Download i upload – czym się różnią.jpg
Porady

Download i upload – czym się różnią?

13 stycznia 2023 4 minuty czytania

Download i upload to parametry, z którymi można spotkać się przy wybieraniu dostawcy internetowego. Te dwie wartości odnoszą się do szybkości łącza. Download odpowiada za prędkość pobierania danych, a upload decyduje o tempie wysyłania plików. Dobre parametry tych dwóch wartości zapewniają szybkie, a także płynne działanie internetu. Jak dobrać download i upload do swoich potrzeb?

Spis treści:
Download – co to znaczy?
Upload – co to jest i za co odpowiada?
Jak określa się prędkość pobierania i wysyłania?
Jakie wartości powinny mieć download i upload?
Dlaczego download jest większy niż upload?

Download – co to znaczy?

Download oznacza prędkość pobierania plików lub danych z internetu. Słowo to zazwyczaj kojarzy się z przyciskami typu „download online”, które pojawiają się na stronach z możliwością pobrania grafiki, filmu, pliku PDF itp. Jednak warto pamiętać, że download nie jest odpowiedzialny jedynie za ściąganie plików do pamięci komputera lub telefonu. Ten parametr jest niezwykle istotny również w wielu aspektach codziennego korzystania z sieci. Odpowiada za czynniki takie jak:

  • ładowanie strony WWW,
  • wczytywanie zdjęć i grafik,
  • buforowanie multimediów na serwisach streamingowych.

Z tego względu na wysoką wartość downloadu szczególną uwagę powinni zwrócić gracze komputerowi, użytkownicy pobierający duże pliki czy osoby, które lubią oglądać online dobrej jakości seriale oraz filmy. Download bierze odpowiedzialność za sprawne ładowanie wszystkich tych elementów. Warto pamiętać, że im wyższy jest, tym szybciej zachodzi transfer danych pomiędzy siecią a urządzeniem.


Sprawdź: Prędkość wysyłania a prędkość pobierania plików – od czego zależy i dlaczego tak się różni?


Upload – co to jest i za co odpowiada?


Upload to proces odwrotny do downloadu. Ten parametr określa prędkość wysyłania danych z komputera lub urządzenia mobilnego na serwer bądź do innego urządzenia korzystającego z sieci. Dodatkowo wskaźnik upload wpływa zarówno na szybkość, jak i jakość przesyłania danych.

Wysoki upload umożliwia płynny streaming obrazu i dźwięku z urządzenia. Dlatego też na jego wartość powinni zwrócić uwagę youtuberzy i gamerzy, ale nie tylko oni. Dobra jakość przesyłu danych przyda się również osobom, które po prostu pracują zdalnie.

Sprawdź: Internet dla graczy - wszystko, czego potrzebuje prawdziwy gamer!

 

W obecnych czasach wielu użytkownikom zależy na możliwości płynnego komunikowania się poprzez platformy takie jak Microsoft Teams, Skype czy Zoom. Odpowiedni upload pozwoli więc na sprawne przeprowadzanie telekonferencji z wykorzystaniem video, a także opcji udostępniania ekranu.

Wysoki upload przyda się także osobom, które pracują jako:

  • graficy komputerowi;
  • architekci;
  • fotografowie;
  • projektanci;
  • kamerzyści;
  • montażyści.

Zawody te nieodłącznie wiążą się z potrzebą udostępniania plików o dużych parametrach. Dlatego też w przypadku pracy specjalistów z tych dziedzin dobry upload często ma równie duże znaczenie, jak wysoki download.

Warto też wspomnieć o tym, że upload odpowiada za sprawne zapisywanie danych w internetowej chmurze. Jeśli ktoś często korzysta z przestrzeni do ich przechowywania, musi wiedzieć, że szybki upload seriali, filmów, zdjęć czy innych dużych plików jest możliwy dzięki wysokiemu wskaźnikowi tego parametru.

Jak określa się prędkość pobierania i wysyłania?

 

Download oraz upload to parametry, które zwykle określa się przy pomocy megabitów na sekundę (Mb/s). Wartość ta definiuje prędkość transmisji danych, a także przepustowość łącza internetowego. Dosłownie oznacza to, ile megabitów dana sieć jest w stanie przekazać (pobrać albo wysłać) w trakcie każdej sekundy używania internetu.

Sprawdź: Jak udostępnić internet z telefonu na komputer? Poradnik krok po kroku

Jakie wartości powinny mieć download i upload?

Nie da się jednoznacznie określić jednej, optymalnej wartości dla parametrów takich jak download i upload. Oczywiście, można powiedzieć, że im więcej megabitów na sekundę, tym lepiej. W końcu przy bardzo dobrych parametrach sieć poradzi sobie zarówno z wymagającymi transferami, jak i mniejszymi zadaniami.

Jednak prędkość wysyłania i pobierania danych warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Do zwykłego przeglądania serwisów internetowych, słuchania muzyki, pobierania niewielkich plików czy korzystania ze skrzynki mailowej i portali społecznościowych nie trzeba bardzo dużej prędkości sieci. W tym przypadku wystarczą download na poziomie 300 Mb/s i upload wynoszący około 50 Mb/s.

Osoby, które chcą oglądać wysokiej jakości filmy czy łączyć się na wideokonferencje, powinny postawić na nieco szybsze łącza. Optymalnym rozwiązaniem będzie dla nich download mający 600 Mb/s i upload około 200 Mb/s.

W internet o jeszcze lepszych parametrach powinni zainwestować streamerzy czy osoby, które grają w gry sieciowe. Aby przesył danych był jak najbardziej płynny, warto wybrać upload o wartości 300 Mb/s oraz download sięgający nawet 1 Gb/s.


Dlaczego download jest większy niż upload?


Podczas porównywania parametrów downloadu i uploadu można zauważyć dużą dysproporcję. Dlaczego prędkość pobierania jest kilkukrotnie większa niż ilość megabitów przeznaczonych na wysyłanie plików i danych?

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest priorytetyzacja downloadu wśród użytkowników internetu. Zdecydowana większość internautów korzysta z istniejących już zasobów sieci, zamiast dodawać do niej swoje treści. Dlatego też internetowi operatorzy kładą większy nacisk na dużą prędkość pobierania.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl