Najlepsze-ekranizacje-live-action-mang-i-anime-ktore-produkcje-warto-zobaczyc-Foto.jpeg
Porady

Jak sprzedać bezpieczenie smartfona?

16 kwietnia 2020 4 minuty czytania

Lubimy nasze smartfony, ale zawsze musi nadejść moment rozstania. Jeśli stan naszego urządzenia pozwala na sprzedaż, warto zrobić to dobrze i bezpiecznie.

W tym artykule przeczytasz o:

Kopia lub klonowanie przed sprzedażą telefonu

Konfiguracja nowego smartfona potrafi zająć sporo czasu. Trzeba przenieść konta, potem aplikacje, a następnie dostosować jeszcze ustawienia do naszych wymagań i potrzeb. Kto miałby na to czas i ochotę? Na szczęście jest rozwiązanie proste i skuteczne: kopia zapasowa. Możemy zachować ją na koncie Google (lub Apple), ale jeśli nasz telefon daje taką możliwość – dokonać zapisu na karcie pamięci i tą właśnie drogą przenieść sporą część danych. Możemy też wykonać konfigurację bezprzewodowo, korzystając z opcji „Skonfiguruj urządzenie w pobliżu”. Niektórzy producenci i deweloperzy udostępniają ponadto aplikacje umożliwiające „sklonowanie” telefonu i transportowanie niemal wszystkich ustawień, plików i aplikacji na nowy model. Najłatwiej, jeśli nowy telefon jest tego samego producenta co poprzedni – gdy jest inaczej, aplikacja powinna zadziałać. Jeśli nie producencka, to podobna, pobrana ze sklepu (poszukajmy np. pod hasłem „przenoszenie danych” albo „konfiguracja nowego telefonu”). Co więcej, obecnie w przypadku nowych wersji systemu, możliwa jest nawet wygodna i łatwa migracja z telefonów Apple na androidowe i odwrotnie.

Kopia zrobiona – co dalej?

Z przygotowywaniem starego telefonu do sprzedaży warto poczekać do momentu, aż oswoimy się z nowym urządzeniem i przekonamy, że wszystko zostało przeniesione i działa prawidłowo. Teraz czas na usunięcie naszych danych z dotychczasowego sprzętu. To łatwe – ogranicza się właściwie do jednego kroku. Nim zaczniemy, zalecam jeszcze sprawdzenie, czy na pewno pamiętamy (lub mamy gdzieś zapisane) wszystkie hasła i czy na pewno jesteśmy w stanie odblokować stary telefon.

Usuwamy dane!

Teraz wystarczy wejść do menu ustawień i odszukać opcję zerowania. W komórkach z Androidem znajdziemy ją pod hasłem „Backup i resetowanie”, zaś w iPhonie  jest niezwykle istotne, gdy ma on trafić do innego użytkownika. Jeśli o tym zapomnimy, w najlepszym razie nie odblokuje on telefonu. A jeśli mu się uda (lub, o zgrozo, blokady nie będzie), uzyska on dostęp do wszystkich informacji zgromadzonych w urządzeniu, w tym wiadomości, kontaktów lub zdjęć.

Czy aby na pewno?

Jeśli chcemy mieć absolutną pewność co do tego, że nasze dane bezpowrotnie zniknęły z telefonu, warto pomyśleć o ich nadpisaniu. To istotne, gdy nie mieliśmy włączonego szyfrowania, lub gdy sprzedajemy nieco sędziwy smartfon ze starszą wersją systemu. Nie jest tajemnicą, że wprawny technik potrafi odzyskać skasowane dane. By to uniemożliwić, trzeba – korzystając ze specjalnej aplikacji – nadpisać nasze dane przypadkowymi ciągami liczb, które powstrzymają odtworzenie poufnych informacji. Wówczas staną się niemożliwe do odzyskania. Niestety, takie aplikacje przeważnie są płatne, zatem doraźnie wystarczy uruchomić telefon (już bez konfigurowania kont czy haseł) i np. wykonując zdjęcia seryjne, zapełnić pamięć przypadkową, neutralną zawartością. Na koniec, dla pewności, możemy zalogować się przez przeglądarkę na konto przypisane do urządzenia (Google czy Apple) i sprawdzić, czy telefon został od niego odłączony. Jeśli nie, trzeba to uczynić ręcznie.

Warto pamiętać o wyjęciu karty SIM!

Nim spakujemy stary telefon do pudełka i wystawimy go na sprzedaż, warto upewnić się, że wyjęliśmy z niego kartę pamięci oraz SIM. Bywa, że w uniesieniu po udanej transakcji, zapominamy o tym prostym, aczkolwiek ważnym drobiazgu – ma on dla bezpieczeństwa naszych danych olbrzymie znaczenie.

Dobrze sprzedać smartfon, czyli jak?

Przygotowanie telefonu do sprzedaży powinna zwieńczyć jego kontrola. Sprawdźmy stan i kompletność zestawu, a w razie potrzeby, usuńmy zabrudzenia – szczególnie ze słuchawek. Dobrze jest również zdjąć z telefonu folie czy szkiełka (o zużytym, źle wyglądającym pokrowcu nie wspominając). Dodatki chroniące ekran czy szklane „plecki” urządzenia noszą zwykle nieestetyczne ślady zużycia, a kupujący i tak je usunie, w celu weryfikacji stanu obudowy. Oczywiście, pamiętajmy o oczyszczeniu telefonu i dołączeniu do niego wszelkiej dokumentacji karty gwarancyjnej czy dowodu zakupu. Jeśli urządzenie przechodziło naprawy, nie powinniśmy zatajać tego faktu, a zamiast tego wykorzystać oręż w postaci dokumentów potwierdzających sprawność, wystawionych przez serwis. Jeśli sprzedajemy telefon kupiony na raty, miłym uzupełnieniem wspomagającym proces sprzedaży będzie dokument potwierdzający uregulowanie pełnej kwoty należności wobec banku czy operatora. Teraz pozostaje już tylko wykonanie porządnych zdjęć sprzedawanego urządzenia i publikacja ogłoszenia w serwisie internetowym. Warto zadbać o dokładny opis smartfona, można wymienić krótko jego najważniejsze zalety. Jeśli wolicie mieć problem „z głowy”, spróbujcie sprzedać używany telefon w komisie, pamiętając jednak, że uzyskacie tam zapewne niższą cenę – wszak komis musi także zarobić.

Czy warto przez lata trzymać oryginalne pudełko?

Tak, bo idealnie chroni nasz sprzęt, jeśli będziemy musieli go wysłać. Jest też bardzo mile widziane przez kupujących. Na koniec warto sprawdzić stan i kompletność zestawu. Dobrze jest również zdjąć z telefonu stare folie czy szkiełka ochronne.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl