Internet Starlink – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.jpg
Porady

Internet Starlink – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

12 października 2022 4 minuty czytania

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o internet Starlink.

Od września 2021 roku internet Starlink jest dostępny również w Polsce. Co więcej, od 19 listopada 2022 roku obowiązuje nowy cennik internetu od Elona Muska. To ten sam celebryta i milioner, który odpowiada za produkcję nowoczesnych samochodów Tesla. Należy do niego również firma kosmiczna SpaceX, która zajmuje się komercyjnymi usługami kosmicznymi oraz właśnie usługą internetu Starlink. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o internet Starlink.

Spis treści:

 1. Czym jest Starlink?

 2. Jak działa internet od SpaceX?

 3. Czy internet Starlink jest dostępny w Polsce?

 4. Jaką prędkość ma internet Starlink od SpaceX?

 5. Ile kosztuje internet Starlink?

 6. Jak zamówić internet Starlink?

 7. Czy warto zdecydować się na bezprzewodowy internet od Starlink?

 8. Co zamiast internetu Starlink?

Czym jest Starlink?

Starlink to pierwszy na świecie globalny, komercyjny i telekomunikacyjny system satelitarny. Do największych zalet internetu w tej formie należą duża prędkość działania oraz zasięg docelowo obejmujący całą kulę ziemską, również te miejsca, gdzie wcześniej dostęp do internetu był drogi lub zawodny, a nawet w ogóle niedostępny. 

Jak działa internet od SpaceX?

Internet Starlink jest usługą internetową, która bazuje na dużej liczbie małych satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej. Docelowo konstelacja satelitarna ma składać się z 42 000 satelitów, które przekazują sygnał bezprzewodowy między sobą i odbiornikami naziemnymi.

Większość satelitów Starlink przechodzi przez trzy fazy lotu. Należą do nich: podnoszenie orbity, orbita parkingowa (na wysokości 380 km) i orbita operacyjna (550 km). Takie satelity zatrzymują się na orbicie parkingowej, aby następnie kierować się na orbitę operacyjną. Inne od razu lecą w miejsce docelowe. Tam zawsze zajmują optymalną pozycję względem innych obiektów konstelacji i terytorium, w kierunku którym kierowane są anteny.

Czy internet Starlink jest dostępny w Polsce?

Internet Starlink pojawił się w Polsce jesienią 2021 roku. Jak informuje firma SpaceX, w maju 2022 roku z usługi bezprzewodowego internetu Starlink mogli korzystać internauci z 32 krajów na całym świecie. Obecnie zasięg jest jeszcze szerszy, a internet jest dostępny na wszystkich kontynentach.

Jaką prędkość ma internet Starlink od SpaceX?

Prędkość internetu Starlink jest imponująca. W zależności od uwarunkowań geograficznych, w Polsce prędkość pobierania wynosi zwykle do 200 Mb/s (średnio ok. 130 Mb/s). Cechuje się on niskimi opóźnieniami, które wynoszą od 20 do 40 milisekund.

Ile kosztuje internet Starlink?

Mimo swoich wielu zalet internet Starlink ma jedną wadę – cenę. Jak na zarobki Polaków internet jest drogi. Co więcej, cena dynamicznie się zmienia, a od uruchomienia usługi jesienią 2021 roku zmieniła się już kilkukrotnie. Początkowo firma oferowała ciekawą promocję, jednak obecnie miesięczne abonamenty są nieporównywalnie droższe. Od 19 listopada 2022 roku ceny pakietów wynoszą:

 • satelitarny internet domowy – 335 złotych/miesiąc;

 • satelitarny internet kamper – 430 złotych/miesiąc;

 • satelitarny internet business – 2211 złotych/miesiąc.

To jednak nie koniec kosztów. Żeby odbierać internet Starlink, wcześniej należy kupić tzw. pakiet startowy. Składa się on z anteny wraz z podstawą, routera, zasilacza oraz okablowania. Problem w tym, że cena pakietu wynosi ok. 2200 złotych. Oczywiście, po podwyżkach można zrezygnować z abonamentu i wyłączyć usługę, ale nie da się odzyskać kosztów pakietu startowego za zamówione urządzenia i sprzęt.

Jak zamówić internet Starlink?

Zamówienie internetu od SpaceX jest bardzo proste. Wystarczy przejść na stronę internetową Starlink.com. Znajdują się tam wszystkie dostępne informacje dla dostępności usługi pod wskazanym adresem. Na przykład kalkulacja dla mieszkania w centrum Białegostoku na dzień 18 listopada 2022 roku wykazała:

 • internet domowy w cenie 335 złotych miesięcznie;

 • jednorazowy pakiet startowy w wysokości 2200 złotych;

 • prędkość pobierania rzędu 50-200 Mb/s;

 • 30-dniowy okres próbny;

 • połączenie w ciągu 1-2 tygodni.

 

Sprawdź także: Oferty dostawców internetu – jaki wybrać internet do domu?

Czy warto zdecydować się na bezprzewodowy internet od Starlink?

To zawsze sprawa indywidualna. Na pewno internet Starlink jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które zamieszkują na trudnodostępnych terenach, gdzie klasyczny internet ma niską prędkość, chociaż w Polsce nie ma z tym większego problemu. W przypadku Starlinka sygnał przesyłany przez satelity nie podlega przeszkodom, a więc internet jest naprawdę szybki.

Mimo wszystko warto zastanowić się, czy internet od Elona Muska jest konieczny dla spełnienia potrzeb i wymagań użytkownika. Szczególnie przy wysokiej cenie pakietu startowego i drogich abonamentów, które nie mają gwarancji stałej ceny przez dłuższy okres. Dla przeciętnego użytkownika wystarczający będzie klasyczny internet, który jest znacznie tańszy i bez wysokiej ceny startowej.

Co zamiast internetu Starlink?

Alternatyw jest mnóstwo. Dobrym przykładem jest sieć Play, do której teraz należy również UPC. Dzięki temu abonenci  tej sieci mogą zamówić szybki internet światłowodowy. W umowie na 12 miesięcy koszt opłaty abonamentowej wynosi:

 • pobieranie danych do 300 Mb/s – 40 złotych miesięcznie;

 • pobieranie danych do 600 Mb/s – 50 złotych miesięcznie;

 • pobieranie danych do 1 Gb/s – 70 złotych miesięcznie.

Oczywiście, to maksymalna prędkość pobierania, na co należy wziąć poprawkę. Mimo wszystko ceny są bardzo atrakcyjne. Dodatkowo, aktywacja kosztuje tylko złotówkę. W każdym pakiecie użytkownik otrzymuje też modem Connect Box z inteligentnym Wi-Fi, telewizję z liczbą kanałów zależną od pakietu oraz UPC TV Go.

 

Sprawdź także: Internet i telewizja w jednym – dlaczego warto wybrać taką ofertę?

 

Podsumowując, internet Starlink ma swoje plusy, ale też jedną główną wadę – cenę. Dotyczy ona drogiego abonamentu i wysokiej opłaty początkowej. Dlatego warto rozważyć wszystkie aspekty takiej usługi. Dla zwykłego użytkownika często będzie to niepotrzebny wydatek.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl