Najlepsza wyszukiwarka internetowa, czyli jaka (1).jpg
Porady

Najlepsza wyszukiwarka internetowa, czyli jaka?

26 września 2022 5 minut czytania

Zobaczcie listę rankingową oraz analizę wad i zalet wiodących wyszukiwarek internetowych.

Nie tylko Google czy Bing cieszą się uznaniem wśród internautów. Jest co najmniej kilka wyszukiwarek internetowych, z których korzystają użytkownicy na całym świecie. Jakie wyszukiwarki są najpopularniejsze i najlepsze? Zobaczcie listę rankingową oraz analizę wad i zalet wiodących wyszukiwarek internetowych.

Spis treści:

  1. Wyszukiwarki internetowe – czym są i jak działają?

  2. Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – lista [RANKING]

  3. Niezależne, mniej popularne wyszukiwarki internetowe

  4. Która wyszukiwarka jest najlepsza? Analiza wad i zalet

  5. Google

  6. Bing

  7. Yahoo!

  8. DuckDuckgo

Wyszukiwarki internetowe – czym są i jak działają?

Wyszukiwarka internetowa to witryna, która przeszukuje informacje znajdujące się na portalach internetowych. Jej zadaniem jest sortowanie wyników, które najlepiej odpowiadają na zadane pytanie. Według wielu najlepiej w tej kwestii sprawdza się Google.

Działanie wyszukiwarki opiera się na algorytmach oraz wykorzystywaniu robotów indeksujących, które mają wyświetlać nam jak najlepiej dopasowane wyniki do podanych słów kluczowych. Roboty przeszukują witryny, pobierają z nich informacje, a następnie przedstawiają wyniki użytkownikowi. Za dopasowanie odpowiedzi do zapytania odpowiadają zastosowane algorytmy.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – lista [RANKING]

Wyszukiwarka Google zdecydowanie dominuje na rynku, ale konkurencja jest całkiem pokaźna i zyskuje wielu zwolenników na całym świecie. Wg statystyk StatCounter, w październiku 2022 roku na komputerach stacjonarnych 84,16% użytkowników korzysta z Google, 9,56% z wyszukiwarki Bing i z 2,62% z Yahoo! Inne niezależne wyszukiwarki internetowe to Yandex (1,19%) oraz DuckDuckGo (0,85% z wyraźną tendencją wzrostową). Na urządzeniach mobilnych przewaga Google jest większa i wynosi 96,49%. W rankingu pojawia się jednak inna wyszukiwarka – Baidu – z której korzysta 0,62% osób na świecie.

W Polsce także prym wiedzie Google – na urządzeniach desktopowych osiąga wynik 89,41%, a na mobilnych – aż 98,96%. Na drugim miejscu plasuje się Bing (8,19% na PC i 0,65% na mobilnych), a zaraz za nim Yahoo! (kolejno 1,63% i 0,05%), DuckDuckGo (0,39% PC i 0,16% na mobilnych), Yandex (0,22% PC i 0,1% na mobilnych).

Niezależne, mniej popularne wyszukiwarki internetowe

Poza powyższymi wyszukiwarkami, które można nazwać popularnymi, są także opcje mniej znane, mimo to warte uwagi. To rozwiązania dla osób, które szukają alternatywy dla korzystania z rozwiązań proponowanych przez największych gigantów branżowych – choćby z chęci ochrony swojej prywatności. To m.in. wyszukiwarki: Seznam, Naver, Wolfram Alpha, Qwant, Ecosia. Ciekawą opcją jest także skorzystanie z tzw. metawyszukiwarki, która udostępnia wyniki zebrane z najpopularniejszych wyszukiwarek (Google, Bing, Yahoo itd.). Takie działanie ma na przykład Dogpile.

Która wyszukiwarka jest najlepsza? Analiza wad i zalet

Czym różnią się od siebie poszczególne wyszukiwarki internetowe? Jakie mają funkcje, wady, zalety i które rozwiązanie będzie najlepsze? Poniżej przedstawiamy analizę wiodących na świecie wyszukiwarek.

Google

Wiele osób decyduje się na nią ze względu na popularność oraz zasięg działania. Google ma bowiem największą bazę zaindeksowanych stron. Inną zaletą jest wyszukiwanie głosowe oraz szukanie za pomocą obrazu, a także wiele funkcji dodatkowych, takie jak: Google Maps, Google Scholar czy Books. Co istotne dla biznesu, Google umożliwia współdziałanie np. z Google Analytics. Oferuje również program pocztowy Gmail czy korzystanie z YouTube.

Wad jest niewiele, natomiast użytkownicy najczęściej rezygnują z wyszukiwarki Google z powodu gromadzenia danych (w celu personalizacji reklam). Korzystając z Google nie mamy w pełni zapewnionej prywatności podczas przeglądania internetu.

Sprawdź także: Prywatność pod kontrolą. Jak usunąć historię przeglądania z wyszukiwarki Chrome?

Bing

To wyszukiwarka należąca do Microsoftu, który silnie rozwija jej funkcje. Mimo to zasięg wyszukiwarki jest znacznie mniejszy od Google. Zaletą Bing jest możliwość wyszukiwania obrazem, szukania filmów, muzyki i korzystania z map. Wyszukiwarka udostępnia także program nagród, który pozwala na zbieranie punktów podczas korzystania. Punkty można później wymieniać na karty podarunkowe.
Wadą jest niestety mało intuicyjny interfejs. Nie ma możliwości wyszukiwania głosowego, a prywatność użytkowników nie jest dobrze chroniona.

Yahoo!

To wyszukiwarka plasująca się na 3. miejscu w rankingu światowym, natomiast ciekawostką jest, że w Japonii korzysta z niej aż 21,23% użytkowników. Jej zaletą jest przejrzysty, ale mocno rozbudowany interfejs dający wiele możliwości. Niestety, nie zapewnia ona prywatności oraz cechuje się dużą liczbą reklam – często bez wyraźnego oznaczenia.

DuckDuckGo

To jedna z ciekawszych propozycji wśród niezależnych wyszukiwarek internetowych. DuckDuckGo dedykowana jest szczególnie dla osób, które szukają rozwiązania pozwalającego przeglądać Sieć bez śledzenia. Wyszukiwarka nie przechowuje bowiem informacji o swoich użytkownikach, którzy mogą łatwo blokować śledzenie swoich działań i zachować pełną prywatność.

Jest jednak pewien minus takiego rozwiązania – brak zbierania danych sprawia, że każdy użytkownik otrzymuje takie same wyniki po wpisaniu zapytania, co może wiązać się z gorszym dopasowaniem.
Dużą zaletą jest minimalistyczny design i wygodny interfejs. Niektórzy doceniają także brak konieczności przeklikiwania się przez kolejne strony z wynikami – można je w nieskończoność scrollować.

Ciekawostka: podobną wyszukiwarką do DuckDuckGo jest Startpage, która również nie zbiera danych użytkowników. Co istotne, Startpage wykorzystuje wyniki Google! Wyszukiwarka obsługuje 17 różnych języków.

Baidu

To wyszukiwarka o silnej pozycji na rynku wschodnim – głównie w Chinach, gdzie korzysta z niej aż 83,97% użytkowników. Popularność Baidu w Chinach wynika z dostosowania tej wyszukiwarki do restrykcji rządowych, których Google nie wdrożyło i w konsekwencji zostało tam zablokowane. Treści w Baidu są mocno ocenzurowane, ale poza tym prezentuje się estetycznie, ma ciekawe funkcje. Jeżeli jednak szukamy wyszukiwarki internetowej bez cenzury, ta pozycja zdecydowanie nie powinna znaleźć się na liście wartych rozważenia opcji.

Yandex

Yandex wykorzystywany jest głównie w Rosji – w tym kraju korzysta z niego 45,66% użytkowników oraz na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, Turcji. Zaletą tej wyszukiwarki jest możliwość wyszukiwania obrazów, filmów, korzystanie z map czy tłumaczeń oraz wewnętrznej poczty. Yandex udostępnia również narzędzie do śledzenia ruchu na stronie oraz magazynowania plików w chmurze. Niestety wyszukiwarka jest przystosowana do rynku rosyjskiego, więc dla większości osób nie będzie przydatna.

Jaką wyszukiwarkę internetową wybrać?

Dobre wyszukiwarki internetowe przedstawiają wyniki jak najlepiej dopasowane do intencji użytkownika. To podstawowa funkcja pozwalająca na sprawne korzystanie z internetu. Ważna jest również łatwość obsługi, wyraźne zaznaczenie wyników płatnych, możliwość korzystania z funkcji szukania obrazem czy głosem.
Mając to na uwadze, trudno nie sięgnąć po usługi Google, które jednak zbiera nasze dane w celach reklamowych. Warto zatem samodzielnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby wybrać wyszukiwarkę najlepiej spełniającą nasze potrzeby. Dla jednych najważniejsza będzie ochrona prywatności, brak śledzenia czy reklam, a dla innych szeroki zakres wyników w odpowiedzi na zapytanie, czy wygodny interfejs. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl