dochodowe-filmy2.jpeg
Rozrywka

Expert poleca: najbardziej dochodowe filmy wszech czasów!

23 kwietnia 2021 5 minut czytania

Istnieje wiele sposobów na zhierarchizowanie filmów. Można przeprowadzić głosowanie albo zapytać krytyków. Trudno jednak posądzić takie rankingi o obiektywizm. Dużo bardziej wymiernym wyznacznikiem może być kwota, jaką poszczególne produkcje zarobiły. 

Jednym z głównych celów twórców filmów jest przyciągnięcie ludzi do kin. Dotyczy to zwłaszcza hollywoodzkich produkcji, które muszą zarobić setki milionów, żeby w ogóle zdobyć pieniądze dla producentów. Które filmy okazały się tak dobre, że widzowie zapłacili rekordowe kwoty za obejrzenie ich na dużym ekranie? Oto 10 najbardziej dochodowych filmów wszech czasów.

Kraina Lodu II – 1,437 mld dol.

Chociaż krytycy rzadko oceniają kontynuacje lepiej niż pierwsze filmy, to jednak w przypadku dochodów zasady funkcjonowania rynku są nieco inne. Pierwsza „Kraina Lodu” uplasowała się na 16. miejscu listy box office i rozpoczęła ogromną popularność animacji o dwóch siostrach i zabawnym bałwanie. Po sześciu latach od premiery pierwszego filmu rozpoznawalność postaci była nieporównywalnie większa. Ten marketingowy fakt sprawił, że do kin wybrało się znacznie więcej widzów. Na szczęście „Kraina Lodu II” utrzymała również poziom poprzedniej części, co oczywiście również miało znaczenie dla finansowego sukcesu. Co ciekawe, animacja miała najmniejszy budżet spośród wszystkich produkcji czołowej dziesiątki, wobec czego zysk producentów był wyższy niż kilku filmów, które zarobiły na biletach więcej.

Szybcy i wściekli 7 – 1,516 mld dol.

W maju ma mieć miejsce premiera dziewiątego filmu, a w planach są kolejne dwa („Szybcy i wściekli 10” oraz „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw 2”). Dlaczego akurat siódma odsłona była rekordowa pod względem przychodów? Najprawdopodobniej wiąże się to z tragiczną historią, jaką jest śmierć odtwórcy jednej z głównych ról, Paula Walkera. Aktor zginął w wypadku samochodowym, zanim zakończono zdjęcia do filmu. Ostatecznie produkcja została dokończona, a część scen z udziałem Walkera wygenerowano komputerowo. Zapewne część miłośników sagi „Szybkich i wściekłych” chciała wizytą w kinie pożegnać Walkera oraz uczcić jego pamięć.

Avengers – 1,518 mld dol.

Ekranizacje komiksów Marvela to prawdziwy fenomen, a Avengersi przeszli samych siebie. Na cztery nakręcone filmy o superbohaterach, którzy łączą siły w walce ze złem, aż trzy znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych produkcji w historii. Co więcej, „Avengers: Czas Ultrona” zajął 11. miejsce, nieznacznie przegrywając z „Krainą Lodu II”. To tylko pokazuje, jak olbrzymią rzeszę fanów mają postacie, na których wychowały się całe pokolenia.

Król Lew – 1,656 mld dol.

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że siódme miejsce pod względem przychodów zajął „Król Lew” z 2019 roku. Remake oryginalnej produkcji z 1994 roku przyciągnął do kin tłumy widzów, którzy chcieli ponownie przeżyć jedną z najpiękniejszych opowieści dzieciństwa. Co ciekawe, animowany oryginał w tym samym rankingu zajmuje dokładnie 50. miejsce.

Jurassic World – 1,671 mld dol.

W przypadku „Jurassic World” najprawdopodobniej zadziałał ten sam mechanizm, co w przypadku „Króla Lwa”. Colin Trevorrow po 23 latach od premiery pierwszego filmu „Park Jurajski” postanowił zabrać widzów raz jeszcze do fantastycznego parku rozrywki, w którym za pomocą nauki przywrócono do życia dinozaury. Fabularnie „Jurassic World” nawiązuje do pierwszego filmu, jednak pod względem finansowym produkcja z 2015 roku nie ma sobie równych. Przy stosunkowo niskim budżecie 150 mln dolarów udało się wygenerować olbrzymi zysk.

Avengers: Wojna bez granic – 2,048 mld dol.

Na piątym miejscu drugi z filmów o Avengersach, a zarazem pierwszy, który przebił magiczną granicę 2 mld dolarów przychodów. Łącznie wszystkie cztery filmy zarobiły dla twórców niebotyczne 7,768 mld dolarów. Porównywalne wyniki zanotowały tylko filmy o Harrym Potterze i saga Gwiezdnych Wojen. Różnica polega jednak na tym, że Hogwart mogliśmy odwiedzić w ośmiu filmach, a walki na miecze świetlne podziwiać w dziewięciu.

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – 2,068 mld dol.

„Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” to kolejna wielka produkcja, ale również jeszcze jedna sentymentalna podróż. Po dziesięciu latach od zakończenia drugiej trylogii filmów w uniwersum Star Wars, studio Lucasfilm postanowiło jeszcze raz ożywić legendę kina. Pokusa zobaczenia jeszcze raz w roli Hana Solo Harrisona Forda, Marka Hamilla jako Luke’a Skywalkera oraz Carrie Fisher w roli księżniczki Lei była nieodparta. Stąd ponad 2 mld dolarów przychodów z biletów i ogromna popularność filmu.

Titanic – 2,187 mld dol.

„Titanic” jest w tym zestawieniu prawdziwym fenomenem, gdyż jest to jedyny film nie tylko w pierwszej dziesiątce, ale nawet pierwszej trzydziestce rankingu, który został wyprodukowany w XX wieku (40. miejsce zajmuje „Park Jurajski”). Wzruszająca historia z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet to bez wątpienia kultowa produkcja, a znakomity wynik finansowy z pewnością zawdzięcza dwóm premierom po latach w 2012 i 2017 roku. Jak na tamte czasy nakręcenie „Titanika” było olbrzymim przedsięwzięciem, którego podjął się James Cameron.

Avengers: Koniec gry – 2,797 mld dol.

Ostatni i zarazem najbardziej dochodowy film z serii o Avengersach to oczywiście „Avengers: Koniec gry”. To była prawdziwa gratka dla fanów komiksów Marvela, więc mając w pamięci wyniki poprzednich filmów, można było spodziewać się ogromnego sukcesu. Co prawda film nie przebił granicy 3 mld dolarów przychodów, ale zabrakło niewiele. Warto dodać, że już w pierwszym tygodniu od premiery „Avengers: Koniec gdy” zarobił na świecie ponad 1,2 mld dolarów!

Avatar – 2,798 mld dol.

Przez długi czas Avengersi dzierżyli pierwszeństwo w zestawieniu najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Twórcy produkcji o superbohaterach byli niezwykle zadowoleni, że udało im się pobić rekord z 2009 roku, należący do „Avatara”. Jednak film Jamesa Camerona nie poddał się i dzięki ponownej premierze w tym roku udało się mu wrócić na pierwsze miejsce, o włos wyprzedzając Kapitana Amerykę i spółkę. Ma to związek z planowaną na koniec tego roku premierą „Avatara 2”. Ponowna premiera pierwszego filmu miała więc podwójne zadanie – najpierw pozwoliła wrócić produkcji na zaszczytne pierwsze miejsce, a ponadto promować drugą odsłonę filmu sci-fi.

Z pewnością najwięcej na biletach zarobiła wytwórnia Walt Disney, która wyprodukowała aż sześć z dziesięciu najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Co ciekawe, w pierwszej trójce są aż dwa filmy Jamesa Camerona. I jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Możecie odświeżyć sobie największe światowe produkcje dzięki usłudze TV PLAY w PLAY NOW, gdzie wygodnie obejrzycie fantastyczne filmy i seriale na dowolnym urządzeniu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl