Google Glass 3 – czy faktycznie rozszerzają rzeczywistość (1) (1).jpg
Porady

Google Glass 3 – czy faktycznie rozszerzają rzeczywistość?

12 sierpnia 2022 3 minuty czytania

Google Glass 3 to zdecydowanie jeden z najważniejszych produktów znanego koncernu

 

 

Google Glass 3 to zdecydowanie jeden z najważniejszych produktów znanego koncernu, jakie przyszło nam ujrzeć w ostatnich latach. Według założeń obranych przez giganta z Mountain View wspomniane akcesorium ma nam oferować możliwości zbliżone do tych, do których dostęp uzyskujemy dzięki naszym smartfonom. Inteligentne rozwiązania zamknięte zostaną jednak w formie bardzo zbliżonej do zwyczajnych okularów. Co warto wiedzieć o Google Glass 3? Czy ów sprzęt jest w stanie rozszerzyć otaczającą nas rzeczywistość? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Google Glass 3 – podstawowe informacje.

  2. Funkcje Google Glass 3.

  3. Dlaczego okulary od Google to niesamowite rozwiązanie?

  4. Czy Google Glass 3 faktycznie rozszerzają rzeczywistość?

Google Glass 3 – podstawowe informacje

Google Glass 3 zaprezentowane zostały w maju bieżącego roku, w trakcie konferencji deweloperskiej znanego, amerykańskiego koncernu. To już trzecie podejście Google do tematu inteligentnych okularów. Tym razem sprzęt promowany ma być jako osobisty tłumacz. Gigant z Mountain View nie przygotował jeszcze – co ciekawe – gotowego prototypu nowej generacji okularów. W swoich prezentacjach posługiwał się wyłącznie symulacją ich pracy. Upłynie więc z pewnością sporo czasu, zanim takie urządzenie trafi na półki sklepowe.

Funkcje Google Glass 3

Nowa generacja okularów Google Glass ma pomóc nam przełamywać bariery językowe. Przedstawiciele producenta zapowiedzieli podczas konferencji Google I/O, że inteligentne okulary w swojej kolejnej odsłonie zaoferują nam możliwość korzystania z funkcji transkrybowania mowy w czasie rzeczywistym. Co to oznacza w praktyce? Osoby niesłyszące i niedosłyszące będą mogły o wiele łatwiej komunikować się ze światem. Google’owska symulacja pokazała nam, że wyświetlany przez urządzenie tekst nie będzie nam przysłaniał pola widzenia, a sam sprzęt będzie potrafił przetwarzać na tekst nawet język migowy!

Poza tym nowe smart-okulary od amerykańskiego koncernu mają oferować nam możliwość tłumaczenia języków obcych w czasie rzeczywistym. Ich działanie w tym zakresie będzie oparte na możliwościach bardzo lubianej aplikacji Tłumacz Google. Jest ona rozwijana przez Amerykanów w taki sposób, by w coraz większym stopniu tłumaczyła tekst w naturalny sposób. Postęp, jaki dokonał się w tej kwestii w ostatnich latach, jest zadziwiający. Na symulacji udostępnionej przez Google widzimy, że okulary będą tłumaczyły nam słowa mówiących do nas w obcym języku osób w sposób podobny do tego, jak wyświetlane są napisy w filmach. Zadziwiające, prawda?

Dlaczego okulary od Google to niesamowite rozwiązanie?

Nowoczesne rozwiązania tworzone przez Google mają nam służyć na co dzień, czyniąc nasze życie łatwiejszym. Mało kto nie korzysta już z wyszukiwarki, Gmaila, Google Maps czy Sklepu Play, prawda? Nasze otoczenie zdominowały systemy Android oraz Wear OS, które są o wiele bardziej przystępne od hermetycznych, konkurencyjnych rozwiązań serwowanych, chociażby przez Apple.

Nieliczne osoby korzystają już z klasycznych telefonów, a na naszych nadgarstkach coraz częściej goszczą smartwatche. Trudno się więc dziwić, że Google chce pójść o krok dalej w coraz popularniejszym segmencie elektroniki noszonej. Okulary Google Glass 3 mogą zmienić reguły gry i być receptą na wykluczenie językowe, z którym na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne oraz nieznające języków obcych.

W bardzo ciekawy sposób nowe Google Glass opisał Sundar Pichai, CEO Google. W kilku dość dobitnych słowach wytłumaczył, dlaczego jego koncern dąży do wdrożenia rozwiązań rozszerzających rzeczywistość na pokładzie nowych urządzeń:

„Pewnego dnia (AR) opuści nasze smartfony i będziemy mogli z niej korzystać w prawdziwym świecie bez przeszkadzającej technologii. Ten potencjał jest tym, co najbardziej ekscytuje nas w AR: możliwość spędzania czasu skupiając się na tym, co ma znaczenie w prawdziwym świecie, w naszym prawdziwym życiu. Ponieważ prawdziwy świat jest niesamowity!”.

Czy Google Glass 3 faktycznie rozszerzają rzeczywistość?

Google Glass trzeciej generacji w przystępny i pożyteczny sposób będą rozszerzać otaczającą nas rzeczywistość. Powinniśmy pamiętać też, że mamy do czynienia z konceptem. Producent może więc pokusić się o dalsze rozszerzanie jego funkcji o naprawdę pasjonujące nowości. Wystarczy, że będą one wykorzystywały elementy wyposażenia okularów (ich specyfikacji), a z czasem Google odblokuje je za pośrednictwem odpowiednich aktualizacji.

Problemem, który będzie towarzyszył premierze Google Glass 3 (miejmy nadzieję, że wkrótce zostanie ona zapowiedziana), może być wysoka cena urządzenia. Przy dość mocnym w ostatnich miesiącach dolarze możemy spodziewać się ceny w okolicach kilku tysięcy złotych, co dla wielu osób może okazać się nieosiągalnym wydatkiem. Oby Google uczyniło swoje rozwiązanie bardziej przystępnym cenowo. Może jakaś wersja Lite?

 

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl