Jak usunąć konto na Facebooku.jpeg
Porady

Jak usunąć konto na Facebooku? Wyjaśniamy krok po kroku!

19 lipca 2022 4 minuty czytania

Facebook to zdecydowanie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Wytwór koncernu Meta trzyma się na rynku bardzo dzielnie, mimo że wyrasta mu stale silna konkurencja – chociażby w postaci Instagrama czy TikToka.

Facebook to zdecydowanie najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. Wytwór koncernu Meta trzyma się na rynku bardzo dzielnie, mimo że wyrasta mu stale silna konkurencja – chociażby w postaci Instagrama czy TikToka. Na Facebooku możemy śledzić fanpage związane z naszymi zainteresowaniami, sprawdzać, co dzieje się u naszych znajomych lub tworzyć społeczności wokół grup i wydarzeń. Możemy także pisać i rozmawiać z bliskimi, dzięki wbudowanemu komunikatorowi Messenger. Co jeśli jednak dojdziemy do wniosku, że Facebook nie jest już dla nas użyteczny? Jak usunąć konto w tym serwisie? Wyjaśniamy!

Spis treści:

1.   Dlaczego usuwamy konto na Facebooku?

2.   Zawiesić czy usunąć?

3.   Jak usunąć lub dezaktywować konto na Facebooku?

  • Zapisz dane, które mogą nam się przydać

  • Usuwanie lub dezaktywacja konta – instrukcja

  • Co w przypadku dezaktywacji konta?

  • Co w przypadku usunięcia konta?

4.   Podejdź do tego świadomie

Dlaczego usuwamy konto na Facebooku?

Powodów, dla których może narodzić się w naszych głowach myśl o usunięciu konta w serwisie Facebook, może być naprawdę wiele. Możemy na przykład uznać, że serwis nie jest nam przydatny. Możemy poczuć się przez kogoś prześladowani lub nie akceptować polityki prywatności społecznościowego giganta. Możemy – w końcu – po prostu znudzić się Facebookiem i znaleźć dla niego ciekawą alternatywę. Usunięcie konta w serwisie pomoże nam pozbyć się wszelkiego śladu po naszej aktywności. Pamiętajmy jednak, że jeśli popełnimy jakieś przestępstwo – Facebook może zostać zobligowany przez organy ścigania do udostępnienia im śladów po naszym profilu przechowywanych na wewnętrznych serwerach giganta.

Zawiesić czy usunąć?

Usunięcie konta to bardzo radykalna decyzja związana z naszą aktywnością na Facebooku. Serwis doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że możemy podjąć ją pod wpływem chwili. Dlatego więc daje nam możliwość dezaktywowania naszego konta na jakiś czas – dopóki nie przejdzie nam awersja do Facebooka. Po co w sumie usuwać tam konto, jeśli do końca nie jesteśmy przekonani czy nie zdecydujemy się na powrót?

W takiej sytuacji z przestrzeni publicznej zostaną usunięte wszelkie ślady po naszym koncie, ale w każdej chwili będziemy mogli do niego wrócić nie tracąc dostępu m.in. do naszej listy kontaktów. To doskonała alternatywa dla procesu usuwania konta na Facebooku. Możemy bowiem zniknąć z serwisu na jakiś czas, jeśli poczujemy się nim przytłoczeni i wrócić, gdy już poczujemy się lepiej.

Jak usunąć lub dezaktywować konto na Facebooku?

Jeśli już nabraliśmy przekonania, że jednak nie chcemy być częścią społeczności Facebooka, to nie pozostaje nam nic innego, jak zabranie się za usuwanie konta. Zanim jednak przejdziemy do odpowiedniej sekcji w ustawieniach serwisu, powinniśmy sprawdzić dwie kwestie.

  • Zapisz dane, które mogą nam się przydać

Po pierwsze – zabezpieczmy wszystkie pamiątki z Facebooka, które chcielibyśmy zachować. Mamy tu na myśli głównie zdjęcia widoczne w serwisie, na których widniejemy, a których nie zarchiwizowaliśmy w naszych urządzeniach lub w chmurze. Po drugie – upewnijmy się, czy proces usuwania konta nie sprawi, że stracimy kontakt z ważnymi dla nas osobami. Warto wymienić się z nimi numerami telefonu lub adresami e-mail.

  • Usuwanie lub dezaktywacja konta – instrukcja

Gdy zadbamy o wyżej wymienione kwestie, możemy zabrać się za usuwanie konta w serwisie. Aby tego dokonać, musimy udać się do odpowiedniej sekcji w menu ustawień Facebooka. Mowa o Ustawieniach prywatności. Facebook umieścił właśnie w tym miejscu funkcje związane z dezaktywacją oraz usuwaniem konta. Wystarczy kliknąć odpowiedni odnośnik i potwierdzić swoją decyzję. Wspomnianą czynność możemy wykonać zarówno z poziomu smartfona, tabletu, jak i laptopa.

  • Co w przypadku dezaktywacji konta?

W przypadku dezaktywacji konta z Facebooka znikną: nasze konto, dane osobowe oraz dodane przez nas fotografie (nie dotyczy to zdjęć, które dodał ktoś inny, a na których my jesteśmy oznaczeni). Będziemy mogli natomiast nadal korzystać z Messengera, w celu kontaktowania się z najbliższymi oraz ze znajomymi. Co ważne, kiedy tylko tego zapragniemy, będziemy mogli bez problemu wrócić na Facebooka.

  • Co w przypadku usunięcia konta?

Jeśli natomiast zdecydujemy się na permanentne usunięcie konta w serwisie, utracimy do niego bezpowrotnie dostęp, a z publicznej przestrzeni Facebooka zostaną usunięte wszelkie informacje związane z naszym profilem. Usunięcie konta na Facebooku wiąże się jednak także z usunięciem konta w Messengerze. Utracimy więc dostęp do wszystkich wiadomości, zgromadzonych w tym komunikatorze.

Podejdź do tego świadomie

Usunięcie konta na Facebooku powinno być przemyślaną decyzją. Jest bowiem nieodwracalne. Trudno się jednak dziwić temu, że sporo osób decyduje się na takie radykalne rozwiązanie. Facebook z prostego serwisu społecznościowego stał się mocno rozbudowanym „kombajnem do wszystkiego”. Dlatego też szukamy rozwiązań, które będą wygodniejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze. Zdarza się także, że w natłoku otaczającej nas cyfryzacji chcemy po prostu odpocząć od spamujących nas zewsząd powiadomień. Taki detoks od mediów społecznościowych w niektórych przypadkach może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Warto jednak pamiętać o tym, że w dobie pandemii koronawirusa i powracających lockdownów media społecznościowe są bardzo często podstawowym sposobem na podtrzymywanie relacji międzyludzkich. Gdy bowiem nie możemy spotykać się twarzą w twarz, chętnie stawiamy na rozmowy on-line.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl