowanie ma najczęściej tzw. łącze symetryczne, umożliwiające odbieranie i wysyłanie danych z taką samą prędkością – oferty najczęściej zaczynają się od 100 Mbs - poznaj usługi Dostęp do internetu

Wybór mediów dostępowych w kontekście biznesowym

Elastyczność w dostępie do Internetu, to koleje, trzecie zagadnienie, z którym musimy się zmierzyć, przygotowując budżet na usługi telekomunikacyjne. Chociaż na rynku w dalszym ciągu można spotkać oferty dotyczące realizacji usług sieciowych z wykorzystaniem radiolinii, kabli miedzianych czy sieci komórkowych to obecnie coraz częściej stosowanym medium dostępowym jest kabel światłowodowy. Daje on możliwość w miarę swobodnego „sterowania” przepływnością łącza, a tym samym wiąże się z dużą elastycznością w zakresie osiąganych prędkości dostępu, o których mowa była wyżej. I chociaż podłączenie firmy do łącza światłowodowego najczęściej wymaga położenia kabla światłowodowego, co może wiązać się z wykonaniem prac ziemnych, przewiertów, prac technicznych wewnątrz budynku, to i tak jest to najbardziej opłacalne medium biorąc pod uwagę stosunek możliwości łącza do ceny.

Bezpieczeństwo łącza internetowego – jak o nie zadbać?

Czwartym ważnym, jeśli nie najważniejszym w dzisiejszych czasach aspektem, jest bezpieczeństwo łącza. Liderzy rynku usług telekomunikacyjnych, a tym samym profesjonalni dostawcy rozwiązań ICT proponują instalację specjalnych urządzeń „na styku” sieci firmowej z Internetem. Takie rozwiązania dbają o bezpieczeństwo sieci wewnętrznej, filtrując ruch wchodzący i wychodzący z firmy, informując administratorów sieci o nieprawidłowościach i potencjalnych niebezpieczeństwach. Korzyści wynikające ze stosowania tego typu, zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, w znaczącym stopniu przewyższają koszty jakie musimy ponieść na tego typu usługi. Trzeba mieć jednak świadomość, że bezpieczeństwo kosztuje, zatem zaprojektowanie i instalacja takich usług i urządzeń również wpływa na wycenę dostępu do internetu.

Podsumowując, w odróżnieniu od prywatnego podłączenia do Internetu, w biznesie musimy wziąć pod uwagę wiele zagadnień. Im bardziej niezawodny, bezpieczny i odporny na awarie ma być dostęp do Internetu, tym więcej czasu warto poświęcić na analizę warunków, jakie ma spełniać kupowana przez nas usługa.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl