xiaomi_mi_vacuum_cleaner.jpg
Porady

Kurz pod kontrolą. Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

3 sierpnia 2021 5 minut czytania

Odkurzacze ręczne (pionowe odkurzacze) są świetnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują czegoś znacznie bardziej wydajnego niż tradycyjny odkurzacz przewodowy. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się w mniejszym mieszkaniu, w którym, po wykonaniu swojego zadania, nie będzie zajmował dużo miejsca. Jakie są najważniejsze parametry takich urządzeń?

Sprzątanie to jedna z wielu codziennych czynności, którą udało się udoskonalić. Obecnie na rynku dużym zainteresowaniem cieszą się pionowe odkurzacze bezprzewodowe. Oferują one niewielkie wymiary, wbudowany odkurzacz ręczny czy wreszcie dodatkowe funkcje (np. mycie podłogi). Który z modeli warto wybrać?

Czym jest odkurzacz ręczny? Czym się wyróżnia?

Odkurzacz ręczny różni się od tradycyjnych modeli odkurzaczy przewodowych, które przeważnie działają na worki, a ich głównym elementem jest giętka rura. Jednak w przypadku małych pomieszczeń warto rozważyć zakup tego pierwszego rodzaju urządzenia. Przede wszystkim dlatego, że odkurzacz ręczny odznacza się inną konstrukcją. Składa się on długiej rury, na końcu której znajduje się szczotka. Najczęściej są one wyposażone w  dodatkowy, mniejszy odkurzacz ręczny, który możemy odczepić od głównego modelu, by zebrać mniejsze nieczystości.

Tutaj zamiast worków otrzymujemy wbudowany pojemnik na brud o różnej wielkości (np. 0,5 l, 1 l, 2 l). Znajduje się on w części odkurzacza ręcznego, dzięki czemu, by opróżnić zbiornik, wystarczy go tylko wypiąć. Tymczasem w porównaniu do odkurzaczy tradycyjnych, najczęściej musielibyśmy otworzyć go, wyjąć worek i wymienić na nowy. W przypadku odkurzaczy ręcznych nie ma takiej potrzeby.

Co jeszcze wyróżnia odkurzacze ręczne na tle tradycyjnych odkurzaczy przewodowych? Te pierwsze są znacznie lżejsze, bowiem ich głównym elementem jest długa rura. Przykładowo jeden z najpopularniejszych modeli Xiaomi Mi Vacuum Cleaner G10 oferuje wymiary 75 x 33 x 13 cm i wagę wynoszącą zaledwie 4 kg.

Drugim istotnym czynnikiem jest możliwość sprzątania bez konieczności potykania się o kable. Nie musimy się także martwić z powodu zbyt krótkiego przewodu. Sprzątając nawet małe mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że niekiedy będziemy musieli wyłączyć urządzenie z gniazdka i podłączyć je w dalszej części pomieszczenia ze względu właśnie na zbyt krótki kabel.

Tymczasem odkurzacze ręczne pionowe oferują najczęściej zasilanie akumulatorowe. Oznacza to, że w zestawie otrzymamy stację dokującą, do której wpinamy po prostu nasz nowy odkurzacz. Po pełnym naładowaniu możemy sprzątać bez martwienia się o kable. Oczywiście warto dodać, że wśród odkurzaczy ręcznych (pionowych) są również modele wykorzystujące zasilanie tradycyjne. Jednak to zdecydowana mniejszość.

Na jakie parametry warto zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza ręcznego?

Jednym z kluczowych czynników będzie zapewne koszt zakupu lub marka produktu. Jednak my przyjrzymy się jeszcze innym, ważnym parametrom, które mają przede wszystkim podnieść nasz komfort sprzątania w domu.

Producenci w swoich urządzeniach oferują różne napięcia akumulatora. Przy niewielkim pomieszczeniach do sprzątania albo tej czynności wykonywanej raz na jakiś czas, w zupełności wystarczą akumulatory o niższej mocy (np. do 10–15 V). Jednak osoby zastawiające się, jaki odkurzacz ręczny wybrać, przede wszystkim stawiają na jak najbardziej wydajny akumulator. Na rynku wiele urządzeń oferuje baterię o napięciu wynoszącym min. 20 V. Ma to ogromne znaczenie, bowiem tak samo jak w przypadku smartfonów – im słabsza bateria, tym mniej czasu taki sprzęt będzie działał (sprzątał) na jednym ładowaniu.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Kluczowym parametrem jest zatem również czas sprzątania po jednym naładowaniu. W sklepach możemy znaleźć modele, które najczęściej odznaczają się czasem pracy:

 • do 20 minut,
 • od 21 do 40 minut,
 • od 41 minut.

Czas pracy w trybie turbo

Ważnym parametrem związanym z czasem pracy naszego nowego sprzętu jest również czas działania w trybie turbo. Oznacza to, że wtedy sprzęt pracuje na maksymalnych obrotach. Jednak szybsze i dokładniejsze sprzątanie niesie ze sobą konieczność zużycia większej ilości energii (niż np. sprzątanie w trybie eco). Według tego parametru odkurzacze ręczne możemy podzielić na takie, które działają w trybie turbo:

 • do 10 minut,
 • od 11 do 20 minut,
 • od 21 minut.

Czas ładowania

Przy zakupie odkurzacza ręcznego warto wziąć pod uwagę czas ładowania. Nie każdy wie, że od rozładowania odkurzacza do kolejnego sprzątania może minąć od dwóch do nawet ośmiu godzin. Ze względu na czas ładowania odkurzacze ręczne możemy podzielić na takie, które oferują pełną gotowość:

 • do 2 godzin,
 • od 2,1 do 4 godzin,
 • od 4,1 do 8 godzin,
 • od 8,1 godzin.

Głośność pracy

Następnym czynnikiem jest poziom hałasu, jaki generuje taki sprzęt. Najczęściej odkurzacze działają w trybie cichym. Jednak tańsze urządzenia nie zawsze oferują w standardzie podobny poziom hałasu. Ze względu na jego poziom możemy podzielić urządzenia na takie, które oferują:

 • do 75,9 dB,
 • od 76 do 79,9 dB,
 • od 80 do 85 dB,
 • od 85,1 dB.

Dodatki i akcesoria

Każdy dobry odkurzacz ręczny pionowy charakteryzuje się zestawem różnych szczotek i ssawek. Wśród najpopularniejszych elementów warto wyróżnić elektroszczotki, szczotki wielofunkcyjne (np. ssawka 2w1) czy szczotki do różnych powierzchni (np. tapicerki, do kanap, do kurzu).

O czym jeszcze pamiętać? Ważnym elementem jest także dobranie odpowiedniej wielkości pojemnika na brud. Obecnie najpopularniejsze modele oferują przeważnie zbiornik o pojemności 1 l.

Odkurzacze ręczne pracują z zastosowaniem wymiennych filtrów, które zapewniają wysoki poziom filtracji. Do najlepszych należą filtry HEPA.

Zazwyczaj odkurzacze oferują wbudowany odkurzacz ręczny (taki mini-odkurzacz), odczepiany od konstrukcji, który może być użyty w przypadku pojawienia się drobniejszych zabrudzeń takich jak okruszki. To centralny element, w którym właśnie znajduje się wbudowany akumulator oraz pojemnik na brud. 

Warto dodać, że jedną z najciekawszych opcji dodatkowych jest funkcja mycia podłóg i parkietów. Wtedy konstrukcja takiego modelu jest nieco inna, bo dochodzi dodatkowy zbiornik na wodę, mocowany przy szczotce odkurzacza. Wystarczy tylko zamocować do szczotki ściereczkę, którą sprzęt będzie czyścił na mokro.

Jaki odkurzacz ręczny wybrać?

Które modele odkurzaczy bezprzewodowych cieszą się największym zainteresowaniem? W wielu sklepach możemy bez trudu dostać wiele modeli, które zyskały już sporo pozytywnych opinii.

1.Xiaomi Mi Vacuum Cleaner G10: oferuje czas pracy do 65 minut. Czas ładowania wynosi 3,5 godziny, a do tego dochodzi zbiornik 0,6 l i wymienny filtr HEPA.

Pozostałe parametry: napięcie akumulatora 25,2 V, poziom hałasu 79 dB, wyposażenie: elektroszczotka, ssawka szczelinowa, szczotka do kurzu, szczotka do tapicerki.

2.Electrolux WELL WQ81 Allergy UV działa do 55 minut (15 minut w trybie turbo). Sprzęt naładujemy w 4,5 godziny, a zbiornik pomieści 0,3 litra nieczystości. W zestawie wraz z nim otrzymamy m.in. delikatną ssawkę z pluszem, elektroszczotkę, ssawkę 2w1.

Pozostałe parametry: moc wejściowa 29 W, napięcie akumulatora 25,2 V, poziom hałasu 80 dB, 2 tryby pracy (normalny, max).

3.Philips Aqua 5000 FC6729/01 oferuje zbiornik 0,28 l, czas pracy 50 minut, a w trybie turbo 22 minuty. Do tego dodajmy zestaw najważniejszych elementów: miniturboszczotka, ssawka szczelinowa, turboszczotka.

Pozostałe parametry: napięcie akumulatora 21,6 V, poziom hałasu 80 dB, łatwe opróżnianie pojemnika.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl