Na co zwrócić uwagę podczas wyboru głośników Foto.jpeg
Porady

Słuchawki dla graczy – na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki gamingowe?

21 grudnia 2021 4 minuty czytania

W parze z dobrą jakością musi iść zatem komfort użytkowania. Dotyczy to także słuchawek gamingowych – jakie wybrać?

Sprzęt dla graczy ma zapewniać wygodę podczas wielogodzinnych sesji przed komputerem czy konsolą. W parze z dobrą jakością musi iść zatem komfort użytkowania. Dotyczy to także słuchawek gamingowych – jakie wybrać?

Dla komfortu własnego i innych domowników, najczęstszym wyborem graczy są słuchawki nauszne zamknięte. Niemniej coraz lepszą jakość oferują także modele True Wireless, które mogą być ciekawą alternatywą, zwłaszcza dla rekreacyjnych miłośników gier, którzy szukają bardziej uniwersalnego sprzętu.

Spis treści:

Parametry, które wyróżniają słuchawki do gier

Dobry sprzęt gamingowy to połączenie jakości technologicznej z wygodą użytkowania. Dlatego szukając najlepszych słuchawek dla graczy, należy uwzględnić nie tylko jakość brzmienia, jaką oferują poszczególne modele, ale również aspekty fizyczne. To one umożliwiają wygodne noszenie słuchawek przez kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin.

Warto zacząć od tego, jak powinny być zbudowane słuchawki gamingowe. Zaletą będzie lekka konstrukcja, aby sprzęt nie ciążył na głowie ani nie ściskał zbytnio uszu. Niemniej można się zdziwić, jak wygodne mogą być słuchawki, które na pierwszy rzut oka wydają się masywne. Kluczowa jest więc nie tyle waga, co możliwość regulacji. Każdy ma nieco innych kształt głowy, dlatego możliwość dopasowania zarówno samych słuchawek, jak i pałąka (w przypadku słuchawek nausznych), to podstawa dla wygody użytkownika. Głowa nie powinna odczuwać nacisku przy długotrwałym korzystaniu ze słuchawek.

Słuchawki zamknięte – czy to najlepszy wybór dla graczy?

Kryterium, które łączy elementy konstrukcyjne z typowo technicznym aspektem, jest izolacja dźwięków z otoczenia. Dla wielu graczy jest to niezwykle istotny parametr, dzięki któremu mogą w pełni skoncentrować się na rozgrywce. Pod względem budowy można wyróżnić słuchawki nauszne:

  • zamknięte,
  • otwarte,
  • półotwarte.

Większość graczy wybiera słuchawki zamknięte, zwykle właśnie ze względu na najlepszą izolację akustyczną względem otoczenia. Tego typu słuchawek używa się m.in. w studiach nagraniowych czy stacjach radiowych. Atutem słuchawek zamkniętych jest też znakomite izolowanie głośników. Jest to ważne przede wszystkim dla tych graczy, którzy grają nocami i nie chcą zbudzić odgłosami rozgrywki innych domowników. Jeśli jednak nie chcesz zupełnie odcinać się od otoczenia, kompromisem mogą być słuchawki półotwarte, które skutecznie odseparowują np. od odgłosów remontu za ścianą, ale nie odetną zupełnie od otoczenia. Zapewniają również lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra nie będzie pocić się w trakcie użytkowania.

Kolejny ważny aspekt solidnych słuchawek gamingowych to wbudowany mikrofon. Komunikacja w trakcie rozgrywki bywa niezwykle ważna, dlatego dobry mikrofon jest jednym z istotniejszych elementów headsetu gracza. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest model wpinany, z którego w każdym momencie gamer może skorzystać. Czy jednak, pomimo wagi tego typu rozwiązania, mikrofon jest obowiązkowy? Nie, gdyż zawsze można użyć mikrofonu wbudowanego w laptopie lub padzie (jak np. w przypadku konsoli PlayStation 5).

Słuchawki gamingowe – bezprzewodowe czy z kablem?

Technologia Bluetooth 5.0 zapewnia słuchawkom bezprzewodowym wysoką jakość, która może śmiało konkurować z tradycyjnymi modelami z kablem. Najnowsze słuchawki Bluetooth mają też niemal niezauważalne opóźnienie dźwięku względem obrazu, dlatego nie trzeba obawiać się problemów z asynchronicznością. Tymczasem brak kabla dla graczy oznacza brak ograniczeń. Większa swoboda ruchów zawsze jest atutem, bez względu na charakter ogrywanego tytułu. A jeśli bateria słuchawek bezprzewodowych dla graczy wymaga naładowania, wystarczy podpiąć urządzenie do komputera i na chwilę zamienić w sprzęt przewodowy.

Słuchawki True Wireless jako sprzęt dla graczy

Alternatywą dla typowo gamingowych słuchawek mogą być popularne pchełki, czyli słuchawki bezprzewodowe True Wireless. Są to urządzenia, z których najczęściej korzysta się w połączeniu z telefonem, dlatego wartościowe modele, jak Apple AirPods, posiadają wysokiej jakości mikrofon do wygodnej komunikacji. Ze słuchawkami dousznymi raczej trudno odciąć się od otoczenia, za to zajmują niewiele miejsca i można z nich korzystać także jadąc komunikacją miejską czy w pracy.

Najczęstszym zarzutem wobec modeli True Wireless jest dyskomfort, jaki użytkownicy zaczynają odczuwać po dłuższym czasie obecności słuchawek w uszach. Jeśli więc szukasz słuchawek bezprzewodowych gamingowych, warto poznać opinie użytkowników, którzy spędzili co najmniej kilka godzin z danym modelem w uszach. Pozytywne recenzje mają np. słuchawki Huawei – niedrogi model, który będzie uniwersalnym rozwiązaniem dla okazjonalnych graczy. Na jednym ładowaniu FreeBuds 4i mogą grać nieprzerwanie nawet przez 10 godzin.

Czy warto wybrać gamingowy headset?

Do grania można wybrać dowolne słuchawki o parametrach, które będą odpowiadać Twoim potrzebom. Niemniej na rynku nie brakuje specjalistycznych zestawów, dedykowanych właśnie miłośnikom gier. Czy warto inwestować w profesjonalne słuchawki dla graczy? Z pewnością producenci tego typu sprzętu skupiają się nie tylko na jakości dźwięku, lecz także na pozostałych istotnych dla graczy aspektach. Słuchawki gamingowe są zatem wytrzymałe i wygodne, a często posiadają też dodatkowe funkcje związane ze sterowaniem czy wyciszaniem mikrofonu.

Jeśli jednak nie planujesz wielogodzinnych sesji, nie ma potrzeby byś inwestował/inwestowała w sprzęt HyperX. Dla odcięcia się na kilka godzin od otoczenia w zupełności wystarczą solidne słuchawki zamknięte, a jeżeli zależy Ci na pełnej swobodzie i uniwersalności, wybierz któryś ze sprawdzonych modeli True Wireless. W każdym razie powodzenie misji w grze czy wygrany mecz nie zależą w dużej mierze od słuchawek, dlatego w tym zakresie gracze mają dużą swobodę wyboru.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl