Kabel kablowi nierówny – na co zwrócić uwagę podczas wybierania kabla USB Foto.jpeg
Porady

Kabel kablowi nierówny – na co zwrócić uwagę podczas wybierania kabla USB?

13 grudnia 2021 3 minuty czytania

Warto więc wiedzieć, jak skutecznie wybrać przewód, który spełni Twoje oczekiwania. Poznaj rodzaje złączy USB oraz ich zastosowania.

Kabel USB to dziś pojęcie dość szerokie, ponieważ w zbiorze złączy, które można określić tym mianem, mieści się kilka ich rodzajów. Co więcej, nie każdy przewód z wtyczką USB posiada te same funkcje. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie wybrać przewód, który spełni Twoje oczekiwania. Poznaj rodzaje złączy USB oraz ich zastosowania.

Spis treści:

Rodzaje kabli USB

W zależności od posiadanego sprzętu, można spotkać się z różnego typu złączami, które na pierwszy rzut oka trudno od siebie odróżnić. Duże złącza typu A to powszechna wtyczka do komputerów i ładowarek. Klasyczne złącze USB typu B spotyka się najczęściej w drukarkach. Z kolei do grona tzw. USB micro należą:

  • kabel USB typu A – rodzaj złącza, który można spotkać w większości urządzeń elektrycznych, jak czytniki ebooków czy aparaty fotograficzne;

  • kabel USB typu B – złącza tego typu wciąż używane są w wielu modelach smartfonów oraz innych urządzeniach, gdzie przewód służy do ładowania;

  • kabel USB typu C – najnowszy typ złącza z tego grona. Kable USB typ C powoli zastępują swoich poprzedników, oferując większą wydajność oraz komfort ładowania. Nie trzeba już chociażby szukać właściwej strony podczas podłączania telefonu. Szybsze jest również przesyłanie plików.

W przypadku dużych złączy USB-A warto zwrócić uwagę na standard zasilania. Znacznie wydajniejsze są kable USB 3.0, co najbardziej widoczne jest w momencie przysyłania danych, np. na dysk zewnętrzny. W praktyce złącza USB 3.0 umożliwiają transfer danych 400-600 MB/s (teoretycznie nawet 5 Gb/s), podczas gdy USB 2.0 (High Speed USB) zalewania przepustowość na poziomie 60 MB/s. Złącze USB 3.0 łatwo rozpoznać, gdyż wewnętrzny element wtyczki, który w starszych generacjach jest biały albo czarny, w przypadku USB 3.0 będzie niebieski.

Co więcej, nowsze wersje USB 3.0 zapewniają jeszcze lepsze osiągi. USB 3.2 oferuje dwie linie po 5 lub 10 Gb/s, dające maksymalną przepustowość aż 20 Gb/s.

Niesprawne oko może nie dostrzec od razu różnicy w poszczególnych złączach, dlatego wybierając kabel do smartfona, czytnika czy aparatu, warto najpierw upewnić się, jakiego rodzaju kabla USB potrzebujesz.

Zastosowania kabla USB

Kable USB mogą mieć dwojakie przeznaczenie. Zdecydowaną większością przewodów dostępnych na rynku możesz naładować np. telefon albo powerbank, jednak niektóre modele uniemożliwiają przesyłanie danych, służąc wyłącznie do wspomnianego ładowania. Zazwyczaj, kiedy kupujesz nowy smartfon, w pudełku znajdujesz również ładowarkę oraz kabel USB. Ten przewód ma uniwersalne zastosowanie. Można przy jego pomocy naładować urządzenie, a także przesłać pliki na komputer.

Jeśli narzekasz na wolne ładowanie przy pomocy fabrycznej ładowarki, pierwszą myślą jest zakup nowej, o większej mocy. Niemniej decydując się na taki krok, warto wyposażyć się również w przewód o wysokiej przepustowości. Co ciekawe, testy dowodzą, że im krótszy jest kabel, tym szybciej zachodzi proces ładowania, np. smartfona. Jeżeli potrzebujesz solidnego kabla USB, sprawdź ofertę akcesoriów w Play.

Czy USB-C to przyszłość?

Obecnie coraz więcej urządzeń posiada gniazda USB-C. Początkowo występowały wyłącznie w sprzętach premium, jak np. flagowe modele smartfonów Samsunga czy tablety Microsoft Surface. Dziś jednak tego typu złącze spotkać można w większości słuchawek (przewodowych i pudełek ładujących do True Wireless), komputerach i dużej liczbie smartfonów. Nawet marka Apple, po latach wyróżniania się nietypowym złączem Lightning, w 13. generacji iPhone’ów zdecydowała się na USB-C. To ogromny krok w kierunku uniwersalności wszystkich przewodów do urządzeń elektronicznych.

Rozpowszechnienie kabla USB-C rozwiązało jedno z istotnych utrudnień użytkowników, a mianowicie konieczność trafienia do portu dobrą stroną, jak to ma miejsce w przypadku USB-B. Typ C jest z obu stron zaokrąglony, co znacznie ułatwia chociażby podłączenie ładowarki do smartfona po zmroku.

W przypadku kabla USB-C warto zwrócić uwagę na kwestię obsługi dźwięku i obrazu. Tylko niektóre modele przewodu tego typu będą umożliwiać np. podłączenie rzutnika czy głośników. Aby było to możliwe, kable musi obsługiwać Thunderbolt (połączenie DisplayPort i PCI Express) albo samo DisplayPort. Jeśli wybrany model wykorzystuje tę technologię, jego zastosowanie jest zdecydowanie najszersze spośród wszystkich dostępnych przewodów z rodziny USB.

Być może już niedługo wszelkie wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego kabla USB będą niepotrzebne, gdyż Unia Europejska nieustannie lobbuje za ujednoliceniem złącz do ładowarek urządzeń elektrycznych. Z pewnością byłaby to zmiana z korzyścią dla użytkowników, ale też dla ekologii, gdyż kable USB mogłyby być wykorzystywane na różne sposoby. Póki co jednak warto wiedzieć, jaki przewód wybrać do swojego urządzenia czy ładowarki.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl