Jak robić zdjęcia telefonem z aparatem szerokokątnym (3).jpeg
Porady

Jak robić zdjęcia telefonem z aparatem szerokokątnym?

29 marca 2024 4 minuty czytania

Dowiedz się, jak wykorzystać funkcję aparatu szerokokątnego w swoim telefonie do robienia efektownych zdjęć. Poznaj przydatne wskazówki i techniki!

W dobie social mediów, influencer marketingu czy rozwoju UGC użytkownicy sieci coraz bardziej zwracają uwagę na jakość zdjęć i wideo, jakie wykonują smartfonami. Kolejne modele telefonów wypuszczane na rynek oferują wiele funkcji pozwalających udoskonalać fotografie. Jedną z ciekawych opcji jest obiektyw szerokokątny. Jak z niego korzystać?

Spis treści:

  1. Obiektyw szerokokątny – co to znaczy?

  2. Jak zrobić zdjęcie szerokokątne – iPhone

  3. Jak zrobić zdjęcie szerokokątne telefonem z Androidem?

  4. Kiedy warto wykorzystać obiektyw szerokokątny w telefonie?

Obiektyw szerokokątny – co to znaczy?

Obiektyw szerokokątny to obiektyw fotograficzny stosowany w wielu modelach telefonów, który pozwala na szersze pole widzenia w porównaniu ze zwykłą soczewką. Dzięki temu można wykonywać ujęcia, które obejmują większą powierzchnię, czyli zdjęcia szerokokątne. Nowoczesne smartfony oferują taką funkcję zarówno w przedniej, jak i tylnej kamerce.

     Sprawdź także: Telefony z najlepszym aparatem do selfie – na jaki model postawić?

Trzeba mieć na uwadze, że obiektywy szerokokątne mogą wprowadzać pewne zniekształcenia perspektywy. Powodują niekiedy efekt lekkiego rybiego oka, lecz finalny wygląd zdjęcia zależy od wartości ogniskowej i techniki wykonania. Ważna jest także dystorsja, czyli wykrzywienie kształtów obiektów na krawędziach kadru. Zwykle zyskują one lekko wybrzuszoną formę.

Jak zrobić zdjęcie szerokokątne – iPhone

Wszystkie nowoczesne modele iPhone’ów – zarówno w wersjach podstawowych, jak i Pro – mają obiektyw szerokokątny. Żeby go włączyć, trzeba uruchomić aparat, a następnie kliknąć wyświetlającą się u dołu ekranu wartość „0,5”, która natychmiast zmienia pole widzenia. Włączając ten tryb, należy przyjrzeć się różnym obiektom z kilku odległości i zobaczyć, jak ich obraz zmienia się na wyświetlaczu.

Następnie trzeba wybrać odpowiednią perspektywę. Sprawi ona, że na ekranie zostaną uchwycone wszystkie elementy, które chce się mieć na zdjęciu. Należy unikać nadmiernego kierowania aparatu w górę lub dół, by nie dopuścić do dużych zniekształceń. Warto utrzymywać linię horyzontu na naturalnej wysokości.

Aby zdjęcie było jak najlepsze, trzeba zadbać o właściwe oświetlenie. Najładniej prezentują się obiekty w świetle dziennym, kiedy fotografuje się je od strony padającego słońca. Gdy nie ma takiej możliwości, należałoby skorzystać z lampy błyskowej, sztucznego oświetlenia w naturalnym odcieniu lub trybu nocnego w iPhonie, który przydaje się po zmroku.

     Sprawdź także: Ile aparatów w smartfonie wystarczy?

Jak zrobić zdjęcie szerokokątne telefonem z Androidem?

Zasady wykonywania zdjęć szerokokątnych telefonem z systemem Android nie różnią się praktycznie niczym od tych robionych za pomocą iPhone’a. Najpierw trzeba uruchomić aparat i włączyć tryb poszerzenia perspektywy. Warto eksperymentować z różnymi kątami ujęć, by osiągać ciekawe efekty oraz lepiej zapoznać się z działaniem własnego sprzętu.

Po wykonaniu zdjęć można przejść do ich edycji. Zarówno telefony z iOS, jak i z Androidem mają własne opcje obrabiania fotografii. Dostępne są także aplikacje służące do korygowania kolorów, kontrastu czy kadrowania. Obróbka pozwala wydobyć z ujęć to, co chciało się zaprezentować, nawet jeśli warunki oświetleniowe nie były sprzyjające.

     Sprawdź także: Najlepsze aplikacje do robienia i przerabiania zdjęć – z których warto korzystać?

Kiedy warto wykorzystać obiektyw szerokokątny w telefonie?

Szeroki kąt w telefonie idealnie nadaje się do wykonywania selfie. Warto zapoznać się z ofertą firm takich jak Play, które proponują klientom nowoczesne modele pozwalające fotografować się z bliskimi i tworzyć niezwykłe pamiątki z codziennego życia i wakacji. Dzięki obiektywowi szerokokątnemu można ująć uśmiechy większej liczby osób na jednym zdjęciu. Na selfie zmieści się cała rodzina.

Poza tym funkcja ta doskonale sprawdza się podczas fotografowania pomieszczeń. To przydatne m.in. przy tworzeniu ogłoszeń z nieruchomościami na wynajem lub sprzedaż, a także w trakcie zwiedzania np. wnętrz egipskich piramid, które wbrew pozorom są bardzo niewielkie.

Aparat szerokokątny umożliwia zaprezentowanie całego pomieszczenia na jednym ujęciu. Wystarczy stanąć w którymś rogu pokoju i unieść telefon nieco ku górze, by objąć wszystkie elementy wyposażenia.

Obiektyw szerokokątny w telefonie to narzędzie pozwalające na dokumentację wspomnień z podróży. Wyjątkowo dobrze sprawdza się podczas uwieczniania rozległych krajobrazów i wysokich wieżowców np. w Dubaju czy Nowym Jorku. Zwykły aparat nie jest w stanie objąć drapaczy chmur na jednym ujęciu, a dzięki tej opcji staje się to możliwe. Funkcja spełni oczekiwania wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej i architektonicznej.

Aparat szerokokątny sprawdza się podczas imprez i innych wydarzeń, kiedy chce się ująć na zdjęciu grupę osób. Zwykła perspektywa obiektywu nie poradzi sobie np. z uwiecznieniem wszystkich gości weselnych czy całej wycieczki szkolnej. Dzięki szerokiemu kątowi na fotografii zmieszczą się nie tylko ludzie, ale i zabytki znajdujące się za nimi.

Dodatkowo za sprawą zmiennej ogniskowej można przeprowadzić sporo eksperymentów artystycznych i testować ciekawe ujęcia zarówno na co dzień, jak i w trakcie wyjazdów. Nawet podczas uwieczniania zwykłych przedmiotów efekty mogą okazać się bardzo ciekawe, co sprzyja poszerzaniu wiedzy fotograficznej i daje sporo frajdy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl