play_expert_poleca_historia_powstania_mistrzostw_europy_w_pilce_noznej.jpg
Rozrywka

Play Expert poleca: historia mistrzostw Europy w piłce nożnej

2 czerwca 2021 4 minuty czytania

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2020 z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 zostały przeniesione na rok 2021.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2020 z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 zostały przeniesione na rok 2021. Rywalizacja o tytuł piłkarskiego mistrza Europy trwa od 1960 roku. Polska wraz z 24 innymi reprezentacjami staje do rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.

Prześledźmy, jak rodziła się jedna z najważniejszych imprez sportowych świata – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Sprawdźmy, komu do tej pory udało się w tych zawodach triumfować, jaka jest historia występów Polski na piłkarskich mistrzostwach Europy oraz gdzie obejrzeć mecze Euro 2020.

Spis treści

 Pierwsze międzynarodowe turnieje piłkarskie

Od zawsze rywalizacja o najwyższe laury w futbolu rozgrywa się pomiędzy drużynami narodowymi z Europy i Ameryki Południowej. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się na kontynencie południowoamerykańskim – w Urugwaju w 1930 roku. Natomiast rywalizacja o mistrzostwo Ameryki Południowej – Copa America trwa nieprzerwanie od 1910 roku. Zawody piłkarskie odbywały się także na igrzyskach olimpijskich już od Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1900 roku w Paryżu.

Pierwsze mistrzostwa Europy zostały rozegrane dopiero w 1960 roku.

Początki rywalizacji o mistrzostwo Europy w piłce nożnej

Europejska Federacja Piłkarska – UEFA powstała dopiero w 1954 roku. Redakcja „L'Equipe”, która od wielu lat cieszy się dużą popularnością i uznaniem nie tylko w swoim kraju – we Francji, ale także w Europie i na świecie, zaproponowała turniej międzypaństwowy. W ramach tego turnieju miały być rozgrywane mecze u siebie oraz na wyjeździe. Mecze te miały się odbywać w środku tygodnia wieczorami. Co warto w tym miejscu podkreślić, pracownicy tej gazety mieli także ogromny wpływ na zorganizowanie europejskich klubowych rozgrywek piłkarskich, jednak to temat na zupełnie inny artykuł.

Pomysł ten zyskał poparcie pierwszego sekretarza generalnego UEFA oraz byłego sekretarza generalnego francuskiego stowarzyszenia narodowego Henriego Delaunaya. Co ciekawe, Delaunay już wcześniej zgłaszał do przedstawicieli FIFA pomysł, by stworzyć europejski turniej piłki nożnej, jednak do tej pory nie udało się go zorganizować. Gdy w 1955 roku zmarł sekretarz generalny UEFA, jego syn Pierre dołączył do grona francuskich dziennikarzy, którzy dążyli do utworzenia Pucharu Narodów Europy. Pierre'a mianowano sekretarzem Komitetu Organizacyjnego PNE. Po osiągnięciu porozumienia postanowiono nazwać zawody Pucharem Henriego Delaunaya w uznaniu za jego wybitne zasługi dla europejskiej piłki nożnej.

Do inauguracyjnych zawodów zgłosiło się około połowy narodowych stowarzyszeń zrzeszonych w UEFA, czyli w sumie 17 – o jedno więcej niż wymagane minimum. Jako że była to nierówna, nieparzysta liczba, zorganizowano mecz barażowy pomiędzy Irlandią a Czechosłowacją. Ta druga reprezentacja wyeliminowała swoich przeciwników. Pierwszy właściwy mecz mistrzostw Europy miał miejsce 28 września 1958 roku w przewidzianym systemie: mecz u siebie oraz rewanż na wyjeździe. Na Centralnym Stadionie w Moskwie im. Lenina Związek Radziecki pokonał Węgry 3:1. Pierwszą bramkę już w 4 minucie spotkania zdobył Anatoli Ilyin. Mecz na żywo obejrzały 100 572 osoby.

Jak się później okazało, Związek Radziecki wygrał cały turniej. 10 lipca 1960 roku w finale w Paryżu wygrał po dogrywce z Jugosławią 2:1. W meczu o trzecie miejsce Francja uległa Czechosłowacji 0:2. Pierwsze zawody mistrzostw Europy w piłce nożnej trwał 22 miesiące, w latach 1958-1960.

Triumfatorzy piłkarskich mistrzostw Europy

Do tej pory tytuł Mistrza Europy zdobyło 10 reprezentacji narodowych. Najwięcej – po trzy razy – triumfowały reprezentacje Hiszpanii (lata 1964, 2008, 2012) i Niemiec (1972, 1980, 1996). Dwa tytuły mistrzowskie zdobyła Francja (1984, 2000). Natomiast po jednym tytule przypadło dotychczas reprezentacjom: ZSRR (1960), Włoch (1968), Czechosłowacji (1976), Holandii (1988), Danii (1992), Grecji (2004) i Portugalii (2016).

 Reprezentacja Polski na Euro

Euro 2020 to czwarty turniej tego cyklu, w którym weźmie udział reprezentacja Polski. Pierwszy raz Polacy uczestniczyli w tej imprezie w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii. W rywalizacji brało udział 16 zespołów, a Polska była w grupie z reprezentacjami Niemiec, Austrii i Chorwacji. Niestety, naszej reprezentacji nie udało się awansować do fazy pucharowej. W 2012 roku, gdy wraz z Ukrainą byliśmy gospodarzami turnieju, również nie udało się nam wyjść z grupy, w której oprócz nas były Czechy, Grecja i Rosja.

Pierwszy znaczący sukces w mistrzostwach Europy reprezentacja Polski odniosła na Euro 2016 we Francji. Po wygranych w grupie z Irlandią Północną i Ukrainą oraz remisie z zawsze silnymi Niemcami awansowaliśmy do fazy pucharowej. W 1/8 finału, po remisie i zwycięskim konkursie rzutów karnych, wyeliminowaliśmy Szwajcarię, by dopiero w 1/4 finału odpaść, również po remisie i konkursie rzutów karnych, z późniejszym triumfatorem – Portugalią.

Na Euro 2020 Polska rywalizować będzie w grupie E z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją. Kibice liczą przynajmniej na powtórkę sukcesu sprzed pięciu lat.

Gdzie oglądać Euro 2020? Promocja Euro w PLAY

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2020 można oglądać w TVP. Jednak transmisje możesz obejrzeć, nawet jeśli nie posiadasz telewizora – są one dostępne na stronach internetowych TVP. Transmisje z meczów dostępne są także w ofercie telewizyjnej PLAY NOW. Sprawdź, jaka jest Promocja Euro!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl