Desktop_chmura_cover.png
Wiedza dla biznesu

Efektywne wykorzystanie Disaster Recovery w 5 krokach. Sprawdź!

14 marca 2024 1 minuta czytania

W dzisiejszych czasach działalność większości firm opiera się na dostępności systemów IT. Cyfrowa transformacja w ostatnich latach przyspieszyła jak nigdy wcześniej i choć głównie oznacza to rozwój, powoduje również wzrost liczby awarii i usterek. Co zrobić, gdy Twojej firmie przytrafiła się utrata danych, będąca skutkiem nieprawidłowego wdrożenia zmian IT, usterki technicznej, ataku hakerów czy po prostu ograniczeniami w dostawach prądu?

Czym jest Disaster Recovery?

Disaster Recovery Disaster Recovery to usługa pozwalająca na odzyskanie krytycznych danych, systemów i aplikacji po awarii lub ataku hakerskim. Dzięki niej firmy mogą utrzymać ciągłość działania i zachować dane, a często również uratować biznes. Z raportu Uptime Institute’s 2022 Outage Analysis Report wynika, że koszty przestojów kosztują firmy z roku na rok coraz więcej i ponad 60% takich przestojów w skali globalnej kosztuje firmy więcej niż 100 tysięcy złotych . Są to dane dotyczące jedynie  przerwy w dostawie usług. Nie obejmują utraty informacji i kosztów ich odtworzenia. Odpowiedzią na takie wyzwania jest usługa Disaster Recovery, które zapewnia odzyskanie danych po nieprzewidzianej awarii i zachowanie ciągłości biznesowej.

5 kroków, które musisz podjąć, aby zabezpieczyć zasoby w ramach Disaster Recovery

Chcesz zabezpieczyć swoją firmę i jej dane? Oto najważniejsze kroki:

[1] Zaplanuj cały proces. Wybór odpowiedniego rozwiązania Disaster Recovery to nie wszystko. Musisz zaplanować, kto je w razie potrzeby wdroży, a także zapoznać pracowników z procesem i procedurami.

[2] Monitoruj systemy. Gdy na bieżąco monitorujesz, co się dzieje, szybciej zareagujesz w przypadku awarii i dzięki temu ograniczysz jej negatywne konsekwencje.

[3] Określ priorytety dla DR. Przed uruchomieniem procedur Disaster Recovery upewnij się, które systemy są krytyczne i wymagają zabezpieczenia. Zazwyczaj nie wszystkie firmowe aplikacje muszą być natychmiast odtworzone w przypadku awarii. Skup się więc na tym, co najważniejsze – są to systemy, bez których utrzymanie ciągłości biznesu nie jest możliwe.

[4] Testuj. Pamiętaj, że hakerzy każdego dnia rozwijają nowe metody ataku. Dlatego konieczne jest regularne testowanie narzędzi, co pozwala zweryfikować, czy działają poprawnie.

[5] Usprawniaj. Wdrożenie Disaster Recovery to nie wszystko. Staraj się być na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami i wdrażać je w swojej organizacji. Da Ci to przewagę w razie awarii lub ataku hakerów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl