Jak podłączyć smartfon do telewizora Poznaj skuteczne sposoby 2.jpg
Porady

Jak podłączyć smartfon do telewizora? Poznaj skuteczne sposoby

7 maja 2023 4 minuty czytania

Przed przystąpieniem do działania należy jednak dowiedzieć się, jak zrobić to poprawnie.

Jak stworzyć zintegrowane środowisko multimedialne? Jednym ze sposobów jest podłączenie swojego smartfona do telewizora. Otwiera to przed użytkownikiem nowe możliwości, takie jak granie w gry mobilne na dużym ekranie czy wygodne surfowanie po internecie. Przed przystąpieniem do działania należy jednak dowiedzieć się, jak zrobić to poprawnie.

Spis treści:

  1. Połączanie telefonu z telewizorem – czy to możliwe?

  2. Połączenie telefonu z telewizorem za pomocą Wi-Fi

  3. Jak podłączyć smartfona do telewizora przez HDMI? 

  4. Jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą Bluetooth?

Połączanie telefonu z telewizorem – czy to możliwe?

Tak, połączenie telefonu z telewizorem jest nie tylko możliwe, ale także szybkie i łatwe. Istnieje kilka powodów, dla których warto to zrobić – m.in. dla komfortowego granie w gry mobilne. Duży ekran zapewni przewagę pozwalającą odnieść spektakularne zwycięstwa. Jednak gry to nie wszystko. Jakie są inne, ciekawe zastosowania tego rozwiązania?

Docenią je z pewnością biznesmeni i menadżerowie zespołów, bo zyskają w ten sposób możliwość urozmaicenia i prowadzenia prezentacji oraz konferencji z podręcznego telefonu. Oznacza to dla nich, że będą mogli przenieść swoje materiały na urządzenia mobilne i mieć do nich dostęp nawet wtedy, gdy zapomną wziąć ze sobą laptopa na spotkanie. Metoda ta pozwoli zaoszczędzić miejsce w bagażu podręcznym np. podczas delegacji.

Oprócz tego to świetna okazja, aby zamienić swój stary telewizor w SMART TV. Obecność jednego kabla sprawi, że użytkownik będzie mógł cieszyć się korzystaniem z internetu oraz aplikacji streamingowych, takich jak Netflix, YouTube i Spotify. Po co oglądać swój ulubiony serial na malutkim ekranie, jeżeli można robić to na większym?

Sprawdź:  Jak połączyć telefon z telewizorem? Poznaj pomocne wskazówki!

Połączenie telefonu z telewizorem za pomocą Wi-Fi

Jak podłączyć smartfona do telewizora w najprostszy sposób? Potrzebne będą urządzenia z dostępem do sieci internetowej. Wykorzystać można dwie metody: screen mirroring i cast. Aby to zrobić, na początku należy upewnić się, że oba sprzęty korzystają z tego samego Wi-Fi oraz czy na pewno są wyposażone w te funkcje (informacja o tym znajduje się w specyfikacji technicznej elektroniki, zawsze zamieszczanej w instrukcji).

Kolejnym etapem, a zarazem ostatnim, jest znalezienie opcji „połącz z urządzeniem” w menu smartfona (znajduje się w zakładkach ustawień). Po kliknięciu jej wystarczy wybrać posiadany telewizor z listy dostępnych urządzeń. Po tym wszystko powinno już działać i być gotowe do użytku.

Interfejsy i opcje dla funkcji screen mirroring i cast mogą różnić się w zależności od marek oraz modelów posiadanego sprzętu. Jeżeli są one niejasne, zaleca się przeszukanie internetu w celu znalezienia szczegółowych poradników lub kontakt telefoniczny z obsługą techniczną.

Sprawdź: Jak poprawić zasięg WiFi w domu? Wzmacniacz sygnału czy WiFi Mesh?

Jak podłączyć smartfona do telewizora przez HDMI? 

Co w przypadku, gdy domownik dysponuje starszym telewizorem, który nie jest SMART i nie ma dostępu do sieci? Konieczne będzie sięgnięcie po rozwiązanie tradycyjne, czyli połączenie telefonu za pomocą odpowiedniego kabla.

Aby to zrobić, pierwszym krokiem będzie ustalenie, w jakie porty wejściowe został wyposażony zarówno smartfon, jak i monitor docelowy. Możliwe, że będą to między innymi:

  • HDMI, VGA lub USB (telewizor);

  • Lightning, USB-C, micro USB (urządzenie mobilne).

Po wykonaniu tego zadania należy sprawdzić, jaki kabel będzie stanowić odpowiednie rozwiązanie. Przykładowo dla użytkownika dysponującego wejściami micro USB i HDMI przeznaczony jest kabel lub adapter typu MHL. Adekwatne akcesorium da się zakupić w elektronicznych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Ostatnim etapem jest połączenie ze sobą obu urządzeń. Wystarczy włożyć jeden koniec do portu wyjściowego w smartfonie, a drugi do tego znajdującego się w telewizorze – zazwyczaj nie ma żadnej konieczności ściągania sterowników lub specjalistycznego oprogramowania. Potem ustawić za pomocą pilota odpowiednie źródło wejścia w monitorze i wszystko gotowe!

Jak podłączyć smartfona do telewizora przez USB? Dokładnie tak samo, tylko że w tym przypadku powinno się wybrać inną przejściówkę i upewnić się, że telewizor posiada wejście USB.

Sprawdź:  Jak zrobić Smart TV ze zwykłego telewizora? Przystawki Smart TV

Jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą Bluetooth?

Jak podłączyć smartfona do telewizora bezprzewodowo, jeżeli nie ma on połączenia z internetem? W tym celu warto wykorzystać Bluetooth. Proces ten będzie niemalże identyczny, jak w przypadku parowania obu urządzeń za pomocą Wi-Fi. Również należy upewnić się, że oba sprzęty mają odpowiednie wsparcie technologiczne, a producent przewidział taką możliwość ich wykorzystania. 

Niestety, połączenie Bluetooth cechuje się zwykle niską stabilnością oraz słabą jakością obrazu. Ponadto wymaga umieszczenia telefonu blisko TV, co stanowi dodatkowe utrudnienie dla osób, które np. udostępniają ekran innym domownikom, przebywając samemu w innym pomieszczeniu. To metoda, którą specjaliści Play zalecają wypróbować w sytuacjach, gdy nie da się zastosować żadnego innego rozwiązania, a połączenie telefonu z innym sprzętem jest niezbędne.

Podsumowując, do sprawnego udostępnienia ekranu telefonu na telewizorze potrzebny będzie internet, odpowiedni kabel lub Bluetooth. To, która metoda będzie najskuteczniejsza, zależy od możliwości technicznych obu urządzeń oraz tego, czy posiadane TV jest SMART.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl