Play Expert poleca najciekawsze aplikacje do montowania filmików.jpeg
Porady

Play Expert poleca: najciekawsze aplikacje do montowania filmików

24 stycznia 2022 4 minuty czytania

Żeby zmontować własny film, nie trzeba być profesjonalnym montażystą. Co więcej, niepotrzebny jest nawet komputer.

Żeby zmontować własny film, nie trzeba być profesjonalnym montażystą. Co więcej, niepotrzebny jest nawet komputer. Wystarczy aplikacja w telefonie, dzięki której można dokonać dowolnych cięć, dodać filtry czy wkleić tekst. Który program będzie do tego najlepszy?

Spis treści:

Według badań przeprowadzonych przez IQS, aż 48% dzieci w wieku 10–15 lat marzy o tym, by wiązać swoją przyszłość z takimi zawodami jak youtuber, instagramer czy tiktoker. Jedną z podstawowych umiejętności, jakie musi mieć przyszły twórca YouTube’a jest montaż wideo. Pierwsze kroki w tej dziedzinie można zrobić wraz z ciekawymi aplikacjami do montowania filmów.

Aplikacje do montowania filmików a profesjonalne narzędzia montażystów

Profesjonalni twórcy filmów, które trafiają na takie platformy jak YouTube, używają zaawansowanych programów komputerowych. Te oferują pełen wachlarz możliwości, jakiego często nie powstydziłyby się pełnoprawne produkcje filmowe. Mobilne aplikacje do montowania filmików to (póki co) tylko proste narzędzia do edycji wideo, które poza przycinaniem materiału pozwalają dodać kilka ciekawych efektów oraz wkleić podstawowe elementy, jak tekst czy grafika. Trudno zatem porównywać te programy z narzędziami, jakie oferuje chociażby Adobe.

Niemniej aplikacje mobilne mają sporą przewagę nad komputerowymi programami. Po pierwsze, dzięki apkom cały proces powstawania filmu na YouTube, TikToka czy inne social media odbywa się na smartfonie. Dysponując wydajnym telefonem z dużym wyświetlaczem, jak np. Motorola moto g50 5G, można wygodnie przygotować wideo bez konieczności zgrywania go na komputer. Po drugie, narzędzia mobilne znacznie skracają okres od momentu nagrania wideo do publikacji w sieci. Dla wielu twórców jest to kluczowy aspekt ich działalności, dlatego nawet popularni tiktokerzy czy youtuberzy korzystają z podobnych rozwiązań.

FilmoraGo Video Editor & Maker

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z obróbką filmów, warto spróbować narzędzi, które będą stosunkowo łatwe w obsłudze. Takim jest m.in. FilmoraGo – aplikacja, która łączy bogatą funkcjonalność z prostotą użytkowania. Efekty pracy z tym programem najczęściej można obejrzeć na TikToku, ponieważ FilmoraGo znakomicie sprawdza się zwłaszcza przy obróbce krótkich materiałów wideo.

Dzięki intuicyjnej obsłudze i przejrzystym interfejsie aplikacja pozwala na wiele ciekawych zabiegów. Oprócz standardowego przycinania filmów, można bawić się zwolnionym tempem i szeregiem atrakcyjnych dodatków. FilmoraGo posiada dużą bazę muzyki, którą możesz dodać jako ścieżkę dźwiękową. Dostępnych jest około 1000 utworów. Za efekty wizualne odpowiadają liczne filtry oraz przejścia. Aplikacja oferuje sporo także w kwestii dodawania napisów czy grafik. Oprócz standardowych fontów, możliwe jest również dodanie odręcznego napisu.

Dostęp do aplikacji jest bezpłatny, jednak każde wideo opatrzone będzie znakiem wodnym FilmoraGo. Korzystanie z wszystkich dodatków jest zaś płatne. Możesz wybrać formę abonamentową (subskrypcja miesięczna lub roczna) albo kupować poszczególne elementy osobno. Ceny są zróżnicowane – od 4,69 zł do nawet 144,99 zł za element.

KineMaster

W porównaniu do FilmoraGo, KineMaster jest bardziej rozbudowany pod względem funkcjonalności. Wciąż jednak jest to stosunkowo intuicyjne narzędzie do obróbki filmów. KineMaster zaczynał od prostej apki, która z czasem poszerzała wachlarz możliwości. Dziś można ją śmiało nazwać kombajnem wśród tego typu aplikacji.

Sporo pozytywnych recenzji zbiera kółko narzędziowe, które pozwala szybko wybrać efekt czy dodatek, który Cię interesuje. Jak na kombajn przystało, KineMaster posiada zarówno podstawowe funkcje (przycinania, dzielenia, odwracania wideo, przyspieszania, zwalniania), jak i cały szereg efektownych dodatków, które mogą wyróżnić twój film na TikToku, YouTube lub Instagramie. Jednocześnie edycja nie musi być wcale intensywna. Aplikacja posiada narzędzia do delikatnego udoskonalania za pomocą wypełnienia kolorami, cyfrowej stabilizacji obrazu, wytłumienia dźwięków oraz nasycenia obrazu naświetleniem.

Pełna funkcjonalność wiąże się z koniecznością wykupienia subskrypcji. Za 18,99 zł za miesiąc lub 109,99 zł za rok można uzyskać dostęp do około 2500 naklejek, grafik, fontów oraz udostępniania wideo bez znaku wodnego. Ciekawą funkcją jest również możliwość powrotu do edytowanych wcześniej filmików w menu Get Projects. Filmik można zapisać w 4K.

PowerDirector – Video Editor

W wielu zestawieniach PowerDirector to numer jeden wśród aplikacji do montowania filmików. Bez wątpienia ten program posiada najwięcej narzędzi, które sprawdzą się nie tylko wśród poczatkujących miłośników wideo, ale również profesjonalnych twórców. Firma CyberLink postanowiła w możliwie największym stopniu przenieść swój flagowy program do obróbki wideo do aplikacji mobilnej.

PowerDirector posiada praktycznie wszystkie funkcje, o których była mowa przy okazji omawianych wcześniej apek. Można dowolnie bawić się kolorami, nasyceniem, muzyką, głosem, grafiką, dodatkami, naklejkami itd. Baza elementów, którymi możesz uświetnić swój filmik, jest ogromna i z pewnością pozwoli na stworzenie oryginalnego dzieła. Na końcu możesz eksportować film do 4K (o ile opłacisz subskrypcję).

Z tymi aplikacjami do montowania filmików dużo łatwiej stworzysz ciekawe wideo, które odbije się szerokim echem na TikToku, Instagramie, YouTube czy Facebooku. Korzystanie z nich może być początkiem wielkiej pasji do obróbki wideo, a kto wie – może nawet roli profesjonalnego montażysty?

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl