zgubiony-telefon.jpeg
Porady

Jak namierzyć zgubiony lub skradziony telefon?

23 kwietnia 2021 4 minuty czytania

Telefon to niezwykle cenny przedmiot. Nic dziwnego, że w przypadku jego kradzieży czy zgubienia zaczynamy panikować. Nie warto jednak rozpaczać. Zaraz po zauważeniu, że smartfon zniknął, przede wszystkim należy zablokować urządzenie. Uchroni Cię to przed dodatkowymi kosztami, np. wynikających z dzwonienia na zagraniczne numery czy wysłania wiadomości o podwyższonej cenie operatorów. Jeśli używasz aplikacji bankowych na swoim telefonie i nie było on dodatkowo zabezpieczony kodem PIN, odciskiem palca lub znakiem, pamiętaj, aby zablokować dostępy do aplikacji poprzez kontakt ze swoim bankiem. Zgubiony telefon, a dokładnie kartę SIM możesz zablokować u operatora – wystarczy, że skontaktujesz się z nim poprzez infolinię. Jeśli zależy Ci na tym, aby nadal mieć ten sam numer telefonu, operator może wydać duplikat karty SIM, z którego będzie się korzystać na nowym urządzeniu.

W przypadku kradzieży kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie sprawy na policję – można to zrobić na najbliższym posterunku. W czasie zgłoszenia trzeba wylegitymować się (dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości) oraz przedstawić dowód zakupu telefonu i numer IMEI smartfona. Dobrze też zablokować numer IMEI, co sprawia, że złodziej nie będzie mógł korzystać ze skradzionego telefonu. Blokada w praktyce oznacza, że urządzenie nie zaloguje się do żadnej sieci dostępnej w Polsce, będzie działać jedynie na zagranicznych. Po dopełnieniu formalności należy zastanowić się, jak namierzyć zgubiony telefon.

Aby odnaleźć telefon niekiedy trzeba będzie skorzystać z profesjonalnych metod. Opierają one swoje działanie na włączonym GPS-ie, dlatego warto pamiętać, by zawsze mieć włączoną lokalizację. Być może nasza bateria na tym ucierpi, ale zwiększamy szansę na szybkie odzyskanie skradzionego lub zgubionego smartfona.

Spis treści:
Lokalizacja telefonu – najważniejsze informacje
Lokalizacja telefonu z systemem Android
Lokalizacja telefonu z systemem iOS
Jak namierzyć wyłączony telefon?
O czym jeszcze pamiętać?

Lokalizacja telefonu – najważniejsze informacje

Jeśli chcemy skorzystać z rozwiązań, które pozwolą nam namierzyć nasz zgubiony albo skradziony telefon, warto pamiętać, że mamy na to większe szanse, jeśli mamy włączony na utraconym telefonie Internet, GPS oraz gdy jesteśmy zalogowani do konta (np. konta Google w smartfonach z Androidem). Obecnie żyjemy w czasach, gdzie niemal nałogowo korzystamy z Internetu za pomocą smartfona. Do lamusa odeszły już czasy, kiedy włączaliśmy Internet w momencie, gdy chcieliśmy z niego skorzystać. Większość użytkowników smartfonów nie wyłącza już Internetu (inaczej komunikatory nie informowałyby nas o nowych wiadomościach). Dodatkowo zabezpieczenia w formie blokady ekranu, hasła, odblokowania telefonu za pomocą odcisku palca czy twarzy użytkownika spowodowały, że nie wylogowujemy się z kont, np. Google, bo czujemy się bezpiecznie.

Namierzanie telefonu komórkowego jest też możliwe za pomocą numeru IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. To 15 cyfrowy numer międzynarodowej identyfikacji urządzeń mobilnych. Znajduje się na opakowaniu smartfona, a także jest nadrukowany bezpośrednio na nim – najczęściej koło baterii lub z tyłu obudowy. Numer można też sprawdzić w ustawieniach telefonu. Pozwala on m.in. na dość precyzyjne namierzenie lokalizacji urządzenia na podstawie danych z adresów logowania.

Namierzanie telefonu po IMEI jest możliwe za pomocą specjalnej aplikacji. Te można ściągnąć z Google Play. Każda z nich ma własne kryteria stosowane podczas wyszukiwania. Niektóre będą wymagały podania numeru telefonu, inne będą musiały być preinstalowane w zgubionym telefonie Androida. Aplikacje niestety mają swoje liczne wady i nie zawsze działają poprawnie. To dlatego kradzież najlepiej zgłosić na policję, która wpisze IMEI urządzenia do specjalnej bazy. Dzięki temu telefon może zostać namierzony podczas wyrywkowej kontroli służb.


Lokalizacja telefonu z systemem Android

Smartfony pracujące zarówno na Androidzie, jak i na iOS mają swoje dedykowane aplikacje i usługi do lokalizacji skradzionego lub zgubionego telefonu. W przypadku urządzeń z systemem Android możemy skorzystać z kilku ciekawych rozwiązań. Najpopularniejszą aplikacją pozwalającą na lokalizację telefonu jest Cerberus. Do tego użytkownicy smartfonów działających na Androidzie zyskują dodatkowe opcje, takie jak śledzenie sygnału komórki, włączenie głośnego alarmu, a nawet robienie zdjęć osobie, która stara się odblokować nasz telefon, wpisując złe hasło.

Bardzo cennym narzędziem na urządzenia z Androidem jest usługa Find My Phone (znajdź mój telefon). Jeśli wcześniej zapisaliśmy w koncie Google informacje, z jakiego urządzenia korzystamy, dane zostaną zapamiętane. Jeśli będą potrzebne, np. w przypadku zgubienia smartfona, wystarczy wejść na stronę aplikacji i wybrać swój aktualny model telefonu (aplikacja może pokazywać nasze wcześniejsze smartfony, jeśli niedawno z nich korzystaliśmy). Po chwili pojawi się mapa Google z przybliżoną lokalizacją naszego urządzenia i informacją, kiedy było ostatnio „widziane” (np. pojawia się komunikat, że urządzenie było widoczne w danej lokalizacji 6 minut temu). Czasami dokładność mapy sprawdza się nawet do kilku metrów (sprawdzaliśmy). Poza lokalizacją skradzionego lub zgubionego smartfona możemy też uzyskać informacje o stanie baterii. Pozwoli to na skorzystanie z dodatkowych funkcji usługi, jak np. włączenie głośnego alarmu czy wykasowanie wrażliwych danych z telefonu zdalnie.

F-Secure Mobile Security to kolejny świetny produkt na systemy Android. Dzięki niemu nie tylko ustalimy lokalizację smartfona. Po zainstalowaniu go na swoim urządzeniu zyskujemy również ochronę i bezpieczeństwo w Internecie (m.in. ochrona przed wirusami), blokadę niechcianych połączeń czy wiadomości. W przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu w prosty i szybki sposób jesteśmy w stanie go namierzyć. Program pozwala zablokować urządzenie zdalnie, włączyć głośny alarm oraz wyczyścić pamięć smartfona.


Lokalizacja telefonu z systemem iOS

Posiadacze telefonów z nadgryzionym jabłuszkiem również mają możliwość zlokalizowania zgubionego lub skradzionego iPhone’a. Z pomocą przychodzi iCloud, czyli chmura od Apple. Żeby zlokalizować smartfona, wystarczy tylko wpisać dane do naszego konta. Po kilku sekundach powinniśmy otrzymać informacje o tym, gdzie znajduje się telefon. Jednak by iCloud faktycznie pomogła, musimy korzystać na naszym iPhonie z włączonej funkcji znajdź mój iPhone.

Co radzą eksperci od Apple, kiedy zgubimy telefon? Poza usługą iCloud posiadacze iPhone’ów mają do dyspozycji jeszcze jedno ważne narzędzie. Jest nim Lokalizator, który działa także w przypadku iPada albo iPoda touch. Pamiętajmy, że Lokalizator musi być włączony na naszym smartfonie, by mógł go odnaleźć. Co jeszcze można zrobić w razie utraty iPhone’a? Można go oznaczyć jako utracony. Wtedy zostaje on zdalnie zablokowany specjalnym kodem, a nasze wrażliwe dane będą bezpieczne. Przydatną funkcją jest również możliwość wyświetlenia na zgubionym smartfonie naszych danych kontaktowych. Komunikat o wybranej treści możemy przesłać tak, by osoba, która znajdzie nasz zgubiony telefon, mogła się z nami skontaktować.


Jak namierzyć wyłączony telefon?

Zgubiony telefon można stosunkowo łatwo namierzyć, o ile jest włączony. Problem pojawia się, kiedy urządzenie zostanie wyłączone lub rozładowane. Niestety w tym zakresie nie ma dobrej informacji - to praktycznie niemożliwe. Wynika to z tego, że urządzenie nie nadaje żadnych sygnałów, a więc opcje „namierz telefon” nie działają. Szukając informacji, jak znaleźć telefon nie należy, więc wierzyć firmom, które proponują namierzenie wyłączonego lub rozładowanego telefonu za pomocą GPS czy innych aplikacji.


O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli zgubiliśmy telefon i wiemy, gdzie mogło nam się to przytrafić, to pamiętajmy o jeszcze jednej skutecznej metodzie odnalezienia go. Warto udać się w miejsce, gdzie zgubiliśmy telefon i za pomocą innego telefonu zadzwonić do siebie. Jeśli będzie to polna droga czy leśna polana, jest duża szansa, że namierzymy nasz telefon po sygnale dzwonka. Niestety musimy pamiętać, by mieć zawsze włączony dzwonek. Niejednokrotnie biegaczom zdarzało się zgubić telefon podczas intensywnego wysiłku na świeżym powietrzu. Gorzej, jeśli uświadomimy sobie, że telefon mógł nam wypaść w tramwaju albo w galerii handlowej.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl