Blog-Praca-w-domu-txt3.jpg
Porady

Prowadzenie firmy z domu a czas wolny

11 lipca 2023 2 minuty czytania

Prowadząc firmę z domu bardzo trudno zachować tzw. life-work balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Prowadząc firmę z domu bardzo trudno zachować tzw. life-work balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Dodatkowo efektywnemu zarządzaniu przedsiębiorstwem nie sprzyja również nowa sytuacja – w dobie pandemii koronawirusa wszyscy muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością. Sprawdź, jak zapewnić domownikom rozrywkę, podczas gdy prowadzisz firmę z domu!

Spis treści:

  1. Organizacja pracy w domu
  2. Równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym 
  3. Organizacja czasu wolnego dla dzieci

Organizacja pracy z domu

Dla wielu przedsiębiorców nowa sytuacja, związana z epidemią koronawirusa, wymusiła zmianę dotychczasowego sposobu zarządzania firmą. Konsekwencją obecnej sytuacji jest zmiana stylu pracy i życia nie tylko przedsiębiorców, ale również pracowników i dzieci. Dlatego też nie łatwo jest odnaleźć się w rzeczywistości, w której oprócz nas w domu pracują również nasi partnerzy. W takiej sytuacji bardzo dużym wyzwaniem jest organizacja pracy w domu i znalezienie złego środka pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Niezwykle ważnym elementem w organizacji pracy w domu jest szybkie i sprawne łącze internetowe. Praca zdalna często pociąga za sobą obowiązki w postaci uczestniczenia w wideokonferencji czy też przesyłania „ciężkich" plików. Warto przy tym pamiętać, że oprócz nas z tego samego internetu korzysta nasz partner, a także nasze dzieci, które np. oglądają bajki czy też grają w gry online. Z tego powodu warto rozejrzeć się za szybkim pakietem internetu dla firm, który oprócz dobrej jakości połączenia będzie oferował również pakiet bezpieczeństwa. Wszystkie te warunki spełnia internet w Play.

Równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym

Sporym wyzwaniem związanym z pracą z domu jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym. Wymaga to od nas dużej samodyscypliny, a także zrozumienia położenia innych domowników. W tym trudnym, zdominowanym przez koronawirusa czasie, warto stworzyć sobie nową rutynę tj. rozpoczynać i zaczynać pracę o określonych godzinach, a także znaleźć czas na przerwę, którą można spędzić, np. jedząc lunch wspólnie z rodziną. Dodatkowo warto zarezerwować sobie czas tylko dla siebie i np. poćwiczyć w domu, przeczytać książkę czy obejrzeć nowy sezon ulubionego serialu.

Organizacja czasu wolnego dla dzieci

Pandemia koronawirusa przeorganizowała również życie naszych dzieci, których aktywności mogły częściowo zostać ograniczone. W tej sytuacji jako rodzice powinniśmy stanąć na wysokości zadania i zapewnić dzieciom odpowiednią rozrywkę. Oto najciekawsze propozycje:

  • wspólne przygotowanie ulubionej potrawy np. pizzy – każdy może przygotować kawałek dla siebie z wybranych składników, 
  • granie w familijne gry planszowe (jeśli nie macie takich w domu, można zagrać np. w statki czy w państwa-miasta), 
  • aranżacja ogródka – jeśli mieszkacie w domu jednorodzinnym, to dobry czas na wspólne zajęcie się przydomowym ogródkiem. Natomiast, jeśli mieszkacie w bloku, to nic straconego – mini ogródek można stworzyć również na balkonie, 
  • oglądanie filmów – to rozrywka, która nigdy się nie nudzi,
  • zabawy kreatywne np. nauka szydełkowania, tworzenie figurek z masy solnej, tworzenie własnej biżuterii, etc. 

Prowadzenie firmy z domu w obecnej sytuacji wymaga odpowiedniego zarządzania swoim czasem. Przez pracę zdalną i zmianę dotychczasowego trybu życia nie powinna cierpieć strefa życia rodzinnego. Dlatego warto wygospodarować czas dla swojej rodziny i zorganizować im rozrywkę na wysokim poziomie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl