Jak odzyskać usunięte wiadomości sms 1.jpg
Porady

Jak odzyskać usunięte wiadomości SMS?

27 kwietnia 2023 4 minuty czytania

Co zrobić, gdy ważne wiadomości tekstowe zniknęły ze skrzynki odbiorczej? Sprawdź.

Przypadkowe usunięcie istotnych SMS-ów potrafi dostarczyć wiele stresu. Co zrobić, gdy ważne wiadomości tekstowe zniknęły ze skrzynki odbiorczej? Jak je przywrócić? Czy istnieje i gdzie jest kosz w telefonie?

Spis treści:

 1. Usunięte SMS-y – co zrobić w pierwszej kolejności?

 2. Jak przywrócić usunięte wiadomości SMS?

 3. Jak zobaczyć usunięte wiadomości SMS – Android

 4. Odzyskiwanie usuniętych wiadomości przez kopię zapasową

 5. Rootowanie smartfona

 6. Jak odzyskać wykasowane wiadomości SMS – iOS

 7. Przywrócenie kopii zapasowej z iCloud

 8. Przywrócenie SMS-ów z iCloud

 9. Jak odzyskać usunięte wiadomości tekstowe z iTunes?

 

Usunięte SMS-y – co zrobić w pierwszej kolejności?
 

Jak zobaczyć usunięte wiadomości sms? Na początku skasowane wiadomości nie zostają całkowicie usunięte z telefonu. Poprzez przypadkowe ich skasowanie, system ukrywa je, aby nie były one widoczne. Jest jednak kilka sposobów, by je szybko odzyskać. Co zrobić na samym początku?

Po zauważeniu problemu i braku w aplikacji niezbędnych SMS-ów pierwsze co warto zrobić, to jak najszybciej włączyć tryb samolotowy. Dlaczego? Ważne jest to, aby nowe wiadomości nie nadpisały tych utraconych. Oprócz włączenia trybu samolotowego, warto jeszcze:

 • nie pisać nowych wiadomości,

 • wyłączyć Wi-Fi,

 • do momentu odzyskania danych, najlepiej jak najmniej korzystać z urządzenia.

​​​​​​​Sprawdź: Co to jest spam i jak pozbyć się niechcianych wiadomości? 

Jak przywrócić usunięte wiadomości SMS?

Usunięte wiadomości, a często również pliki i dane, które zostały przesłane razem z SMS-ami, mogą stanowić problem, gdy były w nich zawarte ważne informacje. Aplikacje zewnętrzne to pierwsza propozycja, która może pomóc w przywracaniu usuniętych SMS-ów. Na rynku dostępne są programy, które mają za zadanie odzyskanie wiadomości, jednak nie zawsze są one darmowe. Co więcej, mogą zdarzyć się aplikacje, które wymagają zgody na wiele dodatkowych działań, jak zainstalowanie pomocniczych wtyczek, które mogą okazać się złośliwymi oprogramowaniami czy niepotrzebnie zajmującymi miejsce danymi. Taka aplikacja również można nadpisać wiadomości, co znacznie utrudni, a nawet uniemożliwi odzyskanie wiadomości.

Gdzie jest archiwum SMS-ów w telefonie? W pamięci wewnętrznej, dlatego regularne tworzenie kopii zapasowej pozwoli uniknąć wielu utraconych danych. Jednak aby przywrócić kopię zapasową, należy wykonać ją wcześniej, przed usunięciem wiadomości tekstowych z telefonu. Można również włączyć automatyczne wykonywaniu backupu, tak aby zapisywał się on w chmurze.
 

Jak zobaczyć usunięte wiadomości SMS – Android
 

Aby odzyskać wiadomości z telefonu z systemem Android, można spróbować jednego z tych sposobów.

Odzyskiwanie usuniętych wiadomości przez kopię zapasową

Jest to jeden z bezpiecznych sposobów na odzyskanie danych. Wykonując manualny lub automatyczny backup, dane zostają zapisane na Dysku Google. Dzięki temu można uniknąć utraty wielu ważnych informacji, ustawień systemu, a także wiadomości. Ważne jest, aby taki backup był zrobiony przed usunięciem plików – tylko wtedy odzyskanie ich będzie możliwe. Należy również zaznaczyć w Ustawieniach zrobienie kopii wiadomości SMS.

Wystarczy wejść w aplikację Dysk Google, następnie kliknąć Menu i Kopie zapasowe. Gdy nastąpiła pewność, że backup został wykonany, można przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, a następnie przywrócić skasowane SMS-y poprzez wybranie przywracania kopii zapasowej.

Aplikację Dysk Google można łatwo znaleźć w sklepie Google Play, jeśli nie została ona wcześniej zainstalowana na urządzeniu.

Sprawdź: Jak zrootować telefon i dlaczego warto to zrobić?


Rootowanie smartfona
 

Rootowanie to odzyskiwanie i korzystanie z funkcji, które zostały wyłączone przez programistów dla użytkowników urządzenia. Aby włączyć do nich dostęp, trzeba korzystać z uprawnień administratora, a następnie podłączyć telefon do komputera, dzięki czemu będzie widoczny folder, w którym znajdują się m.in. usunięte pliki. Można zrobić to samodzielne lub skorzystać z przeznaczonych do tego aplikacji. 


Jak odzyskać wykasowane wiadomości SMS – iOS
 

Aby odzyskać wiadomości tekstowe na telefonie od firmy Apple, warto skorzystać z tych opcji.

Sprawdź: Backup produktów Apple. Jak zrobić go na iPhonie, iPadzie i Macu? 


Przywrócenie kopii zapasowej z iCloud
 

Jak odzyskać usunięte SMS-y? iPhone pozwala na wykorzystanie zapisanych wcześniej w chmurze danych. Utracone wiadomości można odzyskać poprzez przywrócenie ich do ustawień fabrycznych. Najpierw należy jednak sprawdzić, kiedy został wykonany ostatni backup. Należy wejść w Ustawienia, kliknąć profil użytkownika, iCloud oraz Backupy w iCloud. Tam będzie widoczne, kiedy został wykonany ostatni zapis. Jeśli backup został zrobiony przed usunięciem wiadomości, wtedy można wykonać reset telefonu i ponowne wgranie danych. Jak to zrobić? W Ustawieniach należy wybrać Ogólne, a następnie Resetuj i Usuń całą zawartość. Po udanym zabiegu należy skorzystać z opcji wgrania kopii zapasowej Odtwórz z backupu w iCloud.


Przywrócenie SMS-ów z iCloud
​​​​​​​

Nie trzeba usuwać całej zawartości telefonu i przywracać systemu operacyjnego do ustawień fabrycznych, jeśli chce się tylko odzyskać skasowane SMS-y. W iCloud należy wybrać Wiadomości tekstowe, potem trzeba odnaleźć SMS-y, które zostały usunięte, następnie w Ustawieniach iCloud należy wyłączyć wiadomości tekstowe, kliknąć kolejno Zachowaj na telefonie, Włącz ponownie wiadomości tekstowe oraz Połącz. Dzięki temu można odzyskać tylko niezbędne wiadomości, bez konieczności przywracania wszystkich danych.

Jak odzyskać usunięte wiadomości tekstowe z iTunes?
 

​​​​​​​Należy połączyć smartfon do komputera i dodać do zaufanych. Następnie w iTunes należy kliknąć kartę Podsumowanie, panel Backup i opcję Przywróć. Warto co jakiś czas wykonywać backup urządzenia, aby uniknąć braku możliwości odzyskania niezbędnych danych. Pamięć telefonu nie jest nieskończona, dlatego regularne wykonywanie kopii zapasowych i korzystanie z chmury pozwoli cieszyć się zdjęciami, ważnymi SMS-ami i innymi plikami bez strachu o ich przypadkowe usunięcie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl