Która aplikacja sportowa będzie najlepsza dla początkujących.jpeg
Porady

Która aplikacja sportowa będzie najlepsza dla początkujących?

8 lutego 2022 4 minuty czytania

Początki ćwiczeń bywają niezwykle trudne, dlatego dobrym motywatorem do tego, żeby zadbać o swoją kondycję, może być aplikacja sportowa. Istnieje co najmniej kilka aplikacji wartych uwagi. Która z nich okaże się najlepszym wsparciem na starcie drogi do upragnionej sylwetki?

Aktywność fizyczna może mieć różne oblicza. Bieganie, jeżdżenie na rowerze, ćwiczenia w domu z przyrządami lub bez. Wybór aplikacji do treningu może być zależny od tego, jaki rodzaj wysiłku cię interesuje. Wybraliśmy te, które oferują najciekawsze programy oraz najefektywniej zmobilizują użytkownika do ruchu.

Czym wyróżnia się dobra aplikacja do ćwiczeń?

Sama obecność aplikacji do treningu w telefonie nie sprawi, że zrzucisz zbędne kilogramy czy też zyskasz formę, która pozwoli ci przebiec maraton. Niemniej dobra apka z pewnością może okazać się pomocna podczas wdrażania do codziennego rytmu reżimu treningowego. Każdy kto kiedykolwiek próbował zmienić swoje przyzwyczajenia wie, jak trudno zacząć prowadzić aktywny tryb życia. Co może pomóc w skutecznej przemianie? Do najważniejszych czynników zaliczyliśmy m.in.:

  • różnorodne, ciekawe treningi;
  • przypomnienia o tym, że czas poćwiczyć;
  • możliwość śledzenia swojego celu;
  •  rywalizacja z samym sobą poprzez poprawianie dotychczasowych osiągnięć;
  • gratyfikacje w postaci realizowania kolejnych poziomów sportowej aktywności.

Spersonalizowany program to podstawa

Wszystkie te cechy składają się na idealną aplikację do treningu, dzięki której początek zmian będzie przynajmniej trochę łatwiejszy. To jednak nie wszystko. Bardzo możliwe, że na efektywność każdej aplikacji do ćwiczeń, wpływa w dużej mierze dopasowanie programu treningowego do użytkownika. Podstawowe apki oferują gotowe rozwiązania, które nie zawsze są dopasowane do aktualnej kondycji danej osoby. W efekcie aplikacja może narzucić reżim, który dla początkujących będzie zbyt dużym wyzwaniem. Może to niejedną osobę skutecznie zniechęcić do wysiłku.

Dlatego najbardziej wartościowe aplikacje sportowe to te, które możliwie najdokładniej personalizują program ćwiczeń pod użytkownika. W zależności od tego, jaki rodzaj aktywności cię interesuje, wybraliśmy kilka aplikacji, które świetnie sprawdzają się dla początkujących.

Personalizacja pod względem aktualnej kondycji to jedno, ale warto zaznaczyć również podział ze względu na płeć. Fitness Kobiet to aplikacja dedykowana paniom, które chcą udoskonalić swoją sylwetkę. Po stronie plusów należy zapisać możliwość wyboru partii ciała, nad którymi można pracować, a także podział na programy dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych. Animacje prezentujące ćwiczenia są czytelne, a większość z nich można bez trudu wykonać w domu. Użytkowniczki widzą na bieżąco poczyniony progres, spalone kalorie, itp. Programy składają się zazwyczaj z krótkich ćwiczeń, dzięki czemu korzystanie z aplikacji staje się nudne. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć o treningu, na smartfonie pojawi się stosowne powiadomienie.

Aplikacja sportowa od Nike to sprawdzone programy, w których świetnie odnajdują się zarówno początkujący biegacze, jak i uczestnicy maratonów. Nowych użytkowników wita przyjazny interfejs oraz praktyczne wskazówki. Jak to w przypadku aplikacji do biegania, kluczowe są oczywiście trasy. GPS śledzi twoje ścieżki i zapamiętuje je. Przy okazji mierzy dystans i spalone kalorie. Oprócz planera i wskazówek, Nike Run Club to również raj dla miłośników śledzenia statystyk. Bez trudu możesz znaleźć szereg archiwalnych danych na temat swoich osiągnięć. A jeśli któregoś dnia zabraknie ci motywacji do biegania, możesz skorzystać z inspiracyjnych wskazówek, jakich udzielą ci wybitni sportowcy.

Być może Naviki nie jest klasyczną aplikacją sportową, ale jeżeli chcesz zgubić zbędne kilogramy na rowerze, z pewnością będzie przydatnym narzędziem. Aplikacja rowerowa Naviki pomaga zaplanować trasę zarówno w mieście, jak i na górskim szlaku i jednocześnie będzie nawigować podczas jazdy. Trasy dostępne w Naviki zróżnicowane są również pod kątem trudności, dlatego na początek możesz wybrać łatwe ścieżki bez stromych podjazdów. W taki sposób możesz doskonalić swoją formę. Ponadto aplikacja daje możliwość połączenia aktywności fizycznej ze zwiedzaniem. W Naviki znajdziesz wskazówki dotyczące ciekawych miejsc, które znajdują się w pobliżu twojej trasy. A kiedy wrócisz do domu, możesz jeszcze raz prześledzić swój przejazd na dedykowanej stronie internetowej. Przy pomocy Naviki połączysz się z opaskami sportowymi. Umożliwia to gromadzenie danych na temat swojego stanu zdrowia.

Markę Polar Beat można kojarzyć z akcesoriami sportowymi. Teraz dostępna jest natomiast również aplikacja do ćwiczeń. Może być ona ciekawym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych co do konkretnej dyscypliny. Polar Beat dostarcza podstawowych danych na temat stanu zdrowia w czasie rzeczywistym. Żeby jednak móc korzystać z tej funkcji, konieczne jest wyposażenie się w specjalną opaskę monitorującą tej firmy. Do każdej dyscypliny sportu przypisane są specjalne programy. Aplikacja pozwala śledzić trasę i zapisywać osiągnięcia. Dobrym motywatorem na początek może być funkcja udostępniania swoich rezultatów w mediach społecznościowych. Pozytywne komentarze mogą zachęcić cię do dalszego wysiłku. Polar Beat sporo oferuje także bardziej zaawansowanym użytkownikom w wersji płatnej.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl