apple_watch_gps_cellular.jpg
Porady

Apple Watch GPS vs Apple Watch GPS + Cellular. Którą wersję wybrać?

3 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Smartwatche Apple Watch GPS cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko wśród osób dbających o aktywność na świeżym powietrzu. Często ten gadżet staje się po prostu nieodłącznym elementem iPhone’a. Do wyboru mamy dwa interesujące warianty: Apple Watch GPS albo Apple Watch GPS + Cellular. Którą opcję wybrać? Podpowiadamy.

Technologia giganta z Cupertino poszła tak daleko, że obecnie możemy zostawić w domu swojego iPhone'a i wciąż być w stanie wysyłać wiadomości oraz nawiązywać połączenia za pomocą samego smartwatcha. Jednak do tego potrzebujemy Apple Watch GPS + Cellular. Co, jeśli wystarczą nam standardowe funkcje inteligentnego zegarka? Wtedy warto zdecydować się na Apple Watch GPS (bez opcji + Cellular).

Apple Watch GPS vs. Apple Watch GPS + Cellular

Zasada działania Apple Watch GPS jest prosta. By korzystać z tego urządzenia w pełni, musimy najpierw sparować go z naszym iPhone’em. Możemy to zrobić poprzez Bluetooth albo Wi-Fi. Jednak należy pamiętać, że nasz smartfon musi być ciągle sparowany z inteligentnym zegarkiem na ręce.

Nieco inną funkcjonalność oferuje Apple Watch GPS + Cellular. Jego najważniejszą zaletą jest to, że smartwatch może być używany jako samodzielne urządzenie. Tak, naszego iPhone’a możemy zostawić w domu, a wszystkie ważne powiadomienia otrzymamy na ekranie zegarka. Dzięki łączności z sieciami komórkowymi posiadacze wersji Cellular mogą przede wszystkim wykonywać i odbierać połączenia lub inne powiadomienia z aplikacji, z których korzystali na telefonie. Z przydatnych funkcji warto zwrócić jeszcze uwagę na łączność z asystentem Siri czy wygodne wyszukiwanie przydatnych informacji w sieci bez użycia iPhone’a (pozostawionego w domu).

Przed kupnem smartwatcha w wersji Cellular warto dowiedzieć się u naszego operatora, czy ten będzie pobierał dodatkową opłatę za korzystanie ze wszystkich opisanych powyżej dobrodziejstw. Na pewno należy sprawdzić, czy zegarek Apple wykorzystuje tę samą sieć, co nasz iPhone. 

Z perspektywy samych funkcji, znacznie lepiej wypada smartwatch Apple Watch GPS + Cellular. Wiadomo, że ceny tego typu urządzeń są znacznie wyższe niż wersji Apple Watch GPS. Jednak to droższy sprzęt umożliwi nam sprawdzenie prognozy pogody na najbliższe dni za pośrednictwem samego inteligentnego zegarka czy sterowanie urządzeniami domowymi (sparowanymi wcześniej z zegarkiem Apple).

Smartwatch Apple Watch Nike GPS + Cellular 38 mm (czarny)

Jednym z najpopularniejszych modeli smartwatcha z funkcją Cellular jest model Apple Watch Nike GPS + Cellular 38 mm. Sprzęt działający na systemie operacyjnym iOS oferuje czytelny i przyjazny wyświetlacz o rozdzielczości 272 x 340 pikseli, a napędzany jest przez potężny procesor Apple S3 (dwurdzeniowy). Inteligentny zegarek łączy się z innym sprzętem poprzez Wi-Fi albo Bluetooth w wersji 4.2. Z najważniejszych funkcji oferuje m.in.: czujnik tętna, żyroskop, monitor snu, odbieranie połączeń telefonicznych, licznik kalorii, licznik kroków czy wygodne płatności zbliżeniowe (dzięki usłudze Apple Pay). 

Warto dodać, że koperta o wielkości 38 mm została wykonana z aluminium, a pasek z tworzywa sztucznego. Jednak w tym ostatnim przypadku do tego modelu nie możemy wymienić paska (np. na inny rodzaj albo kolor).

Apple Watch SE GPS + Cellular 44 mm (niebieski)

Ciekawą propozycją jest Apple Watch SE GPS + Cellular 44 mm z paskiem w kolorze niebieskim. Apple wie, że także wielkość koperty ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wygodę użytkowania, dlatego coraz częściej oferuje smartwatche z kopertą o wielkości 44 mm. Inteligentny zegarek poza pracą na systemie iOS oferuje znacznie lepszą rozdzielczość niż tańsze modele (368 x 448 pikseli). Z drugiej strony nie powinna ona być najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze. Najistotniejsze są funkcje, z których będziemy korzystać. A do wyboru mamy całkiem sporo.

Producent wyposażył swój sprzęt w znacznie wydajniejszy (niż Apple S3) procesor Sip S5. Urządzenie dodatkowo łączy się poprzez Wi-Fi albo Bluetooth w wersji 5.0. W tym modelu możemy zmienić pasek na inny kolor. Warto o tym wiedzieć, ponieważ nie wszystkie smartwatche Apple oferują takie rozwiązanie.

Urządzenie posiada standardowo czujnika tętna, wysokościomierz, żyroskop, stoper, monitor snu, licznik kalorii i kroków oraz Apple Pay. Przydatna okaże się z pewnością funkcja szukania telefonu. Jeżeli nie wiemy, gdzie go zostawiliśmy, nasz inteligentny zegarek pozwoli nam go znaleźć. Tylko musimy się upewnić, że oba urządzenia są ze sobą sparowane.

Apple Watch SE GPS 44 mm (biały-sport)

Jeśli stwierdzimy, że smartwatch Apple Watch z GPS + Cellular nie jest dla nas, zawsze możemy przyjrzeć się ofercie tańszych urządzeń. Musimy tylko pamiętać, że nasz iPhone musi znajdować się w zasięgu Apple Watch GPS, by móc korzystać z jego funkcji. Przy spełnieniu tego warunku, możemy wykonywać połączenia telefoniczne. Oznacza to, że musimy go mieć ciągle przy sobie.

Z drugiej strony ceny Apple Watch GPS bez opcji Cellular są znacznie niższe, a jednym z najciekawszych modeli w ofercie jest Apple Watch SE GPS 44 mm (biały-sport). Ten niepozorny inteligentny zegarek o rozdzielczości 368 x 448 pikseli także jest napędzany przez jeden z najlepszych procesorów przeznaczonych do smartwatchy – SiP 5. Model umożliwia łączność poprzez Wi-Fi albo Bluetooth w wersji 5.0.

Koperta o wielkości 44 mm doskonale powinna przylegać do nadgarstka. Jeśli komuś znudzi się kolor, zawsze może zmienić pasek na inny. W przypadku tego modelu wymiana jest możliwa. Poza najpopularniejszymi opcjami jak czujnik tętna, wysokościomierz, żyroskop, smartwatch oferuje także stoper, monitor snu, informacje pogodowe czy płatności za pośrednictwem Apple Pay.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl