Jak zastrzec numer telefonu Jednorazowo i na stałe Foto.jpeg
Porady

Jak zastrzec numer telefonu? Jednorazowo i na stałe

19 października 2021 3 minuty czytania

Jak tego dokonać? Jak zastrzec numer jednorazowo? Jakie daje to korzyści?

Wykonując pewne połączenia, możesz nie chcieć, aby rozmówca miał dostęp do Twojego numeru telefonu. Czy jednak można go szybko i bezproblemowo zataić? Tak! Numer można zastrzec, dzięki czemu odbiorca połączenia nie zobaczy go na wyświetlaczu swojego telefonu. Jak tego dokonać? Jak zastrzec numer jednorazowo? Jakie daje to korzyści?

Co daje zastrzeżenie numeru?

Zastrzegając swój numer, masz pewność, że nie wyświetli się on na ekranie rozmówcy. Jest to więc dobry sposób na wykonanie anonimowego połączenia wtedy, gdy potrzebujesz zachować prywatność. Usługę tę możesz aktywować zarówno jednorazowo, jak i włączyć ją na stałe.

Jeśli wykonujesz połączenie z zastrzeżonego numeru telefonu, osoba po drugiej stronie nie ma właściwie żadnych szans, by dowiedzieć się, z jakiego numeru zostało wykonane połączenie – nie będzie więc w stanie Cię zidentyfikować.

Dlaczego warto czasami ukrywać swój numer? To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy dzwoni się np. na linie marketingowe danych firm. Korporacje zbierają wszystkie dane i może okazać się, że jedna rozmowa spowoduje wysyp telefonów reklamujących usługi czy produkty. Jeśli więc chcesz skorzystać z infolinii większego przedsiębiorstwa (zapytać o dostępność towarów, złożyć reklamację itd.), to jednorazowe zastrzeżenie numeru może być rozwiązaniem, które uchroni Cię przed marketerami.

Jak zastrzec numer telefonu jednorazowo?

Nie musisz zastrzegać swojego numeru telefonu na dłuższy okres, jeśli chcesz wykonać tylko jedno kłopotliwe połączenie. Pomoże tutaj krótki kod #31#. Jak zastrzec numer jednorazowo z jego pomocą?

Wystarczy po prostu poprzedzić nim numer odbiorcy, do którego chcesz się dodzwonić. W przypadku połączenia z numerem 123456789 kod, który powinieneś wprowadzić, wyglądałby więc #31#123456789.

Zastrzeżenie numeru telefonu na jedno połączenie działa dokładnie tak samo, jak jego ukrycie na dłuższy czas – odbiorca nie zobaczy na ekranie swojego smartfona Twojego numeru, a jedynie komunikat „połączenie prywatne”. Pamiętaj jednak, że po jego zakończeniu usługa zostanie automatycznie wyłączona, a kolejni odbiorcy już zobaczą Twój numer. Dodatkowo, jeśli postanowisz zadzwonić do tej samej osoby jeszcze raz, to znów musisz poprzedzić jej numer kodem. Oznacza to, że działa on na jedno, konkretne połączenie.

Jak uzyskać numer prywatny na stałe?

Jest kilka sposobów na to, by zastrzec swój numer na stałe. Po pierwsze, jeśli posiadasz telefon z Androidem, możesz wyłączyć wyświetlanie numeru w menu ustawień. Po drugie – opcję taką oferuje każda z największych sieci, w tym Play, na którego przykładzie dowiesz się, co musisz zrobić, aby ukryć swój numer telefonu przed odbiorcami. Warto podkreślić, że oba te sposoby są niezwykle proste i nie wymagają instalowania specjalistach aplikacji czy uruchamiania ukrytych funkcji.

1.      Włączenie numeru prywatnego w menu ustawień

W przypadku smartfonów z systemem Android pierwsze, co musisz zrobić, to przejść do menu ustawień. Aby móc wyłączyć wyświetlanie numeru, udaj się kolejno do kategorii „Ustawienia ogólne” (General Settings), a następnie kliknij opcję „Ustawienia połączeń”. Po pojawieniu się kolejnego menu wybierz „Ustawienia dodatkowe”.

To właśnie z poziomu tego menu możesz na stałe włączyć numer prywatny. Wystarczy jedynie, że spośród wyświetlonej listy wybierzesz opcję „Nazwa rozmówcy”. Na kolejnym ekranie będziesz mógł zdecydować, czy chcesz, aby Twój numer telefonu wyświetlał się użytkownikom, do których dzwonisz, czy ma on zostać ukryty.

Oczywiście, w zależności od modelu telefonu i zainstalowanej wersji Androida, menu ustawień może wyglądać nieco inaczej. Jednak w zdecydowanej większości przypadków ścieżka postępowania jest tu bardzo podobna i w miarę intuicyjna. Pamiętaj, że jeśli postanowisz zrezygnować z ukrywania numeru, musisz wykonać te same kroki — tyle tylko, że tym razem na ostatnim ekranie wybierz opcję „Wyświetlaj”.

2.      Zastrzeżenie numeru w sieci Play

Zastanawiasz się, jak zastrzec numer w Play? Jesteś klientem Play na kartę lub masz telefon w abonamencie i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Na szczęście jest to równie proste, jak w przypadku systemowego ukrywania numeru. Może też okazać się niezwykle przydatne, jeśli korzystasz ze smartfona, który nie posiada domyślnie funkcji włączania numeru prywatnego.

Opcja ta jest automatycznie dostępna w aplikacji mobilnej tej sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz wprowadzać krótkich kodów, czy przeglądać ustawień telefonu. W dowolnej chwili możesz bowiem włączyć lub wyłączyć ukrywanie numeru w aplikacji Play24. Oczywiście zadziała również wcześniej wspomniany krótki kod – #31# – jednak pamiętaj, że w ten sposób zastrzeżesz numer wyłącznie na czas trwania jednego połączenia.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl