Desktop_BezpieczenstwoIT_cover.png
Wiedza dla biznesu

6 zasad czystego biurka i ekranu w pracy hybrydowej

6 grudnia 2023 1 minuta czytania

Podpowiadamy kilka zasad, które przydadzą się szczególnie w przypadku osób pracujących w modelu hybrydowym - w biurze, w domu, czasem w miejscach publicznych.

[1] Blokowanie systemu

Odchodząc od komputera, zawsze blokuj system [klawisz Windows + L] lub ustaw krótki czas włączenia wygaszacza ekranu i koniecznie zaznacz opcję: [Po wznowieniu wyświetl ekran logowania]

[2] Ochrona przed osobami postronnymi

Zwracaj uwagę – szczególnie w miejscach publicznych – aby podczas logowania do systemu lub pracy z ważnymi dokumentami, przeglądaniem CRM z danymi klientów itp. osoby postronne nie mogły podejrzeć lub co bardziej niebezpieczne, utrwalić [np. robiąc zdjęcie, notując] wpisywanych lub przeglądanych przez Ciebie treści – jeżeli to możliwe, załóż na wyświetlacz filtr anonimizujący.

[3] Dane logowania w bezpiecznym miejscu

Niedopuszczalne jest umieszczanie i przechowywanie na biurku luźnych kartek, przymocowanych do ramki ekranu kartek post-it z zapisanymi danymi do logowania lub poufnymi numerami telefonów, numerów PIN itp.

[4] Niszczenie niepotrzebnych dokumentów

Dokumenty, notatki, które nie są już potrzebne, należy skutecznie niszczyć, najlepiej w niszczarce o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa niszczenia dokumentów [w zależności od znaczenia dokumentu: P-1 do P-7].

[5] Porządek na biurku

Wychodząc z biura, zostaw czyste biurko – wszystkie dokumenty, teczki, segregatory jak również nośniki danych [np. pendrive, dysk przenośny] schowaj do zamykanej na klucz szuflady, szafki lub sejfu. Klucz zabierz ze sobą lub zdeponuj np. w sekretariacie lub recepcji firmy.

[6] Posiłki w wyznaczonym miejscu

Unikaj spożywania posiłków i picia napojów przy biurku, szczególnie przy komputerze i nośnikach danych – zapobiegnie to przypadkowemu zabrudzeniu lub zalaniu sprzętu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl