biometryka.PNG
Porady

Czym są zabezpieczenia biometryczne smartfona

27 lipca 2022 3 minuty czytania

 Pomagają nam w tym rozmaite czujniki biometryczne. Jak skutecznie z nich korzystać? Wyjaśniamy!

Smartfony są naszymi towarzyszami na co dzień. To za ich pośrednictwem przeglądamy strony internetowe, zarządzamy kontem bankowym, dokonujemy zakupów i płatności, przeglądamy social media. Ze względu na to, że często za pośrednictwem smartfonów korzystamy z danych wrażliwych (np. w aplikacji mObywatel), konieczne jest zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zabezpieczenia tych urządzeń. Pomagają nam w tym rozmaite czujniki biometryczne. Jak skutecznie z nich korzystać? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  1. Po co nam zabezpieczenia biometryczne?

  2. Jakie zabezpieczenia biometryczne wyróżniamy?

  3. Jak włączyć zabezpieczenia biometryczne?

  4. Zabezpieczenia biometryczne – czy warto z nich korzystać?

Po co nam zabezpieczenia biometryczne?

Nowoczesne smartfony bardzo często wyposażane są przez producentów w zaawansowane zabezpieczenia biometryczne. Dzięki nim możliwa jest ochrona naszych smartfonów przed nieautoryzowanym dostępem. Można uznać, że są równie skuteczne, jak „klasyczne” chronienie urządzenia za pośrednictwem kodu PIN czy hasła.

Zabezpieczenia biometryczne mają za zadanie uchronić naszego smartfona oraz pewne jego funkcje przed nieautoryzowanym dostępem niepowołanych do tego osób. Warto wspomnieć o tym, że zabezpieczenia biometryczne są stosowane najczęściej do odblokowania smartfona. Niemniej możemy korzystać z autoryzacji biometrycznej podczas dokonywania zakupów, uzupełniania haseł na różnych stronach czy logowania do aplikacji banku.

Jest to więc praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu mamy pewność, że do najważniejszych i najbardziej osobistych funkcji naszego smartfona mamy dostęp wyłącznie my.

Jakie zabezpieczenia biometryczne wyróżniamy?

Wśród zabezpieczeń biometrycznych na uwagę zasługują takie rozwiązania jak wszelakie czytniki linii papilarnych (te „tradycyjne” oraz umieszczone pod ekranem smartfona), funkcje rozpoznawania twarzy na podstawie jej zdjęcia oraz bardziej rozbudowane zabezpieczenia związane z odczytem naszych rys – takie jak, chociażby Face ID od Apple.

  • Czytnik linii papilarnych bazuje na naszym odcisku palca. Każda osoba posiada w tej kwestii indywidualne cechy, które umożliwiają precyzyjne ustalenie tożsamości na podstawie wykonywania skanu samego opuszka. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, które trudno ominąć bez naszej osobistej ingerencji. Dlatego też czytniki linii papilarnych są tak chętnie montowane na pokładzie smartfonów. W tańszych urządzeniach moduły osadzane są na pleckach bądź w klawiszu blokowania. W droższych – umieszczane pod ekranem.

 

  • Funkcja rozpoznawania twarzy polega na zrobieniu jej zdjęcia i porównaniu go z każdym innym wcześniej zrobionym. Nie jest to najbezpieczniejsza metoda ochrony naszych danych. Wystarczy dysponować czyimś zdjęciem, aby podjąć próbę odblokowania telefonu.

 

  • Znacznie bardziej zaawansowaną metodą odblokowywania smartfona za pośrednictwem twarzy jest Face ID od Apple. Rozwiązanie wykorzystuje zaawansowane czujniki do skanowania struktury naszej twarzy w trójwymiarze. Pozwala to na skuteczne zabezpieczenie smartfona. Tak zaawansowany czujnik jest nie do oszukania za pośrednictwem zdjęcia – ze względu na to, że nie skanuje obrazu, tylko wygląd użytkownika.

Jak włączyć zabezpieczenia biometryczne?

W tym celu konieczne będzie odwiedzenie sekcji ustawień naszego urządzenia mobilnego. Najczęściej widnieje w niej zakładka odpowiedzialna za biometrię i zabezpieczenia. To właśnie tu konfigurujemy zabezpieczenia naszego urządzenia. Możemy ustawić blokadę za pośrednictwem odcisku palca bądź skanu twarzy. W tym celu trzeba będzie wykonać skan palca lub zdjęcie portretowe.

Zabezpieczenia biometryczne – czy warto z nich korzystać?

Odpowiednie zabezpieczenie naszego smartfona przed nieautoryzowanym dostępem to w 2022 podstawowa kwestia. W dobie postępującej cyfryzacji ryzyko padnięcia ofiarom cyberprzestępstw znacząco się zwiększa. Dlatego też warto wykorzystywać dostępne metody autoryzacji za pośrednictwem danych biometrycznych. Pozwala to wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, także, gdy przebywamy w miejscach publicznych.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl