Streamowanie – co to jest, jak rozpocząć pracę jako streamer i czy warto 1.jpg
Porady

Streamowanie – co to jest, jak rozpocząć pracę jako streamer i czy warto?

26 maja 2023 4 minuty czytania

Streamowanie nie jest już tylko pasją, ale dla niektórych staje się głównym źródłem zarobku.

Streamowanie nie jest już tylko pasją, ale dla niektórych staje się głównym źródłem zarobku. Kwoty, które można zarabiać na transmisjach, sięgają tysięcy złotych, a w przypadku najpopularniejszych twórców sumy są jeszcze wyższe. Jak więc zostać streamerem?

Spis treści:

  1. Stream – co to jest?

  2. Jak zacząć przygodę z wideo w internecie?

  3. Platformy streamingowe

  4. Jak streamować z telefonu?

Stream – co to jest?

Co to tak właściwie jest streaming? Streamowanie to nic innego jak transmisja wideo w internecie. Co można relacjonować? Najczęściej czynność ta kojarzy się grami wideo, jednak contentu do streamowania może być więcej. Ludzie, którzy się tym zajmują, pokazują swoją działalność artystyczną, opowiadają o filmach czy serialach, prezentują tutoriale makijażowe czy relacje z wyjazdów turystycznych lub biznesowych.

Jak zacząć przygodę z wideo w internecie?

Aby rozpocząć swoją przygodę ze streamingiem na poważnie, dbając o wysoki poziom, a przy tym mieć szansę na zarobki z tym związane, warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt.

  • Komputer – powinien być wydajny i mieć dobre parametry, ponieważ będzie musiał obsługiwać kilka programów jednocześnie: grę, aplikację do streamingu i inne dodatkami, np. osobny komunikator, jeśli robi się relację na innym medium. Istotne jest to, że taki sprzęt nie będzie się zacinał i przerywał rozgrywki. Jest to frustrujące dla streamera, ale również dla osób go oglądających. Jeśli myśli się poważnie o takiej karierze, najlepiej zainwestować już na samym początku. Można korzystać też z konsoli do gier i rozpocząć streamowanie z PS4 na PC.

  • Dodatki i akcesoria – myszka komputerowa, klawiatura, mikrofon i słuchawki to niezbędniki streamera. Myszka musi zostać dopasowana do dłoni, aby wielogodzinna rozgrywka nie sprawiała trudności. Klawiatura powinna być wyczyszczona, a wszystkie klawisze sprawne, by gra płynnie działała. Słuchawki to jeden z najważniejszych punktów. Dzięki temu można skupić się na grze, a wszystkie zewnętrzne odgłosy i hałasy zostają wyciszone. Dobry mikrofon to podstawa. Dzięki temu nawiązuje się więź z widzami, a streamowanie gier da się połączyć z pogawędkami na temat rozgrywki. Kamera jest opcjonalna. Wielu streamerów nie czuje się komfortowo, występując przed nią i stawia jedynie na rozmowę. Na samym początku, jeśli nie ma się wysokiego budżetu na akcesoria, można rozpocząć streamowanie z telefonu.

Sprawdź:  Słuchawki dla graczy – na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki gamingowe?
 

  • Fotel – wygodny fotel jest ważny w pracy streamera. Spędza się w nim wiele godzin, więc warto zakupić taki z możliwością regulacji siedziska.

  • Internet – nie powinno być zaskoczeniem, że szybkie łącze internetowe jest niezbędne do rozpoczęcia streamingu na wysokim poziomie. W Play można zdecydować się na ofertę internetu światłowodowego, który zapewni m.in. świetną jakość sygnału.

Sprawdź:  Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer!

Oprócz wymagań sprzętowych, aby zostać streamerem i czerpać z tego zysk, zaleca się zastanowić nad swoim pomysłem na transmisję. Wiele osób próbuje swoich sił w tej działalności, ale tylko nieliczni osiągają sukces. Systematyczność, kontakt z widzami i jakość prowadzonych pokazów mogą pomóc w budowaniu aktywnej społeczności, a także zwiększyć potencjał streamera, a co za tym idzie, uzyskanie współprac.

Platformy streamingowe

W internecie można znaleźć wiele stron i portali poświęconym streamingowi. Jakie są najbardziej znane?

Twitch

To najpopularniejsza platforma do streamingu. Odbywają się na niej głównie relacje z gier wideo, a także ze świata e-sportu. Została założona w 2011 roku i zrzesza nawet 10 milionów użytkowników. Jak zacząć streamować na Twitchu? Na początku trzeba się zarejestrować i utworzyć kanał. Na portalach streamingowych można łatwo dostać bana. Co to znaczy? Blokowane jest wtedy konto użytkownika, który nie przestrzegał postanowień ustalonych w regulaminie. Dlatego warto szczegółowo przeczytać dokument, aby uniknąć problemów ze swoim kanałem. Jest to związane z prawem autorskim gier i utworów muzycznych.

Sprawdź: Play Expert poleca: fenomen Twitcha

YouTube Gaming

Jest alternatywą dla Twitcha. Wyróżnia go to, że skupia się wyłącznie na rozgrywkach. Często są to transmisje na żywo. Jest dość nową pozycją na rynku, na której nie ma jeszcze zbyt wielu doświadczonych streamerów, przez co da się łatwiej wybić i osiągnąć sukces. Jest to szczególnie pożądane dla początkującego streamera.

Facebook Gaming

Można na nim grać w gry mobilne, ale również oglądać streamingi twórców. W założeniu ma być konkurencją dla Twitcha i YT Gaming.

Jak streamować z telefonu?

Najpopularniejsze portale mają w swoich opcjach możliwość streamowania z urządzeń mobilnych i przesyłania obrazu. Wystarczy włączyć odpowiednią opcję w wybranym portalu, aby cieszyć się grą. Jeśli robi się to po raz pierwszy, można zostać poproszonym o dostęp do mikrofonu i kamery. Warto pamiętać o tym, że gdy streamuje się z telefonu, cały ekran jest objęty transmisją. W tym powiadomienia czy przechodzenie do innych okien i aplikacji. Powinno się mieć to na uwadze i zabezpieczyć swoje dane.

Streaming staje się coraz popularniejszy. Wielu twórców próbuje swoich sił na różnych platformach. Początkowa pasja do gier zamieniła się w źródło zarobku, gdzie największe nazwiska zarabiają krocie. Opinia o streamerach i streamingu jest bardzo różna i często kontrowersyjna. Jeśli twórcy mają świadomość, że często oglądają ich dzieci, a cała rozgrywka jest pełna kultury i prawdziwej pasji, może to być dla najmłodszych nie tylko zajmujące, ale także pouczające.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl