Jak usunąć konto na Instagramie Wyjaśniamy krok po kroku (2).jpeg
Porady Internet

Jak usunąć konto na Instagramie? Wyjaśniamy krok po kroku

7 stycznia 2022 3 minuty czytania

Social media bywają absorbujące, dlatego czasami jedynym sposobem na odcięcie się od przeglądania nowych postów, zdjęć i stories jest zamknięcie swojego profilu.

Odejście od mediów społecznościowych może być tymczasowe lub trwałe. Z tego poradnika dowiesz się, jak dezaktywować konto, zachować dotychczasowe zdjęcia i filmy lub trwale usunąć swój profil na Instagramie.

Jak zachować zdjęcia i wideo z Instagrama?

Bez względu na to, czy planujesz tymczasowy rozbrat z Instagramem, czy chcesz ostatecznie usunąć profil, warto przed podjęciem tych kroków zachować dotychczasowe zdjęcia oraz filmy. Ponadto kopiowanie treści opublikowanych na profilu dobrze wykonywać profilaktycznie, na wypadek przypadkowego ich usunięcia. Niektórzy użytkownicy tracą swoje instagramowe konta wskutek ataku złośliwego oprogramowania lub kradzieży danych do logowania. Dlatego warto wiedzieć, jak utworzyć taką kopię zapasową zdjęć i filmów, które zostały udostępnione na Instagramie. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

 • stuknij w ikonę swojego profilu, która znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu aplikacji;

 • wybierz ikonkę z trzema poziomymi liniami w górnej części ekranu, a następnie opcję „Ustawienia” na dole rozwiniętej listy;

 • wybierz opcję „Zabezpieczenia”, a potem „Pobierz dane”;

 • w kolejnym kroku musisz podać adres e-mail, by otrzymać link, który skieruje Cię do pliku zawierającego Twoje zdjęcia, komentarze, informacje profilowe i inne dane.

Warto dodać, że proces nie działa błyskawicznie. Czasami trzeba zaczekać nawet 48 godzin na wygenerowanie pliku z danymi. Do tego momentu nie wolno usunąć konta, ponieważ jeśli paczka z danymi nie została utworzona, zdjęcia, filmy i pozostałe elementy zostaną bezpowrotnie usunięte.

Tymczasowy odpoczynek od social mediów – dezaktywacja konta na Instagramie

Usunięcie konta w serwisie to ostateczność, dlatego jeśli chcesz np. odpocząć od przeglądania aplikacji na jakiś czas, rozwiązaniem może być dezaktywacja konta. Wielu specjalistów zajmujących się psychologią podkreśla, że taka tymczasowa przerwa od mediów społecznościowych może być zdrowa dla umysłu. W czasie przerwy można odetchnąć od natłoku informacji, a także samemu poszukać kreatywnych pomysłów poza social mediami. Dezaktywacja konta, jeśli nie potrafisz oprzeć się przeglądaniu aplikacji, może być dobrym rozwiązaniem. Jak to zrobić? Wystarczy podążać za następującymi instrukcjami:

 • zaloguj się na Instagram za pomocą przeglądarki internetowej (dezaktywacji nie można przeprowadzić przez aplikację na smartfonie);

 • przejdź do widoku swojego profilu, stukając w ikonkę w prawym dolnym rogu ekranu;

 • wybierz opcję „Edytuj profil”;

 • opcję „Tymczasowe wyłączenie konta” znajdziesz na samym dole rozwiniętego menu;

 • w kolejnym kroku musisz odpowiedzieć na pytanie o powód dezaktywacji konta. Konieczne jest też podanie hasła;

 • po weryfikacji pokaże się przycisk „Wyłącz tymczasowo konto”. Po zatwierdzeniu profil zostanie dezaktywowany.

Po dezaktywacji konta na Instagramie, zostaje ono w pewnym sensie „zamrożone”. Nie tracisz obserwowanych ani obserwujących, a wszystkie materiały opublikowane na profilu nadal będą obecne na serwerach Instagrama. Reakcje na posty innych użytkowników oraz Twoje komentarze nie znikną.

Ostateczne rozwiązanie – jak usunąć konto na Instagramie?

Powodów, dla których usuwamy konto na Instagramie, może być wiele. Bez względu na przyczyny, droga do tego jest jedna. Zanim jednak wyjaśnimy, jak trwale usunąć konto, należy podkreślić, że taki ruch oznacza zniknięcie bezpowrotnie wszystkich obserwujących, zdjęć, filmów, reakcji oraz komentarzy. Nazwa konta przestanie być Twoją własnością i warto dodać, że założenie nowego pod tą samą nazwą będzie niemożliwe. W przywróceniu usuniętego konta nie pomoże nawet administracja serwisu. Działanie jest zatem ostatecznym rozwiązaniem. Żeby usunąć konto na Instagramie, należy podążać za następującymi instrukcjami:

 • zaloguj się na swoje konto w przeglądarce, ponieważ – podobnie jak w przypadku dezaktywacji – usunięcia nie można dokonać z poziomu aplikacji;

 • w przeglądarce wpisz adres przeznaczony do usunięcia konta: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/;

 • podobnie jak w przypadku tymczasowej dezaktywacji, trzeba podać powód usunięcia konta i podać hasło do profilu;

 • następnie należy kliknąć przycisk „Usuń konto”.

Warto dodać, że od momentu wysłania wniosku o usunięcie konta do faktycznego zniknięcia z Instagrama może minąć nawet 30 dni. Czasami usunięcie wszystkich danych z serwerów może potrwać nawet 90 dni. Wynika to z działania systemu kopii zapasowych Instagrama, które działają na wypadek awarii, a także z regulacji prawnych niektórych państw.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl