twitch.png
Porady

Play Expert poleca: fenomen Twitcha

12 lipca 2021 4 minuty czytania

Mody zmieniają się błyskawicznie, szczególnie technologiczne wśród młodych ludzi.

Mody zmieniają się błyskawicznie, szczególnie technologiczne wśród młodych ludzi. Obecnie na topie jest Twitch – platforma, która zdobywa na całym świecie coraz więcej użytkowników. Play Expert wyjaśnia, czym jest Twitch, na czym polega jego fenomen i jak używać tej platformy.

Spis treści:

Popularność Twitcha nie maleje, wręcz przeciwnie. Pod koniec 2020 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych USA platforma miała 37,5 mln użytkowników. Transmisje na Twitchu prowadzą głównie osoby młode, w wieku od 18 do 21 lat. Za to odbiorcami streamów są najczęściej jeszcze młodsi użytkownicy – w wieku 14–17 lat. Warto zwrócić uwagę, że z Twitcha korzystają głównie mężczyźni i chłopcy. Panie to tylko 11% użytkowników. Co tak fascynuje w Twitchu?

Twitch – co to?

Platforma internetowa Twitch została uruchomiona w czerwcu 2011 roku, a 3 lata później została wykupiona przez koncern Amazon. Obecnie Twitch jest dostępny poprzez stronę internetową i aplikację. Tej ostatniej można używać nie tylko na Androidzie czy iOS, ale i na konsolach do gier (np. Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4).

Czym jednak konkretnie jest Twitch? To platforma, która udostępnia wideo przesyłane przez użytkowników strumieniowo. Na Twitchu prowadzą streaming głównie fani rozgrywek elektronicznych (e-sport) oraz miłośnicy gier komputerowych. Transmisje są prowadzone najczęściej na żywo, a obserwuje je nierzadko ogromna widownia. Należy jednak zauważyć, że streaming realizują tam również miłośnicy gotowania, muzyki i inni.

Do czego można używać Twitcha?

W jaki sposób można używać platformy Twitch? Trochę już o tym napisaliśmy wyżej, ale warto nieco bardziej szczegółowo wyjaśnić tę kwestię. Twitch to platforma streamingowa, która przyciąga bardzo różnych twórców. Każdy z nich chce dzielić się z fanami albo swoją wiedzą, albo swoimi umiejętnościami. Na Twitchu królują jednak gry i gamerzy. Możliwości są tu naprawdę duże. Fenomen Twitcha polega właśnie na tym, że w bardzo łatwy sposób można tam dzielić się swoimi pasjami, a odbiorcy transmisji oceniają streamerów i dzielą się opiniami na temat ich poczynań.

Na Twitchu znajdują się następujące kategorie:

  • gry,

  • muzyka,

  • talk-show,

  • sport,

  • podróże i rekreacja,

  • rozmowy,

  • żywność i napoje,

  • wydarzenia specjalne.

Platforma umożliwia zatem interaktywną rozrywkę w różnych dziedzinach i budowanie w ich zakresie społeczności.

Streamer na Twitchu – czy można na tym zarobić?

Twitch jest bardzo popularny i ma duży potencjał. Nie brakuje przecież na świecie ogromnych miłośników gier komputerowych, a – jak to zostało już wspomniane – to głównie oni są użytkownikami opisywanej tu platformy. Mogą oglądać zarówno transmisje z pojedynczych rozgrywek, jak i relacje z całych turniejów e-sportu. Do tego Twitch pozwala rozmawiać na żywo z ogromną liczbą osób. Co ważne, na platformie właściwe każdy może prowadzić transmisje i na nich zarabiać. Potrzebny jest do tego tylko komputer, szybkie łącze internetowe i dobrej klasy urządzenia peryferyjne (np. mikrofon).

Jak zarabiać na Twitchu? Jeśli kanał i streamer są popularni, jego subskrybenci mogą co miesiąc wpłacać datki w wysokości 5 dolarów amerykańskich. Można także zostać partnerem Twitcha i zarabiać na reklamach wyświetlanych przez platformę. Ponadto za każde 1 tys. wyświetleń określonego filmu Twitch przekazuje autorowi specjalne honorarium (od 0,70 do 1,4 dolara amerykańskiego). 

Twitch a bezpieczeństwo

Z Twitcha korzystają głównie osoby młode, często niepełnoletnie. Ważna jest zatem kwestia ich bezpieczeństwa. Prowadzone na platformie transmisje mogą mieć różną tematykę i nie zawsze będą to treści odpowiednie na dzieci. Na szczęście Twitch pozwala się przed tym zabezpieczyć. Dostępna jest bowiem opcja kontroli rodzicielskiej, dzięki której można określić treści odpowiednie dla użytkownika. Trzeba podkreślić, że Twitch nie jest dostępny dla osób poniżej 13. roku życia.

Niefrasobliwi użytkownicy często tracą swoje konta na Twitchu w wyniku działań hakerów. Dlatego warto ustawiać silne hasła i nie podawać nikomu danych do logowania. Poza tym platforma jest uważana za bezpieczną.

Opłaty za korzystanie z Twitcha

Zarówno wersja przeglądarkowa, jak i mobilna, są zupełnie darmowe. Nie trzeba zatem ponosić żadnych kosztów za oglądanie transmisji. Można jednak wspierać twórców, przekazując im co miesiąc datek w wysokości 5 dolarów. Płatna jest jednak subskrypcja Twitch Turbo, która pozwala pozbyć się z serwisu reklam. Różne bonusy otrzymuje się także po wykupieniu usługi Twitch Prime (np. dostęp do niektórych tytułów na Amazon Prime i Prime Video).

Twitch to obecnie jedna z najpopularniejszych platform internetowych, skupiająca różne społeczności. Dzięki temu serwisowi można nie tylko oglądać transmisje o zróżnicowanej tematyce, ale i samemu je prowadzić. Chętnych nie brakuje, stąd nieustannie zwiększająca się liczba użytkowników Twitcha.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl