Najlepsze-ekranizacje-live-action-mang-i-anime-ktore-produkcje-warto-zobaczyc-Foto.jpeg
Rozrywka

Amazon Prime Video. Co oferuje amerykańska platforma VOD?

19 listopada 2020 4 minuty czytania

Platformy gigantów takich jak Netflix na stałe zadomowiły się już w polskich domach. Od niedawna na rynku pojawiła się jednak dla nich w pełni równorzędna alternatywa. Masz wrażenie, że widziałaś/widziałeś już wszystkie ciekawe filmy na Netflixie? Czas spróbować czegoś nowego!

Amazon Prime Video – popularność i zasoby

Amazona przedstawiać chyba nie trzeba. Supergigant handlowy z USA działa na rynku streamingowym już od roku 2006, ale na rynku europejskim zaledwie od nieco ponad roku.

Wraz z wejściem Prime Video na polski rynek widzowie dostali do dyspozycji ponad 1000 filmów i seriali, z czego 900 od razu zostało udostępnionych w spolszczonej wersji. Biblioteka stale się powiększa, a rywalizacja między Netflixem, HBO, Amazonem i Apple zdaje się rozkręcać. Dla nas, widzów, to tylko dobre informacje.

Jako rynkowy behemot, dysponujący prawie nieskończonymi budżetami na najnowsze produkcje, studio Amazon zaczyna produkować swoje własne, autorskie dzieła. Może to pod ich skrzydłami narodzi się kolejny megahit rozmiarów „Gry o Tron”? Z pewnością studio ma wszystko, co potrzebne. I wygląda na to, że wiedzą, co robią.

Amazon Prime Video – cena

Cena pakietu Amazon Prime Video w Polsce, w abonamentach dla klientów Play, wynosi 25 złotych miesięcznie. W tej cenie z jednego konta może korzystać do 3 urządzeń jednocześnie. Ciekawą opcją jest fakt, że filmy można pobierać do przeglądania off-line – to się bardzo przydaje podczas długich podróży samochodowych, gdy sygnał na trasie może być przerywany.

Abonenci PLAY mają jednak lepiej. Podpisując nową umowę, możesz zyskać do 6 miesięcy usługi za darmo. Po tym okresie można ją anulować w każdej chwili. Co w tym czasie warto sprawdzić w serwisie? Mamy 3 popularne i intrygujące tytuły. Mogą stanowić ciekawy wstęp na platformę Amazona, pozwolą także oswoić się z niemal eklektyczną ofertą amerykańskiej sieci.

The Boys

„Nigdy nie poznawaj swoich bohaterów”. Autorska produkcja Amazona już od pierwszego odcinka przykuła fanów superbohaterów do ekranów. Nie zdradzając zbyt wiele – jest to bardzo ciekawy komentarz i nieco inne spojrzenie na uniwersum postaci posiadających nadprzyrodzone moce.

W komiksowym fandomie serial przyjął się wyśmienicie, zdaniem wielu „The Boys” zaliczyło jeden z najlepszych debiutów wśród seriali o superbohaterach. Szalony sprint przez pierwszy sezon kończy się spektakularnym odcinkiem finałowym, którego konsekwencje będą odczuwalne jeszcze przez długi czas w kolejnych sezonach.

Z pewnością można powiedzieć, że ten serial może konkurować z Daredevilem z MCU. Warto go sprawdzić, nawet jeśli nie jesteś fanem komiksowych adaptacji. Średnia ocena na poziomie 8,2 na Filmwebie i 8,7 na IMDB mówi sama za siebie.

The Grand Tour

Po słynnym skandalu, który skończył się zerwaniem współpracy pomiędzy brytyjską BBC a twórcami serii Top Gear, słynne brytyjskie trio szukało nowego studia. Po zaciętej licytacji prawa do twórczości Jeremy’ego Clarksona i spółki trafiły pod skrzydła Amazona.

Program u nowego wydawcy odzyskał swoją świeżość. Prowadzący, na których nie ciążyły już ograniczenia brytyjskiej stacji, mogli popuścić wodze fantazji i przygotować coś skrojonego bardziej pod ogólnoświatową publikę.

„The Grand Tour” bezsprzecznie kontynuuje sprawdzoną formę serii „Top Gear”. Największym uznaniem cieszą się segmenty historyczne, poświęcone np. wojnie pomiędzy Fordem a Ferrari o dominację w wyścigach Le Mans czy historii ostatniego, nieprawdopodobnego zwycięstwa Lancii w rajdowych mistrzostwach świata.

O ile Grand Tour w formacie serialowym zostało na chwilę obecną wstrzymane, to producenci nadal produkują swoje słynne, pełnometrażowe odcinki specjalne. Najbliższy podobno już jest gotowy i ma pojawić się już w grudniu.

Mr Robot

„Opowieść może mieć beznadziejny wstęp i słabe rozwinięcie, i często tak jest. Ale zakończenie musi być wystrzałowe. Jeśli nie jest, po co w ogóle się za nią zabierać?”  

Jeden z najlepszych seriali o hakerach, przez fanów uznawany za osiągnięcie kinematograficzne na miarę „Breaking Bad”. Tu nie ma beznadziejnego wstępu, akcja rozwija się już od pierwszego odcinka. No i to zakończenie.

Sporo seriali zaczyna się dobrze, ale autorzy tak naprawdę nie wiedzą, dokąd zmierzać. Tu tak nie było – autor Sam Esmail zaczął od pomysłu na dwa ostatnie odcinki. Cała reszta była tworzona „od tyłu”, aby doprowadzić do dwugodzinnego, filmowego zakończenia.

Ta pozycja to coś ciekawego dla fanów ambitnego kina. Autorzy w każdym sezonie eksperymentowali, tworząc unikatowe, specjalne odcinki w każdym sezonie. Co ciekawe, prawie każdy z tych odcinków otrzymywał noty 9,5 i wyżej w serwisach IMDB i Rotten Tomatoes. W serialu można znaleźć:

 • odcinek pokazany w całości jako jedno ujęcie kamery,
 • odcinek nagrany w całości w jednym pomieszczeniu (jak w 12 gniewnych ludzi),
 • odcinek nagrany w całości bez dialogów,
 • odcinek opowiedziany w V aktach.

Jeśli takie koncepcje – i sposób, w jaki zostały zrealizowane – Cię interesują, polecamy sięgnięcie po to dzieło kinematografii.

Filmy w Amazon Prime Video

Masz ochotę na pozycje filmowe? Amazon Prime Video posiada wiele największych klasyków kinematografii. Spójrzmy na kilka przykładów:

 • cała seria „Ojciec Chrzestny”,
 • filmy Quentina Tarantino,
 • Forrest Gump,
 • Gladiator,
 • Powrót do przyszłości,
 • Szeregowiec Ryan,
 • Bękarty wojny.

I najlepsze – to nie jest szczyt listy 20 najpopularniejszych filmów na tej platformie. Wybraliśmy tylko znane i cenione pozycje przez fanów. Jak widać, wideoteka Amazona jest bogata i ma do zaoferowania coś dla każdego. Wystarczy kliknąć PLAY!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl