Jak usunąć wirusa z telefonu Najważniejsze informacje dla posiadaczy Android i iPhone.jpg
Porady

Jak usunąć wirusa z telefonu? Najważniejsze informacje dla posiadaczy Android i iPhone

14 lutego 2023 3 minuty czytania

Każdy podłączony do internetu sprzęt to potencjalny cel ataku hakerów. Co gorsza, do zainfekowania może dojść nawet bez dostępu do Sieci. Wirus może przedostać się do oprogramowania po podłączeniu np. karty microSD. Z tych powodów należy zachować czujność i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o obecności złośliwego oprogramowania na smartfonie. Co jednak zrobić, gdy jest już za późno?

Spis treści:
Sygnały sugerujące zawirusowanie smartfona
Usuwanie wirusa ze smartfona z Androidem
Pozbywanie się wirusa z iPhone’a
Jak chronić smartfon przed wirusami?

     
Sygnały sugerujące zawirusowanie smartfona


Jednym ze znaków, że urządzenie padło ofiarą ataku lub użytkownik nieświadomie pobrał zainfekowany plik, jest jego przesadnie powolne działanie. Oprócz tego wirus może dawać znać o swojej obecności poprzez szybkie zużywanie się mobilnych danych komórkowych lub krótki czas pracy na jednym ładowaniu.

Inne podejrzane zmiany to:

  • samoistne restarty smartfona;
  • nieznane numery na liście kontaktów;
  • zmiany w ustawieniach urządzenia, których nie dokonał użytkownik;
  • jeszcze większa niż zwykle liczba nachalnych reklam;
  • nowe, nieinstalowane przez właściciela urządzenia aplikacje;
  • zdjęcia i zrzuty ekranu nieznanego pochodzenia;
  • podejrzane połączenia, których nie wykonał właściciel smartfona;
  • samoistna zmiana strony startowej w przeglądarce;
  • uporczywe przekierowywanie na inne witryny;
  • dodatkowe opłaty za korzystanie z urządzenia.


Sprawdź także: Zhakowany telefon – co zrobić?


Usuwanie wirusa ze smartfona z AndroidemW przypadku zauważenia jednego lub większej liczby takich problemów konieczne będzie usuwanie wirusa z telefonu. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze można dostrzec, że padło się ofiarą hakerów. Niestety, wiele złośliwych programów skutecznie ukrywa swoje działanie. Z tego powodu pierwszą linią obrony zawsze powinno być instalowanie programu antywirusowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku smartfonów pracujących na systemie Android, który jest słabiej zabezpieczony przed cyberatakami niż iOS.

Jak pozbyć się wirusa z telefonu w najprostszy sposób? Pobrać właśnie program, który służyć będzie do jego zabezpieczenia. Po jego instalacji wystarczy uruchomić skanowanie. W razie wykrycia złośliwego oprogramowania, antywirus w kilku prostych krokach przeprowadzi użytkownika przez proces jego usunięcia.


Sprawdź także: Jak bezpiecznie poruszać się w internecie?


Programy stworzone przez hakerów pisane są w taki sposób, by jak najbardziej utrudnić ich deinstalację. Jeśli antywirus nie zdoła zaradzić problemowi, można spróbować wykorzystać tryb awaryjny. Dezaktywuje on wszystkie aplikacje, w tym te złośliwe, co pozwala się ich pozbyć. By to zrobić, należy przytrzymać klawisz wyłączania urządzenia. Następie w Ustawieniach wystarczy przejść do sekcji Aplikacje, a następnie Pobrane aplikacje i wybrać Odinstaluj.

Jeśli hakerzy celowo uniemożliwili wykonanie takiej czynności, w Ustawieniach trzeba przejść kolejno do sekcji Zabezpieczenia i Tryb administratora. Powinna być w nim dostępna opcja Dezaktywuj. Po jej wybraniu należy wrócić do Pobrane aplikacje i sprawdzić, czy pojawił się przycisk Odinstaluj. Gdy i to nie pomoże, pozostaje przywrócić smartfon do ustawień fabrycznych. Ze względu na to, że prowadzi to do skasowania wszystkich danych z urządzenia, wcześniej warto wykonać ich kopię zapasową, którą należy później dodatkowo przeskanować.


Pozbywanie się wirusa z iPhone’a


Wiedza na temat tego, jak wyczyścić wirusa z telefonu z Androidem tylko częściowo przyda się posiadaczom iPhone’ów. Powodem jest odmienne niż Google podejście Apple do zakresu kontroli użytkownika nad sprzętem. Właściciele smartfonów z nadgryzionym jabłkiem nie mogą skorzystać z trybu administratora, w efekcie czego pozostaje im skorzystanie z programu antywirusowego lub przywrócenie iPhone’a do ustawień fabrycznych, a następnie wgranie kopii zapasowej danych.

Jak usunąć wirusa z telefonu w inny sposób? Osoby, które nie chcą czyścić dysku twardego iPhone’a, mogą spróbować wyszukać złośliwe oprogramowanie ręcznie. W tym celu należy przejrzeć listę aplikacji pod kątem obecności nieznanego oprogramowania. Pomóc może także usunięcie pobranych z internetu plików oraz całej historii przeglądarki. Innymi słowy, by pozbyć się wirusa, należy skasować wszystkie dane z całego okresu korzystania, przede wszystkim grafik, wideo, plików dźwiękowych, dokumentów, załączników itp.


Sprawdź także: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?


Jak chronić smartfon przed wirusami?


Pierwszą linią obrony przed wirusami jest regularne aktualizowanie systemu operacyjnego oraz poszczególnych aplikacji. Dzięki temu zyskuje się pewność, że mają one najnowsze poprawki zabezpieczeń przed cyberatakami. Niezwykle ważne w przypadku Androida jest ponadto pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnego źródła, czyli Google Play. W nieoficjalnych sklepach ryzyko instalacji zainfekowanego, podszywającego się pod oficjalne oprogramowanie wirusa typu trojan, jest znacznie większe.

W lepszym położeniu znajdują się użytkownicy iPhone’ów. Nie muszą oni zastanawiać się, jak usunąć trojana z telefonu, ponieważ Apple blokuje możliwość instalacji aplikacji spoza App Store. Mimo to także powinni być czujni i tak jak posiadacze urządzeń z Androidem aktualizować oprogramowanie, nie otwierać wzbudzających wątpliwości linków przysłanych e-mailem i nie łączyć się z podejrzanymi stronami internetowymi.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl