Jak zadbać o swoje zdrowie w 2024 przy pomocy smartwatcha Sprawdź nasze wskazówki!.jpeg
Porady

Jak zadbać o swoje zdrowie w 2024 przy pomocy smartwatcha? Sprawdź nasze wskazówki!

30 stycznia 2024 4 minuty czytania

Smartwatche pomagają utrzymać optymalną kondycję fizyczną i psychiczną. 

To zaawansowane technologicznie urządzenia, które są w stanie mierzyć m.in. ilość spalanych kalorii, a nawet tętno serca i ciśnienie krwi. Czego warto się jeszcze o nich dowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie?

Spis treści:

 1. Smartwatche – czy są naprawdę przydatne?
 2. Smartwatch – jaki wybrać?

Smartwatche – czy są naprawdę przydatne?

Smartwatche przede wszystkim umożliwiają szczegółowe śledzenie wielu aspektów zdrowia. Bazowe modele zegarków są w stanie monitorować podstawowe parametry, np. tętna i liczby przebytych kroków w ciągu jednej doby. Zaawansowane urządzenia dostarczają użytkownikowi informacji na temat:

 • poziomu odczuwanego stresu;

 • jakości snu;

 • pracy serca (wystarczy do tego obojętnie jaki smartwatch z EKG).

Dostęp do danych tego typu zezwala zainteresowanym na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących prowadzonego trybu życia. Wyświetlające się komunikaty mogą przypominać m.in. o zbyt małej ilości ruchu w ciągu dnia lub tygodnia.

Warto wspomnieć, że smartwatche często integrują się z aplikacjami przeznaczonymi do zarządzania treningami. Ułatwia to śledzenie postępów podczas praktykowania ulubionej formy aktywności fizycznej – wówczas zegarki pełnią funkcję osobistego asystenta ćwiczeniowego.

Zaawansowane modele dotykowe nie są wyłącznie modnym gadżetem. Stanowią wartościowe narzędzia, których obsługa zalicza się do prostych i intuicyjnych. Z użytkowaniem smartwatchy poradzą sobie zarówno dzieci, jak i seniorzy. 

Wskazówki

Zegarek musi być:

 • ściśle dobrany do sposobu życia właściciela;

 • wygodny;

 • jakościowy (gorzej wykonane modele zapewniają nieprecyzyjne pomiary).

Można używać go do mierzenia spalanych kalorii (w połączeniu z aplikacją do kontrolowania ilości spożywanego jedzenia) i śledzenia podstawowych funkcji życiowych. To świetne rozwiązanie m.in. podczas próby zrzucenia kilku kilogramów.

Sprawdź także: Jak połączyć smartwatcha z telefonem? Instrukcja krok po kroku

Smartwatch – jaki wybrać?

Podjęcie właściwego wyboru wymaga zrozumienia własnych potrzeb i preferencji. To dlatego, że żadne dwa zegarki nie są takie same. Poszczególne warianty różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również funkcjami.

Aktywne osoby powinny rozpocząć swoje poszukiwania przede wszystkim od zapoznania się z marką Garmin. Produkowane przez nią smartwatche pozostają znane z zastosowania ciekawych rozwiązań technologicznych (np. ładowania solarnego). Są wytrzymałe, zamontowane w nich baterie cechują się długą żywotnością, a ich paski i bransolety nie zrywają się z nadgarstków nawet w trakcie ekstremalnych sytuacji.

Casualowi użytkownicy ucieszą się z urządzeń prezentowanych przez Apple. Ich systemy operacyjne są szybkie, zamontowano w nich jakościowe czujniki pomiarowe, a ich wygląd uznawany jest za jeden z lepszych. Na wyróżnienie zasługuje ponadto Samsung i Huawei – firmy te zajmują się produkcją zegarków, które zapewniają zainteresowanym wyśmienity stosunek jakości do ceny.

Sprawdź także: Jaki smartwatch do 300 zł wybrać?

Zegarki Xiaomi zdobyły uznanie na całym świecie jako opcje budżetowe. Stanowią dobry wybór dla początkujących użytkowników, czyli tych, którzy chcą przetestować po raz pierwszy smartwatche samemu. Są dostępne w różnorodnych stylach – od klasycznych po sportowe.

Jaki smartwatch dla mężczyzny?

Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na:

 • Samsung Galaxy Watch6 Classic;

 • Samsung Galaxy Watch5 Pro;

 • Huawei Watch GT4 (46mm Green);

 • Huawei Watch GT3 Pro Sport.

Wszystkie przedstawione modele cechują się dużym rozmiarem koperty. Nadzwyczaj atrakcyjnie prezentuje się Huawei Watch GT4 w wersji 46 mm Green. Ekran AMOLED 1,47”, bateria zapewniająca aż do 14 dni nieustannej pracy i skomplikowane funkcje monitorowania zdrowia (m.in. pomiar SPO2, a nawet sztywności tętnic) – czego chcieć więcej?

Jaki smartwatch dla kobiety?

Szczególne polecane opcje dla kobiet to:

 • Huawei Watch GT4 (41mm Elegant);

 • Xiaomi Redmi Watch 3 Active;

 • Maxcom Watch FW36 Aurum.

Ekran Xiaomi Redmi Watch 3 Active liczy aż 1,84” i można spersonalizować go dzięki zastosowaniu 200 różnorodnych tarcz. To zegarek dyskretny wizualnie – będzie pasować swoją stylistyką zarówno do strojów formalnych, jak i tych przeznaczonych na siłownię.

Polecana wszystkim opcja to Huawei Watch GT4 w wersji 41 mm Elegant. To elegancki wariant dopasowany specjalnie do kobiet. Cechuje się złotym kolorem i delikatną, wąską bransoletą.

Smartwatch, który mierzy ciśnienie – co warto wiedzieć?

Nie wszystkie zegarki mierzą ciśnienie z jednakową dokładnością. Chociaż uznaje się, że wykonywane przez nie pomiary są godne zaufania, to należy pamiętać, że nie spełniają standardów medycznych. Osoby zmagające się z udokumentowanymi problemami zdrowotnymi powinny korzystać również z profesjonalnego sprzętu (smartwatche nie mogą go zastąpić).

Niektóre modele umożliwiają ciągłe monitorowanie ciśnienia (uznaje się je za lepszy wybór). Mniej zaawansowane edycje pozwalają na pomiary jedynie na żądanie – zainteresowany musi ustalić przed zakupem, czy wybrane przez niego urządzenie spełnia wszystkie jego potrzeby i wymagania. Informacje na ten temat znajdują się zwykle w opisie produktu.

Jaki smartwatch z pomiarem ciśnienia krwi?

Dobry wybór będzie stanowić Samsung Galaxy Watch6 Classic. Zegarek ten jest w stanie przedstawiać noszącemu orientacyjne wyniki pomiaru ciśnienia krwi. Ponadto to model wyposażony w skomplikowaną funkcję EKG.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl