Bezprzewodowa karta sieciowa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze (1) (1).jpg
Porady

Bezprzewodowa karta sieciowa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

2 sierpnia 2022 3 minuty czytania

Bezprzewodowa łączność z internetem to ogromna wygoda.

Bezprzewodowa łączność z internetem to ogromna wygoda. Dzięki Wi-Fi nie ogranicza nas długość kabla internetowego. Z naszego sprzętu możemy korzystać praktycznie w dowolnym miejscu domu lub mieszkania. Obecnie większość urządzeń mobilnych wyposażonych jest fabrycznie we wbudowany moduł Wi-Fi. Co jednak w sytuacji, gdy dysponujemy np. komputerem stacjonarnym, który nie umożliwia nam połączenia się z internetem bezprzewodowym? Wtedy powinniśmy sięgnąć po bezprzewodową kartę sieciową. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy!

Spis treści:

1.       Bezprzewodowa karta sieciowa – najważniejsze informacje.

2.       Jak dobrać bezprzewodową kartę sieciową?

3.       Przykłady bezprzewodowych kart sieciowych.

Bezprzewodowa karta sieciowa – najważniejsze informacje

Bezprzewodowa karta sieciowa to urządzenie umożliwiające bezproblemowe łączenie się z sygnałem internetowym emitowanym za pośrednictwem routera. Sprzęt tego typu dzielimy na dwie grupy:

  • karty sieciowe zewnętrzne – wpinane w port USB;

  • karty sieciowe wewnętrzne – bazujące na złączu PCI-E.

Jakie są różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami? Przede wszystkim karta sieciowa USB jest rozwiązaniem o wiele bardziej uniwersalnym. Możemy bowiem wykorzystywać ją zarówno w przypadku pecetów, jak i laptopów (np. gdy wbudowane w ten drugi typ urządzeń rozwiązanie ulegnie uszkodzeniu). Karta sieciowa ze złączem PCI-E to natomiast rozwiązanie dedykowane stricte komputerom stacjonarnym, wpinane bezpośrednio w płytę główną komputera. W związku z tym przepustowość takiej karty jest większa, co przekłada się na szybsze transfery danych.

Jak dobrać bezprzewodową kartę sieciową?

Jakie cechy powinna nosić dobra bezprzewodowa karta sieciowa? Przede wszystkim urządzenie tego typu powinno oferować nam wsparcie dla nowoczesnego standardu łączności bezprzewodowej. Przykładem może być tutaj Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax). Poza tym wskazane jest, by urządzenie obsługiwało obydwa wiodące pasma łączności – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Karty wpinane w port USB powinny być kompatybilne ze standardem w wersji przynajmniej 3.0 – zapewniającym wysoką przepustowość.

Podczas zakupu bezprzewodowej karty sieciowej, warto zwrócić uwagę na zasięg jej pracy. Jeśli komputer znajduje się w tym samym pokoju co router, to z podtrzymaniem zasięgu bez problemów poradzi sobie niewielka karta sieciowa. W sytuacji, gdy oba te urządzenia dzieli większy dystans i dodatkowo ściany, warto rozważyć zakup karty wyposażonej w zewnętrzne anteny. Możemy zdecydować się zarówno na modele ze złączami USB, jak i PCI-E

Bezprzewodowe karty sieciowe – przegląd popularnych modeli

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto przyjrzeć się kilku popularnym modelom kart sieciowych każdego typu – urządzeniom USB bez anteny, z anteną oraz wewnętrznym.

  • TP-Link Archer T2U Nano – niewielka karta sieciowa typu dongle (USB), która mimo kompaktowych rozmiarów ma nam całkiem sporo do zaoferowania. Producent postawił w jej przypadku na wsparcie dla dwóch częstotliwości – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Ponadto urządzenie obsługuje Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac). Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej to 600 Mb/s. Ze względu na wewnętrzną antenę jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w niewielkiej odległości od routera.

  • TP-Link Archer T2U Plus – wariant wcześniej wymienionej karty, jednak wyposażony w solidną zewnętrzną antenę. Urządzenie również wpinane jest do portu USB komputera. Również w przypadku tej karty sieciowej mamy do czynienia z możliwością pracy w dwóch zakresach – 2,4 GHz i 5 Ghz. Karta zapewnia nam dostęp do Wi-Fi 5. Maksymalna prędkość przesyłu danych to 600 Mb/s. Największym atutem TP-Link Archer T2U Plus jest zewnętrzna antena dużego zasięgu. Zapewni ona dostęp do sygnału internetowego z dowolnego miejsca w naszym domu lub mieszkaniu.

  • ASUS PCE-AX1800 – wewnętrzna karta sieciowa wpinana w złącze PCI-E. Dzięki niej nie tylko połączymy się z internetem, ale skorzystamy też z Bluetooth 5.2. Do czynienia mamy z kartą dwuzakresową (2,4 GHz i 5 Ghz). Ciekawostką jest wsparcie dla Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax). Urządzenie wyposażone zostało w dwie anteny zewnętrzne zapewniające satysfakcjonującą jakość połączenia. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej to 1800 Mb/s – co docenią, chociażby gracze i osoby często wymieniające z siecią pliki o sporym rozmiarze.

Oczywiście bezprzewodowe karty sieciowe dzielą się na urządzenia tańsze i droższe, o mniejszej i większej przepustowości. Jeśli zależy nam na niezawodności połączenia, zdecydowanie warto wydać większą sumę. Jeśli natomiast korzystamy z internetu tylko w podstawowych zastosowaniach – bezsensem będzie wydawanie sporych pieniędzy na urządzenie z wyższej półki, którego potencjału i tak nie wykorzystamy.

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl