Work-Life Balance w świecie online – 5 wskazówek, jak zachować równowagę!.jpeg
Porady

Work-Life Balance w świecie online – jak zachować równowagę

16 maja 2022 3 minuty czytania

Czy można pogodzić pracę z życiem prywatnym? A jeśli tak, jak to osiągnąć w świecie nowych technologii? Równowaga w życiu jest potrzebna. Zachwianie proporcji poszczególnych sfer naszej codzienności, może powodować zaniechanie obowiązków i pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego tak dużo mówi się w przestrzeni publicznej o systemie Work-Life Balance. Poznaj założenia tej koncepcji i sprawdź, jak może ona funkcjonować w świecie online.

Work-Life Balance – co to jest?

Korzeni systemu Work-Life Balance należy szukać w latach 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zmagali się z dużym kryzysem motywacyjnym wśród pracowników. Pieniądze z nadgodzin czy dodatkowe premie nie poprawiały sytuacji. Personel stawał się bardziej przemęczony i sfrustrowany, ponieważ po całym dniu w pracy, w domu czekały kolejne obowiązki.

Rozwiązaniem okazało się podzielenie czasu między pracę, obowiązki domowe oraz relaks. Pracodawcy zaczęli wspierać personel nie tylko finansowo, ale również organizacyjnie. Pojawiły się przedszkola przy zakładach pracy, aby zaoszczędzić rodzicom czas na zawożenie i odbieranie dzieci. Prawnie ograniczono liczbę nadgodzin w miesiącu.

Dziś tego typu system motywacji ewoluował. Zmieniło się również podejście pracodawców do niektórych obowiązków służbowych. Liczne badania udowodniły, że zadowolony i wypoczęty pracownik jest znacznie bardziej efektywny, niż taki, który spędza na stanowisku pracy całe dnie.

Świat online w opozycji do równowagi w życiu

Mogłoby się wydawać, że zrównoważone godziny pracy, pakiet benefitów czy wsparcie w realizowaniu pasji pracowników zapewnią odpowiedni Work-Life Balance. Na przeszkodzie stanęła cyfrowa rzeczywistość. Dziś nie wystarczy wyjść z siedziby firmy, żeby zostawić kwestie zawodowe za sobą. Do smartfona mamy podpiętą służbową skrzynkę mailową. Wszechobecny internet mobilny sprawia, że sprawy zawodowe dotrą do nas nawet podczas urlopu na drugim końcu świata.

Jak współcześnie utrzymać Work-Life Balance?

Równowaga między karierą zawodową i życiem prywatnym jest możliwa, nawet jeżeli w wolnym czasie nie rozstajemy się ze smartfonem. Kluczem do zachowania harmonii może być efektywna organizacja oraz kilka prostych rozwiązań, ułatwiających odcięcie się od spraw służbowych. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

  • Szczerość względem samego siebie – pierwszym krokiem do uzyskania równowagi w życiu jest uczciwe spojrzenie na swoją codzienność. Problemy z Work-Life Balance nie zawsze muszą wiązać się z przepracowaniem. Czasami jest wręcz odwrotnie. Nie podchodząc do obowiązków w sposób rzetelny, często przekładamy zadania na ostatnią chwilę. Z czasem rośnie poziom stresu. Na początek warto sprawdzić, ile czasu poświęcamy na wszystkie aktywności. Odpowiedź będzie pomocna przy etapie planowania.
  • Planowanie – jeden z najważniejszych aspektów udanego godzenia pracy z życiem prywatnym. Jedną z głównych korzyści dobrej organizacji jest oszczędność czasu. Ten możemy przeznaczyć na odpoczynek, czas z bliskimi lub realizowanie swojego hobby. Dzięki planowaniu będziemy na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi sprawami zawodowymi, a mail z przypomnieniem o obowiązkach w weekend nie wywoła bólu głowy.
  • Ustalenie priorytetów – ustalenie priorytetów w życiu prywatnym i zawodowym odgrywa ważną rolę. Są osoby, które cenią sobie spokój, stabilność i nie mają zamiaru sięgać po więcej. Nie potrzebują więc nadgodzin i związanych z nimi podwyżek – czerpią energię z czasu poza pracą. Inni z kolei mogą łączyć pasję z obowiązkami zawodowymi – działanie od rana do wieczora nie będzie dla nich męczące, a raczej dostarczy satysfakcji. Ustalenie priorytetów i celów związanych z codziennością i kilkuletnią perspektywą jest zatem niezwykle ważnym elementem Work-Life Balance.
  • Odcięcie się od informacji – czasami do równowagi w życiu wystarczy zaledwie odcięcie się od komunikatów i wiadomości związanych z pracą. Osiągnięcie tego wcale nie musi być trudne w świecie online. Pomocne rozwiązanie opracował Samsung. W smartfonach tego producenta znajdziemy tzw. tryb skupienia. Pozwala on na wyciszenie połączeń, alertów i powiadomień na urządzeniu. Mając w kieszeni np. Samsunga Galaxy S20 FE 5G, możemy wybrać powiadomienia, które będą do nas docierać.
  • Osobne konto do pracy – w dobie home office jeszcze trudniej o oddzielenie czasu pracy i relaksu. Dlatego, jeśli korzystamy z tego samego laptopa do pracy i rozrywki, warto stworzyć w systemie Windows lub macOS osobne profile użytkowników. Profil prywatny nie będzie wyświetlał powiadomień ze służbowej skrzynki mailowej, natomiast na profilu do pracy ograniczymy dostęp do gier, social mediów i innych rozpraszaczy. Na wielozadaniowych urządzeniach w stylu Huaweia New Matebook D15 2021, bez trudu oddzielimy pracę od życia prywatnego.

Zachowanie równowagi w życiu jest dla nas dobre i pozwala na harmonijny rozwój. Warto więc skorzystać z tych kilku rad, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i utrzymać dobre relacje z innymi.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl