Jak zresetować telefon.jpeg
Porady

Jak zresetować telefon?

12 lipca 2023 4 minuty czytania

Urządzenia mają szybko wyczerpujące się baterie, mogą się szybciej przegrzewać, a także niekiedy, ze względu na brak zasobów, wymagać wyłączenia i włączenia.

Dzisiejsze telefony są niczym wydajne komputery w miniaturowym formacie. To niezwykle praktyczne rozwiązanie jest mocno obciążające – aby wszystko mieściło się w dłoni, konieczne jest pójście na kompromisy. Urządzenia przez to mają szybko wyczerpujące się baterie, mogą się szybciej przegrzewać, a także niekiedy, ze względu na brak zasobów, wymagać wyłączenia i włączenia.

Spis Treści:

 1. Czemu telefon się resetuje?

 2. Resetowanie telefonu na różne sposoby

 3. Hard reset telefonu

Czemu telefon się resetuje?

Przyczyn resetu telefonu może być kilka, w dużej mierze zależy to też od tego, jaki reset się wykonuje. Często przyczyną jest problem z oprogramowaniem lub systemem operacyjnym. Błędy w kodzie lub konflikty między różnymi aplikacjami mogą prowadzić do awarii systemu, co skutkuje przegrzaniem, zawieszeniem i koniecznością restartu urządzenia.

Sprawdź także: Przegrzewający się smartfon – poznaj proste sposoby na obniżenie temperatury urządzenia

Jeśli sytuacja powtarza się, wyjściem może być aktualizacja oprogramowania lub przywrócenie ustawień fabrycznych. Gdy do zawieszenia dochodzi przy korzystaniu z konkretnej aplikacji, można wypróbować podobny mechanizm i ją przeinstalować.

Innym sposobem na rozwiązanie tego typu problemów jest zastosowanie trybu awaryjnego w telefonie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć wśród porad na stronie Play, które pozwalają szybko poradzić sobie z codziennymi usterkami w smartfonach.

Sprawdź także: Tryb awaryjny w telefonie – jak go włączyć?

Resetowanie telefonu na różne sposoby

Reset telefonu może wyglądać w nieco inny sposób na różnych urządzeniach, z powodu ich modelu lub przyczyn ponownego uruchamiania. Zależnie od tych czynników proces będzie przebiegać podobnie, jednak różnić się będzie to, jakie kroki i w jakiej kolejności należy podjąć lub jaką kombinację klawiszową zastosować.

Jak zresetować smartphone – Android

W sytuacji, gdy telefon wymaga restartu, najprostszym rozwiązaniem na urządzeniach z systemem Android jest dłuższe przytrzymanie klawisza blokady i dolnego przycisku głośności, po którym pojawi się między innymi opcja „uruchom telefon ponownie”. Jest to tzw. miękki reset i służy do oczyszczenia pamięci podręcznej oraz zatrzymania procesów, które są aktywne na smartfonie.

Jak zresetować smartphone – iOS

Na urządzeniach IPhone X, 11 i 12 proces ten przebiega identycznie – po jednoczesnym przytrzymaniu przycisków głośności (obojętnie którego) i klawisza bocznego pojawi się suwak wyłączania. Należy go przeciągnąć, a po wyłączeniu urządzenia, uruchomić je ponownie.

Na urządzeniach Iphone 6, 7, 8 należy nacisnąć tylko klawisz boczny, a po pojawieniu się suwaka na ekranie, wyłączyć telefon.

Hard reset telefonu

Twardy reset urządzenia jest działaniem, które wykonuje się np. przed sprzedażą telefonu. Dzięki temu można z niego usunąć wszystkie zapisane na nim dane, a tym samym całkowicie oczyścić pamięć urządzenia.

Oznacza to, że nieodwracalnie znikną zainstalowane na nim aplikacje i programy, ale także nagrania, wiadomości, zdjęcia, pobrane pliki itd. Jeśli konieczne jest wyczyszczenie urządzenia, ale dane, które się na nim znajdują, chce się dla siebie zachować, przed rozpoczęciem hard resetu należy wykonać kopię zapasową i przerzucić wszystkie istotne informacje z telefonu na dysk zewnętrzny.

Można to zrobić przez podłączenie telefonu do komputera i przekopiowanie danych. Inną opcją jest wykonanie kopii zapasowej np. w chmurze lub udostępnienie na inne urządzenie (za pomocą Quick Share lub AirDrop).

Android

Aby wykonać twardy reset na urządzeniach z systemem Android, należy wykonać następujące kroki:

 1. Po odblokowaniu ustawień przejść do panelu „Ustawienia telefonu”.

 2. Następnie przejść w zakładkę „Prywatność”.

 3. W niej trzeba otworzyć opcję „Ustawienia fabryczne”.

Po jej kliknięciu telefon powinien przejść do procesu. Jeśli się jednak zawiesił lub nie odpowiada na wybór, reset można uruchomić przy pomocy klawiszy.

Sposób postępowania jest taki sam jak w przypadku miękkiego resetu – należy nacisnąć jednocześnie przycisk blokady i głośności, dopóki nie pojawi się menu działania. Przy pomocy klawiszy głośności (ściszanie – poruszanie się po liście, podgłaśnianie – wybór zaznaczonej opcji) spośród opcji należy wybrać „Recovery mode”.

iOS

Urządzenia marki Apple można resetować z poziomu menu, a proces wygląda następująco – na wyświetlaczu powinno pojawić się logo, w tym momencie trzeba przytrzymać przyciski zwiększania głośności i zasilania. Po tym pojawią się kolejne opcje: „wipe data/factory reset”, a następnie „Yes – erase all user data”. Zaznacza się je przy użyciu przycisku blokady.

 1. Należy przytrzymać jednocześnie przyciski włączenia oraz dolny przycisk głośności na urządzeniu.

 2. Następnie trzymać oba przyciski wciśnięte przez około 10 sekund, aż pojawi się logo Apple na ekranie.

 3. Pojawi się ekran z opcjami, takimi jak „Wyłącz”, „Nie przeszkadzać” itp.

 4. Należy wybrać „Wyłącz”, przesuwając suwak.

 5. Po chwili, gdy telefon jest wyłączony, trzeba nacisnąć i przytrzymać ponownie przycisk włącz przez kilka sekund, aż pojawi się logo Apple i telefon się uruchomi.

Windows 10 Mobile

Choć system ten stracił wsparcie w 2020 roku, wciąż można znaleźć urządzenia obsługujące jego stabilną wersję.

 1. Należy wejść w ustawienia, a następnie przejść do kafelka „System”.

 2. Kolejnym krokiem jest przejście od „Informacji”.

 3. Następnie należy wybrać opcję „Zresetuj telefon”.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl