Praca przy komputerze – jak uniknąć chronicznego zmęczenia Sprawdzone sposoby!.jpeg
Porady

Praca przy komputerze – jak uniknąć chronicznego zmęczenia.

15 maja 2022 4 minuty czytania

Żyjemy w czasach, w których przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu. Wiąże się to ze statycznym przesiadywaniem w jednej pozycji. Ono z kolei negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak w takich sytuacjach uniknąć chronicznego zmęczenia? Oto sprawdzone sposoby!

Negatywne skutki długotrwałej pracy przy komputerze

Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej przy komputerze mogą wpływać negatywnie zarówno na samopoczucie, jak i na zdrowie. Taka praca może i jest dla niektórych osób przyjemna i spokojna, ale warto pamiętać, że wcale nie jest mniej męcząca niż ciężka praca fizyczna.

Przesiadywanie przed komputerem w jednej pozycji przez długie godziny obciąża bowiem stawy, męczy wzrok i często wzbudza w nas poczucie wzmożonej senności. Wskutek tego zdarza się, że odczuwamy chroniczne zmęczenie, znużenie, a nawet wypalenie danym zajęciem.

Oczywiście są sposoby na to, by zapobiegać takiemu samopoczuciu. Regularne ich stosowanie powinno w znacznym stopniu wpłynąć na zredukowanie zmęczenia oraz poprawę tego, jak się czujemy. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pozycję przed komputerem. Poza tym w trakcie pracy warto robić sobie regularne przerwy na krótką aktywność fizyczną. Takie wbrew pozorom proste kroki sprawią, że każda osoba pracująca przez długie godziny zawsze będzie czuła się świetnie!

Prawidłowa pozycja siedząca przed komputerem

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem jest zachowanie odpowiedniej pozycji przy stanowisku pracy. Stosowanie się w tym przypadku do konkretnych wytycznych pomoże w utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz niezłej kondycji fizycznej.

Jak więc powinniśmy przygotować wzorcowe stanowisko pracy? Przede wszystkim zadbajmy o dopasowane do tego typu pracy biurko. Powinny cechować je optymalne rozmiary – takie, by wszystkie niezbędne nam w trakcie pracy akcesoria znajdowały się na wyciągnięcie ręki. Odciąży to nasz kręgosłup, który cierpi, gdy trzeba sięgać po coś dalej pozostając w pozycji siedzącej.

Takie biurko powinno być też zaprojektowane w taki sposób, by pomiędzy klawiaturą, a jego krawędzią pozostawało przynajmniej 10 centymetrów przestrzeni. Możliwe będzie wtedy oparcie o biurko nadgarstków, dzięki czemu nie będziemy ich męczyć w trakcie pisania.

Odpowiednia powinna być także sama wysokość biurka. Powinna pozwalać na zajęcie swobodnej pozycji nie obciążającej organizmu osoby korzystającej z komputera. Przyjmuje się, że taka pozycja powinna zapewniać możliwość zachowania kąta prostego między ramieniem a przedramieniem, kąta obserwacji monitora w zakresie 20-50 stopni oraz odległości 40-75 cm od samej matrycy.

Zadbajmy też o wygodny i odpowiednio wyprofilowany fotel biurowy. Wbrew pozorom odpowiedni mebel tego typu może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne. Zadbajmy o to, by oferował szerokie możliwości personalizacji – wtedy łatwiej będzie nam go dostosować do naszych predyspozycji fizycznych!

Aktywność fizyczna remedium na zmęczenie

Warto pamiętać o tym, że ogromną rolę, jeśli chodzi o nasze codzienne samopoczucie (szczególnie gdy dużo czasu spędzamy za biurkiem) odgrywa odpowiednia porcja aktywności fizycznej. Jeśli zadbamy o to, by odgrywała w naszym życiu ważną rolę, to będziemy czuć się rześko i zdrowo nawet mimo godzin spędzonych przed ekranem komputera.

Odpowiednio zagospodarowany czas – pod kątem wspomnianej aktywności fizycznej – pomoże nam poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warto więc w swoim planie dnia wygospodarować czas na bieganie, wyjście na rower czy siłownię. Jeśli nie czujecie się wystarczająco „mocni” na taką aktywność – żaden problem! Możecie bowiem wybrać się na spacer z rodziną lub psem.

Pamiętajcie o tym, by dobrze się wysypiać. Rekomenduje się od 7 do 9 godzin snu dziennie dla każdej dorosłej osoby. Wyspani jesteśmy zdecydowanie bardziej produktywni niż wtedy, gdy zarywamy nocki.

Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (dorosłe osoby powinny wypijać co najmniej 2-2,7 l płynów dziennie) oraz zdrowe przekąski. Jesteśmy tym, co jemy. Zdrowa i zbilansowana dieta bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i efektywność podczas codziennej pracy.

Odpowiednia organizacja pracy i przerwy – to konieczność!

Zanim usiądziecie do codziennych zadań – przygotujcie sobie dobry plan dnia. Odpowiednia organizacja pracy bowiem, to podstawa produktywności. Warto na smartfonie, tablecie czy laptopie włączyć na czas pracy tryb skupienia. Dzięki niemu nie będą nas rozpraszać niepotrzebne powiadomienia z prywatnego maila czy też z serwisów społecznościowych.

Warto też rozpisać sobie w notatniku zadania na dany dzień. Odhaczanie ich po zakończeniu prac nad każdym pozwoli na łatwiejsze zorientowanie się w tym, co jeszcze zostało nam do zrobienia. To bardzo ważne, gdyż w natłoku codziennych obowiązków łatwo się pogubić.

Ostatnią kwestią, o której warto pamiętać jest to, że pracując przez długie godziny przed ekranem komputera powinniśmy robić sobie przerwy. Zaleca się, by było to pięć minut pauzy na każdą godzinę pracy. Możemy je wykorzystać na rozprostowanie kości i oderwanie wzroku od monitora. Przerwy w pracy przy komputerze to bardzo ważna kwestia, ponieważ wzrok zostaje bardzo mocno obciążony w trakcie wielogodzinnej pracy z monitorem.

A w jaki sposób Wy dbacie o to, by czas spędzony w trakcie pracy przed komputerem był jak najbardziej produktywny?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl