Jak bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi.jpg
Porady Internet

Jak bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi?

31 października 2023 2 minuty czytania

Publiczne WiFi może być ryzykowne. Poznaj strategie bezpiecznego korzystania z sieci w miejscach publicznych i sprawdź, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Służbowy wyjazd, wakacje czy sprawy na mieście? Jeżeli musisz skorzystać z publicznego Wi-Fi, lepiej miej się na baczności. Doradzamy, jak uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw.

Spis treści:

  1. Publiczne sieci Wi-Fi
  2. Zabezpiecz swoje urządzenie 
  3. Uważaj na podejrzane sieci Wi-Fi 
  4. Czego unikać podczas korzystania z publicznego Wi-Fi?
  5. Pamiętaj o wylogowaniu 
  6. Korzystaj z głową 

Publiczne sieci Wi-Fi

Publiczne sieci są w zasadzie wszechobecne. Darmowe Wi-Fi udostępniają lokale usługowe, biblioteki, lotniska,czy  galerie handlowe, Trudno sobie wyobrazić restaurację, która nie oferuje klientom bezpłatnego dostępu do Internetu. Zalogowanie zazwyczaj wymaga dosłownie paru kliknięć. Zanim jednak zdecydujemy się połączyć urządzenie z otwartym Wi-Fi, warto zastanowić się nad środkami bezpieczeństwa. Może się okazać, że ruch w publicznej sieci jest monitorowany przez cyberprzestępców. Jak więc zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami? Wystarczy postępować według kilku prostych zasad.

Zabezpiecz swoje urządzenie 

Przed skorzystaniem z publicznego Wi-Fi należy przede wszystkim zastosować oprogramowanie zabezpieczające przed złośliwymi wirusami Zwłaszcza w sytuacji, gdy planujemy skorzystać z otwartej sieci Wi-Fi. Antywirus zmniejszy prawdopodobieństwo wgrania przez hakera niepożądanych programów. Warto także rozważyć użycie VPN – Virtual Private Network, czyli Wirtualną Sieć Prywatną. VPN działa w prosty sposób — przekierowuje dane do zdalnego serwera dostawcy, chroniąc tym samym tożsamość użytkownika.

Uważaj na podejrzane sieci Wi-Fi

Gdy korzystasz z publicznego Wi-Fi w kawiarni, pociągu czy bibliotece upewnij się najpierw, że sieć faktycznie należy do danego podmiotu. Zapytaj obsługę, czy adres sieci jest poprawny. To nic nie kosztuje, a może uchronić przed poważnymi konsekwencjami. 

Hakerzy mogą podstawiać swoje routery w miejscach publicznych i konfigurować ich nazwy w sposób łudząco podobny do oryginału. Jeśli zaś znajdujesz się na otwartej przestrzeni i nie jesteś w stanie upewnić się, czy sieć jest prawdziwa, zwracaj uwagę na jej adres. Jeśli w nazwie sieci dostrzeżesz błędy lub podejrzane znaki to lepiej powstrzymać się przed połączeniem. Jeśli sieć wydaje się prawdziwa lub jej autentyczność potwierdził pracownik danej placówki, możesz się z nią połączyć. To jednak nie koniec profilaktyki. 

Czego unikać podczas korzystania z publicznego Wi-Fi?

Po połączeniu z otwartą siecią staraj się unikać logowania do banków lub portfeli walutowych. Lepiej także wstrzymać się z prowadzeniem prywatnej korespondencji, która zawiera wrażliwe dane. Informacje mogą zostać przechwycone przez hakera bez wiedzy użytkownika. 

Jeśli router znajduje się pod kontrolą cyberprzestępcy, to będzie on miał dostęp do zmagazynowanych historii wyszukiwania, adresów witryn oraz loginów i haseł. Jeśli już o hasłach mowa, to dobrą praktyką jest używanie weryfikacji dwuetapowej lub dodatkowych mechanizmów zabezpieczających. Nie bez znaczenia jest tutaj również czas. Im szybciej załatwimy sprawy i odłączymy od sieci, tym mniejsze prawdopodobieństwo narażenia się na atak hakerski.

Pamiętaj o wylogowaniu 

Załóżmy, że wszystko przebiegło zgodnie z planem i udało się skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi bez naruszania zasad bezpieczeństwa. Co teraz? Nie można zapomnieć o wylogowaniu z wszelkich witryn bądź serwisów. Należy pamiętać także o rozłączeniu z siecią z poziomu ustawień urządzenia.

Korzystaj z głową 

Publiczna sieć Wi-Fi nie musi od razu wiązać się z czyhającym zagrożeniem. Jeśli nie masz wyjścia i musisz skorzystać z darmowego Wi-Fi, to po prostu zachowaj czujność. Postępowanie według powyższych zasad pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa. 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl